Polonya'da ehliyet değiştirme

0
0

Merhabalar, adım Recep, Türk vatandaşıyım. Şu an Almanya’da ikamet etmekteyim. Türkiye’den bütün sınıf ehliyetlerim var Almanya’ya geldiğimde ehliyetini değiştirdim fakat şu an Tır ve Otobüs kullanamıyorum. Bunun nedeni ise 09.09.2009 tarihinden sonra çıkan ve bu tarihten sonra ehliyet alanların mesleki yeterlilik sınavına girme şartı getirilmiş; fakat bu sınav sadece Almanca olması dolayısıyla ticari olarak araç kullanamıyorum. Türk ehliyetimi Polonya’da birebir değiştirme şansım var mı? Türkiye ehliyetim 2009 yılından önce olduğundan mesleki yeterlilik belgesine denk düşen src belgelerim de mevcut dolayısıyla Polonya’dan alacağım ehliyette bunlar geçerli mi? Yardımcı olursanız yada sevinirim. Mail yada telefonla ile görüşme olanağı varsa irtibat kurabilirim tekrar teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Açıkçası sizin sorunuzun cevabını birkaç gündür araştırdım; ancak maalesef çok az görülen bir durum olduğu için sanırım, yeterli bir cevap bulamadım. Sizinle bildiklerimi paylaşayım;

Esasında Türk ehliyetinizi Polonya’da değiştirebilirsiniz; ancak Oturum İzni sahibi olmanız gerekecektir. Yani Polonya’da bu tip resmi işleri yapabilmeniz için Oturum Kartına ve dolayısıyla Polonya’da kayıtlı bir ikamet adresine ihtiyacınız var. Daha önce Hollanda’da yaşayan başka bir Türk vatandaşı da Polonya’dan ehliyet almak istediğini söylemişti ve ben de yardımcı olabilmek için valiliğe giderek bu soruyu onlara yönelttim. Ancak kesin bir şekilde -Avrupa Birliği üyesi bir ülkede oturumunuz olsa dahi- Polonya’da Oturum İzni sahibi olmadan ehliyetinizi değiştiremeyeceğinizi öğrendim. Dolayısıyla Oturum İzni olmadan, sizin Polonya’da Türk ehliyeti değiştirme işleminizi yapmanız bildiğim kadarıyla mümkün değil.

Tabi bir diğer alternatif ise Polonya’da oldukça zor olan ehliyet sınavına girebilir ve yeni ehliyet alabilirsiniz. Ancak dediğim gibi Polonya’da yeni ehliyet almak oldukça zor. Bu konu hakkında detaylı bir yazı en yakın zamanda gelecektir.

Öğrenebildiğim kadarıyla yurtdışında -Almanya’da dahil- alınan ehliyetinizi Türkiye’de değiştirebilirsiniz. Çünkü zaten T.C. vatandaşı da olduğunuz için, bu konuda sıkıntı çıkmayacaktır. Bahsettiğiniz mesleki yeterlilik belgesini Türkiye’den alabilirsiniz. Ancak bu belgenin Almanya’da geçerli olup olmadığını, bu belgeyi veren kuruma sormanız gerekiyor.

Kusura bakmayın bu konuda çok yardımcı olamadım; ancak çok özel bir durumunuz olduğu için cevabını bulması da oldukça zor 🙂 Yine aklınıza takılan soruları İLETİŞİM sayfasından bana iletebilirsiniz.

 İlgili Konular;

  • Bu yorum için yapabilirsin
1
0

İlginizden dolayı teşekkür ediyorum. Tekrar bir sorum olacak size. İnternette olan bazı ilanlar var Polonya ve ispanya’da sürücü kursları olduğunu belirten güvenilirliği var mıdır, yok mudur bilemiyorum. Sınavsız alabilecekleri konusunda ilanları var bu konudaki yorumunuz nedir öğrenebilir miyim? Tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

 Sakın bulaşmayın derim  🙂 Bahsettiğiniz siteleri biliyorum ve hatta dikkat ederseniz eğer, o sitelerdeki yazılar benim yazdığım yazılardan kopyalanmış. Zaten o siteler hakkında gerekli şikayetleri yaptım ve sonuçlarını bekliyorum.

Sizlere en doğru bilgiyi verebilmek amacıyla, yurtdışındaki ehliyetlerimiz konusunda oldukça fazla araştırma yapıyorum. Gerçekten güvenebileceğiniz bu şekilde aracılık yapan bir firmayla maalesef karşılaşmadım. Dolayısıyla size tavsiyem bilmediğiniz ya da en azından yüz yüze görüşmediğiniz kişilere paranızı kaptırmayın.

Avrupa’da yaşayan bazı Türkler, Bulgaristan’dan ücret karşılığı (yasa dışı) vatandaşlık alarak bu tip işlemlerini halledebiliyor. En azından duyumlarım bu şekilde; ancak dediğim gibi güvenilir birilerini bulmak maalesef çok zor. Hele hele İnternet üzerinden imkansız gibi bir şey 🙂

Bu konuda mümkün olduğu kadar fazla bilgi toplamaya devam edeceğim. Hatta önümüzdeki günlerde  Polonya’da ehliyet kursu  konusunda yazacağım yazı için de profesyonel bir eğitmenle görüşeceğim. Eğer bu konuda sizin de işinize yarayabilecek bilgi edinebilir isem, mutlaka size ulaşırım 🙂

İstediğiniz zaman aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin lütfen. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Umarım yardımcı olabilmişimdir. Görüşmek üzere 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 5
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*