Polonya'da eğitim hakkında merak edilenler

En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Polonya’da Eğitim hakkında yazdığım yazılarda da sıkça değindiğim gibi, üniversite eğitimini yurtdışında almak size birçok beceri kazandıracaktır. Polonya’da üniversite okumak zorunda değilsiniz. Ancak Polonya, üniversite eğitimi konusunda Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkeleri arasında güzel bir yerde 🙂 Son yıllarda Polonya Üniversiteleri için çok fazla yabancı öğrenci başvurusu olduğuna emin olabilirsiniz. Aynı durumun Polonya’da Lise Eğitimi için de geçerli olduğunu söyleyebilirim.

Sorduğunuz tüm soruların cevapları, site içerisinde yer alan makalelerde uzun uzun yer alıyor. O yüzden sorularınızı sormadan önce sitede yer alan yazılara göz gezdirmenizde yarar var 🙂 Ancak yine de daha fazla vakit kaybetmeden, her biri ayrı yazı konusu olabilecek sorularınıza cevap vermeye çalışayım…

 1. Polonya üniversitelerinin ücretleri, eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişkenlik gösterir. Tıp, Hukuk, Eczacılık, Veterinerlik gibi bölümlerin ücretleri yıllık ortalama 10.000 Euro civarında iken, Mühendislik, İşletme, Öğretmenlik, Ekonomi gibi bölümlerin ücretleri yıllık ortalama 3.000-4.000 Euro arasında değişir. Dolayısıyla fiyatlar, hangi bölümü ve üniversiteyi tercih edeceğinize göre değişkenlik gösterecektir. Polonya’nın En İyi Üniversiteleri başlıklı yazımı da inceleyebilirsiniz. Üniversite ücretlerine ek olarak, yaşam masraflarınızı da hesaba katmanız gerekecektir. Bu masrafları görebilmek için; Polonya Yaşam Giderleri başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.
 2. Polonya’da Üniversite Kaydı Yapmak için, Diploma ve Transkript bilgilerinizin üniversite tarafından incelenmesi gereklidir. Bahsettiğiniz gibi, psikoloji, işletme, yönetim bilişim sistemleri veya iktisat gibi bölümlere başvuru yapacağınız için, daha çok sözel derslerdeki başarınız dikkate alınacaktır. Ayrıca diploma notunuz için düşük demişsiniz, ancak Polonya’da üniversite başvurusu için 70 diploma notu gayet yeterlidir diyebilirim 🙂
 3. Polonya’da eğitim almak için geleceğiniz için, sizin Polonya D Tipi Vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Vize süreniz dolmadan önce ise, Oturum İzni başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Eğitim amaçlı oturum izni alacağınız için de, Polonya’da çalışmak için ek olarak Çalışma İzni almak zorunda kalmazsınız.  Dolayısıyla vize sayesinde değil, oturum izni sayesinde çalışma imkanınız olacaktır. Ayrıca yine öğrenci olduğunuz için haftada ortalama 20 saat çalışma hakkınız var, ancak Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi, Polonya’ya gelir gelmez iş bulabileceğinizi düşünmemelisiniz. Dil yeterliliğinizi sağladıktan sonra iş bulmanız kolaylaşacaktır.
 4. Polonya’da Ev Kiralama başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Polonya’da ev kiraları, yaşadığınız şehre göre çok farklılık gösterir. Bu konu için isterseniz bu yazıma bakın öncelikle 🙂 Bu arada yakın zamanda Polonya’da Emlak Danışmanlığı konusunda verdiğim desteği de site içerisinde görebileceksiniz. Ayrıca Polonya Yaşam Giderleri başlıklı yazımı da inceleyebilir ve yaşam için gerekli harcamalarınızın ne olduğunu hesaplayabilirsiniz.
 5. Polonya’da üniversite eğitimi almak için lys-ygs gibi sınavlara girmenize gerek yoktur. Dediğiniz gibi eğitim almak istediğiniz bölümler için, Türkiye’de YÖK denkliği almak istiyorsanız eğer, bazı şartları yerine getirmelisiniz. Bu konuda yazdığım yazıları inceleyebilrisiniz:
  1. Yurtdışında Kolay Yoldan Diploma Almaya Son
  2. YÖK Denklik Başvurusu İçin Gereken Belgeler
  3. YÖK Denklik Şartları İle Uyumlu Polonya’da Eğitim
  4. YÖK Denkliği Nedir, Ne Değildir?
 6. Polonya’nın En İyi Üniversiteleri başlıklı yazımda belirttiğim gibi, bahsettiğiniz bölümlerde eğitim alabileceğiniz birçok üniversite mevcut. Psikoloji, İşletme, Yönetim ve Ekonomi bölümlerine bakabilirsiniz.
 7. Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında yer alan Polonya Üniversiteleri, sizin Diplma ve Transkript bilgilerinizi inceler ve gerçekten başarılı iseniz kabul ederler. Dolayısıyla aranan ilk koşul “Başarılı Olmak“tır ve bu üniversitelere girmek zordur diyebilirim.
 8. Polonya’da üniversiteye başlayabilmeniz için, en az B2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olduğunuzu, TOEFL-IELTS-BULATS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birisi ile kanıtlamalısınız. Yani bu ve benzeri sınavlardan en az birisinden sertifika sahibi olmalısınız. Aksi halde üniversitenin açtığı kurslara yazılabilir ve şartlı kabul alabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz danışmanlık verdiğim Lisan Dil Okulu gibi özel dil okullarının açtığı hazırlık kurslarına gitmeniz mümkün.
 9. Her ülkede olduğu gibi, Polonya’da da ırkçı saldırılar olabiliyor. Ancak bu, eğitiminizi engelleyecek boyutta değil. Dolayısıyla ırkçı saldırıların nadir yaşandığını ve size engel olmayacağını bilmelisiniz. Bakz: Polonyalıların Türklere Bakışı Değişiyor Mu?
 10. Polonya’da veya herhangi bir yerde alacağınız eğitimi, sadece “şirketler beni kabul eder mi?” sorusuna cevap olsun diye almamalısınız 🙂 Polonya’da veya herhangi bir AB ülkesinde eğitim, sizlere özgüven katatken, aynı zamanda sizin “çok yönlü” bir insan olmanızı sağlar. Bkz: Polonya’da Üniversite Eğitimi Almak İçin 10 Sebep
 11. Diğer maddede de belirttiğim gibi, Polonya’da eğitim almak için geleceğiniz için Polonya D Tipi Vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Vize süreniz dolmadan önce ise, Oturum İzni başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bu oturum izni, aynı zamanda Polonya’da yasal kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca 5 yıl üst üste alınan oturum izni sonrasında, kalıcı oturum izni için başvurma hakkınız var. Kalıcı oturum ile Polonya vatandaşı olmaya çok yaklaşırsınız 🙂
 12. Alacağınız  Polonya D Tipi Vize ile, tüm Scehengen ülkelerine giriş-çıkış hakkı sağlar. Dolayısıyla evet, Almanya’ya da gidebilirsiniz.
 13. Polonya’da yaşayan Türklerin sayısını bilemiyorum, ancak çok fazla değil şu an için. Genel olarak Varşova, Lodz, Krakow, Wroclaw gibi şehirlerde Tüklerin yoğunlukta olduğunu söyleyebilirim 🙂

Site hakkındaki görüşleriniz için çok teşekkürler 🙂 İstediğiniz zaman aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ancak başta da belirttiğim gibi, site içerisinde detaylı bilgileri verilmiş olan konular için soru sormaktansa, yazılarımı incelemeniz daha verimli olacaktır 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

 • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*