Polonya'da çalışmak ve Polonya aile birleşimi vizesi

0
0

Merhaba,

Bir süredir Polonya’da bir firma ile iş için görüşme sürecindeyim. Kabul edildiğim taktirde, şirket benim için çalışma izni çıkartacak. Yalnız sonrasında eşim ve çocuğumun da gelebilmesi için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şirketin bana dediğine göre eşimin çalışma izni olmuyormuş. Bu noktada sormak istediğim sorular şunlardır;

 1. Eşim ve çocuğumu aile birleşmesi ile mi getirmem gerekecek?
 2. Eşim geldikten hemen sonra çalışma iznine sahip olacak mı? Sonrasında ise kaç sene sonra?
 3. Çocuğum Polonya’lılar ile eğitim konusunda eşit haklara sahip olacak mı?
 4. Oturma iznimiz olduğu sürece Avrupa’da serbest dolaşım hakkımız olacak mı?
 5. Süresiz oturma izni için kaç sene beklememiz gerekecek?

Şimdiden çok teşekkürler.

Saygılar,

 • Bu yorum için yapabilirsin
1
0

Merhabalar,

Git gide zor sorular gelmeye başladı 🙂 Sorduğunuz sorulara bildiğim ve araştırabildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

Bildiğiniz gibi Polonya’da çalışmak için öncelikle Çalışma İzni sahibi olunması gerekiyor. Dolayısıyla Polonya’da irtibat kurduğunuz işveren ile tüm detaylarda anlaşırsanız eğer, size bir niyet mektubu göndereceklerdir. Bu niyet mektubunu imzalar ve diğer istenen belgeleri de hazırlayıp gönderirsiniz. Onlar da size Polonya Vizesi başvurunuzu yapabilmeniz için Çalışma İzni belgenizi yollarlar.

Şimdi öncelikle Polonya’daki işvereniniz ile görüşmeniz gereken belli şartlar vardır. İşverenler de her zaman en az maliyetli çalışanı tercih eder. Polonya’da kalacak yer, maaş gibi detayları minimumda tutmaya çalışırken, sahip olduğunuz aileniz için ayrıca işlemler yapmak istemeyeceklerdir. Ancak (mümkünse) işverene, ailenizin de Polonya’ya sizinle beraber gelebilmesinin mümkün olup olmadığını sormalı ve kabul ettirmeye çalışmalısınız.

 1. Bildiğim kadarıyla, siz zaten Polonya’da çalışıyor olacağınız için, aileniz için de vize düzenlenmesinde sorun yok; ancak düzenlenen vizeler C Tipi Schengen Vizesi gibi 90 günlük kalma hakkı verecektir. Dolayısıyla ailenizin uzun süre Polonya’da ikameti bu vize tipiyle mümkün değil. Ancak, aile birleşimi yoluyla vize almayı seçebilirsiniz. Aile birleşimi sebebiyle vize almak oldukça uzun bir süreç ve aynı zamanda çok fazla kağıt işi demek. Eğer işvereninizin sizi uzun süre bekleyebileceğine eminseniz, bu yolu düşünebilirsiniz. Tabi ki aile birleşimi nedeniyle vize başvurusunu, Polonya Cumhuriyeti adına çalışan VFS Global aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz. En doğru bilgiyi VFS Global size verecektir. NOT: Polonya’ya bazı insanların C Tipi Schengen Vizesi ile geldiğine ve Polonya’da bulundukları süre boyunca iş bulduklarını, daha sonrasında da Oturum İzni ve Çalışma İzni için valiliklere başvurduklarını gördüm. Bu yöntemle başarılı olan da var olmayanda var. Yani eşiniz de bu yöntemi kullanabilir; ancak çok kesin bir yöntem değil maalesef. 
 2. Polonya’ya gelir gelmez çalışma izni almak hemen mümkün değil. Eşinizin öncelikle iş bulması ve sizin gibi çalışma izni başvurusu yapması gerekecek. Eğer eşiniz Türkiye’den başvuru yapacaksa, sizin izlediğiniz adımları tekrar etmeli. Ama bir şekilde zaten Polonya’da ise, bu sefer Polonya’da bulunan valilikler aracılığıyla çalışma izni başvurusu yapmalı. Yani eşinizin Polonya’ya gelirken aldığı iznin ne olduğu önemli.
 3. Çocuğunuzun eğitimi konusunda ise tereddüt etmeniz gereken bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ancak bildiğiniz gibi Polonya’da eğitim dili Lehçe. Çocuğunuzun yaşını bilmiyorum ama öncelikle mutlaka Lehçe hazırlıktan geçmesi gerekecektir. Tabi bir de kültüre uyum süreci var. Polonya hükümeti’nin vatandaşlık alan yabancıların çocukları için çeşitli programları mevcut. Ancak (yine bildiğim kadarıyla), bu gibi imkanlar sadece aile birleşimi ile gelenler için geçerli. Yani çocuğunuzun Polonya’da eğitmine devam edebilmesi için Oturum İznine ihtiyacı olacak.
 4. Oturma izniniz olduğu sürece tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde serbest dolaşım hakkı elde edersiniz 🙂
 5. Polonya süresiz oturma izni için en az 5 yıl çalışmış olma şartı aranır. Bu 5 yılın sonunda ise size süresiz oturma izni için başvuru hakkı verirler. Tabi bunun da belli şartları var. Lehçe dil sertifikası, sürekli bir iş sahibi olup olmadığınız gibi…

Özellikle de çocuğunuzu da göz önünde bulundurursak eğer, sizin aile birleşimi yolunu tercih etmekten başka çareniz yok diye düşünüyorum. Yine tekrarlayayım; bu bilgiler tamamen araştırmalarım sonucunda ulaştığım bilgilerdir ve en doğru bilgiyi VFS Global ile iletişime geçerek elde edebilirsiniz.

Size çok yardımcı olamadım sanırım ama bu durumu daha önce hiç tecrübe etmediğim için sizinle araştırıp öğrenebildiklerimi paylaşabildim maalesef. Bu sorduğunuz sorular için başka bilgiler öğrenebilirsem size e-mail ile ulaştıracağıma emin olabilirsiniz.Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhaba Ender Bey,

Öncelikle sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hepsi için zaman harcamış, zahmet etmiş ve detaylı cevaplar vermişsiniz. Emeğiniz için bir kez daha teşekkür ederim. Cevaplarınız gerçekten çok yardımcı oldu.

Saygılar,

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tekrar merhaba,,

Rica ederim Başar bey, dediğim gibi daha önce tecrübe etmediğim bir konu olduğu için çok fazla detay veremedim ama bu konuyu her zaman araştıracağıma emin olabilirsiniz 🙂 Polonya’ya aile olarak gelebilme konusunda detaylı yazılar yazmam gerektiğini hatırlattığınız için ben teşekkür ederim. Yine aklınıza takılan konular olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Görüşmek üzere 🙂

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

İyi günler.

Benim de kaynımın mağazaları var Polonya’da ve eşim de çalışma izniyle ara ara Polonya’ya gidip geliyor. Ve artık biz Polonya’da yaşayalım diyoruz. Bir de çocuğumuz var ve aile birleşimi ile Polonya’ya gitme şansımız var mı? Bu süreç nasıl bir süreç acaba? 3 yıl önce Polonya’ya evliyken 3 aylığına gitmişliğim var ve çalışma iznim de vardı. Türkiye’ye döndüm ailevi sebeplerden. Eşim hep gidip geldi. Şimdi bir çocuğumuz var ve git gel durumu çok zor oluyor. Ne yapabiliriz acaba vize konusunda? Teşekkürler.

 • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 4
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*