Polonya'da çalışma ve oturma izni

0
0

Öncelikli olarak herkese Merhaba,

Yaklaşık 2 aydır Polonya’da yer alan bir firma ile iş için görüşmelerim sürmekteydi ve en sonunda kendilerinden kabul aldım. Kendileri çalışma izni uzun surede çıktığından dolayı C tipi turistik vize (Schengen vizesi) ile gelmemi ve sonrasında da oradan çalışma ve oturma izni için kendilerinin başvuracaklarını söylediler.

Benim sorum; böyle bir şey mümkün mu? Mümkün ise C Tipi Schengen vizemin süresi ne kadar olmalı? Yazılanlardan okuduğum kadarıyla oturma izni için 45 gün önceden başvurulması gerektiği söyleniyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Vize için tekrar tekrar Türkiye’ye gidip gelmek istemiyorum.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun, umarım yeni işinizde çok başarılı olursunuz 🙂

Polonya‘da yasal olarak çalışmak için, iş veren tarafından size çalışma izni gönderilmesi gerekiyor. Dedikleri gibi, çalışma izni ile Polonya vizesi almanız biraz uzun süreceği için, Polonya C Tipi Schengen Vizesi alarak Polonya’ya gelmenizde hiç bir sakınca yoktur. Daha sonrasında Polonya’da iş veren ile beraber hareket ederek çalışma izni ve oturum izni alabilirsiniz.

Dolayısıyla size verilen bilgi doğru; ancak Polonya turist vizesi (Schengen vizesi) almanızı kolaylaştırmak için, iş vereninizden “sizi, o firmada çalıştırmak istediklerine dair” en azından kısa bir yazı istemenizi öneririm. (İngilizce ve Lehçe) Bu sayede vizenizi daha kolay alabilirsiniz.

Bu arada Polonya Oturum İzni | Polonya Oturum Kartı için 45 gün önceden başvurma şartı kalktı. Dolayısıyla vizenizin biteceği son gün dahi Oturum işlemlerinize başlayabilirsiniz. 🙂

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan başka bir konu olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. Görüşmek üzere 🙂

 İlgili konular:

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*