Polonya'da çalışma izni alma işlemleri

0
0

Merhabalar. Ben merkezi Polonya dışında bulunan uluslararası bir firmada uygun bir pozisyon buldum. İş mülakatı için aradıklarında vize olup olmadığını sordular ve ben de yok dedim. İşi alabilmem için vizemin olması gerekiyor. Bu iş dolayısıyla vize almak istiyorum. İlk defa yurtdışına çıkacağım. Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor? Schengen mi yoksa normal Polonya vizesi mi almam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Bahsettiğiniz iş dolayısıyla vize alabilmeniz için öncelikle firmanın size Çalışma İzni belgesi düzenlemesi gerekiyor. Bunun için de öncelikle firma ile İş Sözleşmesi düzenlemelisiniz. Tüm konularda anlaşma sağladığınızda ise size Çalışma İzni belgesini içeren bir Davet Mektubu yollayacaklardır. Bu mektup ile beraber, Türkiye’de bulunan Polonya Konsolosluklarına Çalışma Vizesi başvurusunda bulunmalısınız.

Bildiğiniz gibi Polonya’ya gelebilmek için vize almak durumundasınız. Yukarıda bahsettiğim gibi firma tarafından adınıza çıkartılan Çalışma İzni sayesinde Çalışma Vizesi alabilirsiniz. Bir diğer yol ise, ki bu yol her zaman işe yaramaz, bazı insanların yaptığı gibi Schengen Vizesi alarak Polonya’ya gelebilir, sonrasında ise yine firma tarafından adınıza hazırlanan belgelerle beraber valilikte Oturum İzni alabilirsiniz. Ancak son söylediğim yolu kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Açıkçası işi alabilmeniz için neden vize şartı arandığını anlayamadım. Sonuçta bu firma sizin Türkiye’den Polonya’ya gideceğinizi biliyor olmalı. Dolayısıyla vize başvurusunda sizin değil firmanın yapması gereken işlemler olduğunun da farkındalar diye düşünüyorum.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan konu olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*