Polonya'da araç satın alma

Cevaplandı
0
0

Merhaba,

Ben Bis 126 almak istiyorum Polonya’dan. Fakat Türkiye’ye getirip Türkiye plakası nasıl takabilirim? Teşekkür ederim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Alacağınız aracın Türkiye’ye getirip plaka taktırabilirsiniz. Ancak yurtdışından Türkiye’ye araç kaydettirme işlemleri konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçip detaylı bilgi istemelisiniz.

Bildiğim kadarıyla şuna benzer birkaç işlem yapmalısınız.  Öncelikle bu işlem için dış ticaret müsteşarlığından ithalat izni almanız gerekmektedir. Bu şekilde getirilen taşıt serbest dolaşıma girmiş olacağından, Türk plakası alarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu izni alması zordur ve açıkçası çok sayıda araç alım-satım işleri yapan şirketlere göredir.

Ya da şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz: Yurtdışında 24 ay ikamet ettikten sonra kesin dönüş yaparak Naklihane denilen bedelsiz ithalat kapsamında ithal edebilirsiniz. Bu şekilde getireceğiniz araç gümrük vergisinden muaf olacaktır. Ancak her halükarda aracınızın motor hacmine göre KDV ve ÖTV vergilerini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca aracın Türkiye’ye geldiğiniz tarihten 6 ay öncesinden üzerinize kayıtlı olması gerekir.

Dediğim gibi en güzel bilgiyi Gümrük ve Ticaret Bakanlığından edinebilirsiniz. 🙂Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*