Polonya'da ailemle yeni bir hayat...

Cevaplandı
0
0

Eşim Türk dili edebiyatı, ben de matematik öğretmeniyim. 9 yaşındaki oğlumla beraber Polonya’da yaşamayı düşünüyorum. Ancak yeterli bilgiyi sadece sitenizden buldum. Gerçekten çok güzel hazırlanmış bir site.

Acaba Polonya eğitim sistemi nasıldır? Eğitimci olarak çalışma şansımız nedir? Sermaye olarak yüklü bir paramız yok. 9-10 bin Euro civarı… Polonya’da yaşamak ne ölçüde zordur?
Tavsiyeleriniz nelerdir? İlginiz için şimdiden teşekkürler..

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Öncelikle site hakkındaki düşünceleriniz için teşekkürler 🙂 İlerleyen zamanlarda çok daha fazla bilgiyi site içerisinde görebileceksiniz.

Açıkçası şu anda yapmakta olduğunuz öğretmenlik mesleğinizi Polonya’da kolay bir şekilde devam ettirebileceğinizi maalesef düşünmüyorum. Polonya Eğitim Sistemi, yabancıların eğitimci olarak çalışmalarına engel olmasa da, öğretmen olarak görev yapacak yabancıların akredite olmalarını bekler. Yani nasıl Türkiye’de bir yabancı öğretmenin çalışabilmesi için belirli sınavlardan ve formasyonlardan geçmesi gerekiyorsa, Polonya’da da durum aynıdır. Hatta ve hatta Polonya’nın ana dili olan Lehçe‘yi belli düzeyde bilme zorunluluğu bile vardır.

Dolayısıyla Polonya’da özel ders veya bazı özel kurumlarda çalışma imkanınız olsa da, bahsettiğim tüm prosedürler için uğraş vermeniz, zaman harcamanız gerekecektir. Birikiminizin de az olduğunu göz önüne alırsak, Polonya’da öğretmenlik dışında başka işlerde de çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Bkz: Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları

Ayrıca Daha önce sorulmuş bazı sorulara da göz atabilirsiniz:

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Açıkçası site çok güzel olmuş, cevabınızı epeyce bekledim. Fakat cevap verme süresi elbetteki bir forum sitesi kadar çabuk olmayacaktı. Verdiğiniz linkleri inceledim. Lehçenin gerçekten de zor bir dil olmasını düşünemedim. Bu benim durumumdakiler için de daha da zorlayıcı bir durum oluyordur.

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tekrar teşekkürler 🙂 Geç yanıt için kusura bakmayın lütfen. Normalde en geç 2 gün içerisinde gelen soruları cevaplasam da, şu anda birkaç haftalık tatilde olduğum için bu süre uzadı maalesef. Benim de biraz dinlenmem gerekli değil mi 🙂

Bahsettiğim gibi, Polonya’ya gelmenizde en büyük engel Lehçe. Dolayısıyla iş bulma, hayata alışma gibi konular da Lehçe ile çok bağlantılı. Polonya haricinde Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç gibi ülkelere de göz atmanız iyi olabilir.

Umarım her şey dilediğiniz gibi olur. Tekrar görüşmek üzere.

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 3
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*