Polonya üniversitelerine yatay geçiş işlemleri

0
0

Merhaba ben Can,

Öncelikle sitenizi çok kullanışlı bulduğumu ve inanılmaz işime yaradığını belirtmeden edemeyeceğim. Çok teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı; yardımcı olabilirseniz çok memnun kalırım.

Ben Kadir Has Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum, normalde 3.sınıf bahar döneminde okuyor olmam gerekirken ben şu an 1. ve 2. sınıf alttan derslerimi almak zorundayım. Ortalamam ne yazık ki düşük. Yaşam standartları ve maliyetler sebebiyle eğitimimi ve hayatımı Polonya’da geçirmek istiyorum. Yatay geçiş için, transkriptimi not ortalamama bakmak için mi istiyorlar bunu anlamadım. İzlemem gereken adımlar sadece Üniversite ile irtibata mı geçmek. Teşekkür ederim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar Can,

Siteyi beğendiğinize ve bilgilerin de işinize yaramasına çok sevindim. Önümüzdeki günlerde Polonya hakkında çok detaylı ve bilgi verici yazıları da bulabileceksiniz 🙂

Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, yatay geçiş yapabilmeniz için transkriptinizi üniversiteye sunmanız gerekiyor. Ancak dediğiniz gibi ortalamanız ne yazık ki düşük ve alt sınıflardan dersleriniz de var. Bu nedenle Polonya’nın En İyi Üniversiteleri sıralamasında üst seviyede yer alan okullara kabul almanız biraz zor bir ihtimal. (İmkansız değil!)

Normalde yatay geçiş için (tavsiye ettiğim) izlemeniz gereken yol şu şekilde:

  1. Öncelikle Polonya’da eğitim almak istediğiniz bölüm için üniversite ile iletişime geçmelisiniz. Yani aslında daha önce hiç Lisans eğitimi almamış gibi, sadece Lise Diplomanız ve Lise Not Dökümünüz (Transkript) ile başvurunuzu yapmalısınız. Tabi bu arada İngilizce ya da Lehçe dil yeterliliğinizi de kanıtlamanız gerekecektir. Eğer dil yeterliliğiniz yoksa, üniversite bünyesindeki hazırlık kurslarına gidebilirsiniz.
  2. Başvurduğunuz üniversiteden kabul aldığınızı var sayalım (ki yüksek ihtimalle alırsınız). Polonya’da eğitiminize başladığınız sırada, şu anda Türkiye’deki üniversitenizde zaten verdiğiniz derslerin ECTS Kredi değerleri ve ders içeriklerini, yeni üniversitenize sunarsınız ve eğer uygun görürlerse belli derslerinizi saydırabilirsiniz. Tabi ki halihazırda geçmiş olduğunuz derslerin hepsinin sayılacağını kesinlikle düşünmeyin. Derslerdeki uyumluluğa bağlı bir durum bu.

Esasında derslerinizin kötü olması Polonya’da Eğitim almanıza engel bir durum değil. Çünkü derslerinizi saydırabilmek için, öncelikle herhangi bir Polonya Üniversitesinden kabul almanız lazım.

Karışık mı anlattım bilmiyorum ama, aklınızda soru kalırsa sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂 Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Çok teşekkürler 🙂 Aklıma bir soru takılırsa yine soracağımdan emin olabilirsiniz. Yazılarınızı takip etmeye devam edeceğim.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Takip ettiğiniz için de ayrıca teşekkürler, görüşmek üzere 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 3
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*