Polonya oturum kartı süresi

0
0

Merhaba. Ben Türkiye’den 9 aylık vizeyle Polonya’ya geldim. Vizemin bitmesine 2 hafta kalmıştı. Çalıştığım firma Poznan’da başvurumu Ağustos ayında yaptırdı; ancak hala bekliyorum. Sorma fırsatım da olmuyor. Normalde ne kadar sürede kart geliyor? Ayrıca işi şuan bıraksam kartım olmadan kendim başvuru yapabiliyor muyum? Teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Normalde Polonya Oturum Kartı | Polonya Oturum İzni başvurunuzun sonucu en geç 2 ay içinde belli olur ve kartınızı alırsınız. Siz Ağustos ayında başvurunuzu yaptıysanız eğer, şimdiye kadar mutlaka işlemleriniz tamamlanmıştır. Yetkililerin size telefon ya da e-mail ile ulaşmaları gerekirdi; ancak bazen dikkat etmiyorlar maalesef. Sizin mutlaka bağlı bulunduğunuz valiliğe giderek kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Eğer Oturum kartınıza Polonya Çalışma İzni vesilesiyle başvurduysanız, yani Polonya‘da bulunma sebebiniz, Polonya’da çalışmanız ise, işi bırakmanız sorun olacaktır. Yasal olarak, işi bıraktıktan sonra bu durumu valiliğe bildirmekle yükümlüsünüz. Ya da eğer şu anki işinizi bıraktıktan sonra yeni bir iş bulursanız, yeni işvereniniz aracılığıyla Oturum işlemlerinizi yenilemeniz gerekecektir.

Tabi ki işi bırakırsanız eğer Oturum Kartı için başvuru yapabilirsiniz; ancak Polonya’da neden kalmak istediğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Mesela öğrenciler için üniversite kaydı ya da çalışanlar için işverenin onayı gibi sebepler, Oturum Kartı alabilmek için yeterlidir.

Umarım sorunuza yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan konularda bize soru sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂 Görüşmek üzere…

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*