Polonya Oturum Kartı işlemlerini hızlandırmak mümkün mü?

Cevaplandı
0
0

Merhaba Varşova’da öğrenciyim. Şubat döneminde geldim ve 1 Haziran 2016 da vizem bitiyor. Okulum 30 Haziranda bitecek ama ablamın düğünü olduğu için 10 Haziranda Türkiye’ye gidip geri dönmem gerekecek. Oturum kartına başvurdum ama bu sürecin Ağustos ayını bulabileceği söylendi. Oturum kartı almak ne kadar sürüyor, eğer uzun bir süreçte hızlandırma şansımız var mıdır, veya Polonya’da vize uzatımı vs yapabiliyor muyuz? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, çünkü ne yapacağımı şaşırdım. Süre bana çok uzun geldi. Çok teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Anladığım kadarıyla 1 Haziranda vizeniz biterken, Erasmus öğrencisi değil de tam zamanlı öğrenci olduğunuz için okulunuzdaki ilk döneminizi 30 Haziranda tamamlayacaksınız. Vizeniz, dönem bitiminden önce biteceği için de Oturum İzni başvurunuzu yaptınız.

Maalesef Polonya’da Oturum Kartı işlemleri en az 1.5-2 ay süren zahmetli bir süreç. Özellikle de son günlerde ben de dahil birçok arkadaşımın yaşadığı sorunlar nedeniyle şunu söyleyebilirim ki, Oturum Kartı alma konusunda eskisi gibi tolerans gösterilmiyor. Buna ek olarak artık, sizin gibi acil Türkiye’ye gitmesi gereken kişilere yardımcı olmadıklarına çokça şahit oluyorum. İsterseniz bu konuda daha önce sorulan sorulara da bakabilirsiniz:

  1. Decision Mektubu İle Türkiye’ye Gidilebilir mi?
  2. Oturum İzni Çıkmadan Türkiye’ye gidilir mi?

Dolayısıyla size tavsiyem, valiliğe giderek inspektörünüz ile işlemlerinizi hızlandırabilmek için bu durumu konuşabilirsiniz. Ancak çok büyük ihtimalle ricanız karşısında pek olumlu bir yanıt alamayacaksınız.

1 Hazirana kadar vizeniz geçerli olduğu için, isterseniz 1 Hazirandan önce Türkiye’ye gidebilir ve Polonya Konsolosluğundan tekrar vize alabilirsiniz. Dolayısıyla alacağınız vize ile Polonya’ya gelebilir, daha sonrasında da düğün tarihinde Türkiye’ye tekrar gidebilirsiniz. Maalesef sizin için çok masraflı olacak bir yöntem bu. Bunun dışında açıkçası Oturum Kartınızı beklemekten başka çareniz yok.Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*