Polonya Erasmus Vizesi hakkında sorular

Cevaplandı
0
0

Merhabalar,

Polonya hakkında özellikle güncel durumu hakkında öğrendiklerimin tamamını sizden öğrendim. Çok iyi bir iş yapıyorsunuz. Emeğinize sağlık.

Benim vize başvurusu ile ilgili bir sorum olacaktı. Erasmus+ öğrencisiyim ve tek kalan vize başvurusu. Gerekli evrak kısmında şu ibareler var: (Aynen aldım)

(b) Başvuru sahibi öğrenci ise: Orjinal ve güncel öğrenci Belgesi ve seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname ve karşılayacak kişinin son 3 aylık banka hesapları sunulmalıdır. Son 3 aylık maaş bordrosu, sgk hizmet dökümü ya da kişi işyeri sahibi ise, vergi levhası ve banka hesabı da eklenmelidir.

(2) Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orjinal ve güncel banka hesap cüzdanı Düzenli geliri gösterir belgeler: Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri). İmzalı ve kaşeli

Daha genel manada soracak olursam eğer, benim oraya yanımda toplam kaç belgeyle gitmem gerek? Aşağıda birkaç sorum daha var. Sizi sıkmamak adına hepsini numaralı şekilde sıralıyorum:

 1. Ben pasaportumu çipli olarak Şubat ayında ve 1 yıllık almıştım. Şimdi o pasaportun süresini uzatmam gerek ama artık “uzatma” diye bir şey olmadığını, yeniden pasaport için başvuru yapmam gerektiğini öğrendim. Bu durumda cüzdan ve hesap ücretlerini yeniden mi bankaya yatırmam gerekecek? Yani her şeye sıfırdan başlayıp eski pasaportu bir kez bile kullanamadan çöpe mi atmam gerekecek? 290 lira civarı bir para yatırdım ben bu pasaport için. Bir de bunun için aynı meblağı mı ödemem gerektiğini söylemeye çalışıyor bu emniyet?
 2. Seyahat sigortası meselesi de zihnimi kurcalıyor. Her sigorta şirketi farklı fiyat veriyor. Önerebileceğiniz güvenilir bir şirket var mı?
 3. Vizeye uçak biletini ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belge olmadan başvuramaz mıyım? Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.
 • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

İyi günler,

Bende Erasmus programı kapsamında Polonya’ya gideceğim. Kısa zaman önce bende vize işlemlerini yaptım. Size bu yanıtta yardımcı olmaya çalışacağım.

 1. Gerekli belgelere VFS Global’in buradaki linki üzerinden ulaşabilirsiniz.
 2. Sigorta konusunda ise  bizde zorluk çektik. Seyahat sağlık sigortası yaptırırken mutlaka eğitim (öğrenci, Erasmus yada yurt dışı eğitim) sigortası şeklinde yaptırılması gerekiyor. Kısa dönem başvurularında kullanılan normal sigortalar kabul edilmiyor. Eğitim, Öğrenci, Erasmus ibarelerinin bulunduğu sigortalardan yaptırman yeterli. Sigortanı bu şekilde yaptıramaz isen, başvuru sırasında sıkıntı çıkar ve tekrardan yeni sigorta yaptırman gerekebilir.
 3. Vize işlemlerini uçak biletini göstermeden başvuru yapabilirsin, ben göstermeden başvurdum. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belge olmadan başvuru yapamazsın. Öğrencisi olduğun üniversitenin gönderen kurum olarak imzalı, kaşeli orijinal hibe teyit mektubu alıp başvuru yapılıyor.

Benim söyleyeceklerim bu kadar, umarım yardımcı olabilmişimdir. Aynı sıkıntılardan ben de geçtim çok zor ve stresli dönemler inşallah hepimiz rahat bir şekilde Erasmus yapıp döneriz ülkemize.

 • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkürler 🙂 Sizin gibi destekleyici mesajlar sayesinde daha iyi yazılar yazabilmek için motive olduğuma emin olabilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla Büşra Altınbaş, size gerekli tüm bilgileri kendi tecrübeleriyle beraber paylaşmış. Çok teşekkürler Büşra 🙂

Sorduğunuz sorulara cevap olarak eklemek istediklerimi sizinle paylaşayım;

 1. Dediğiniz gibi süresi dolan pasaportunuzun uzatılması artık mümkün değil ve yeniden başvuru yapmak durumundasınız. Ancak neden Harçsız Öğrenci Pasaportu başvurusu yapmıyorsunuz? Eğer 25 yaşınızı geçmediyseniz ve E-Devlet üzerinden ya da öğrenci işlerinizden “Öğrenci Belgesi” alırsanız, sadece 87 TL’lik defter parası ödersiniz. Ayrıca 25 yaşınızı doldurduğunuz güne kadar da pasaport sahibi olursunuz 🙂
 2. Sigorta konusunda ise Büşra durumu gayet güzel açıklamış 🙂 Fiyat konusunda biraz daha fazla olsa da, VFS Global şirketinin önerdiği Aig sigorta şirketini kullanabilirsiniz. (Erasmus öğrencileri için güzel indirimleri vardı diye hatırlıyorum). Ayrıca AxaAON, Allianz gibi şirketlere de bakabilirsiniz.
 3. Yine Burcu’nun dediklerine katılıyorum. Uçak biletini almasanız bile en azından rezervasyon yapman da uygun olabilir 🙂

Umarım yeterli bilgiler elde edebilmişsindir. Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin lütfen.


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

 • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 2
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*