Pasaport için yatırılan harç bedelini geri almak

Cevaplandı
0
0

Merhaba, ben geçen sene yeni 10 yıllık pasaport almıştım. Öğrenciyim. Tabi 550 küsür lira harç da yatırdım. Bu ücreti geri alma durumum varmış, acaba belli bir süresi var mı? 1 sene filan geçti üzerinden…

  • Bu yorum için yapabilirsin
En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

25 yaş altı öğrenci iseniz Harçsız Öğrenci Pasaportu Alma hakkınız vardır. Ancak harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabilmek için var olan pasaportunuzu iptal ettirme şansınız olduğunu sanmıyorum. Paranızı geri alabilme şansınız olsa bile biraz uğraştıracak bir prosedürü aşmanız da gerekebilir. Tabi ki bu durumu öncelikle Emniyet müdürlüğü ve Vergi Dairesi ile görüşmeniz daha iyi olacaktır. Bu kurumlara yazacağınız bir dilekçe ile şansınızı denemenizi tavsiye ederim.


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
1
0

Yazalı epey olmuş ama başka birinin ihtiyaci olur diye not düşüyorum.

Öncelikle cevap evet alabilirsin, ama kanun çıkış tarihinden sonra aldıysan. Sanıyorum ki 10.02.2016 tarihinde başlamıştı bu uygulama ben bu tarihten sonra harç yatırmıştım çünkü böyle bir uygulamadan emniyete gidince haberim oldu ve orda ki memur da geri alamayacağımı söylemişti. Aradan geçen 1 yıldan fazla süre sonra aklıma tekrardan geldi ve BİMER’e internet üzerinden şikayet başvurusu yapıp olayı anlattığımda, çıkan kanundan önce ise alınamayacağı fakat kanundan sonra ise alabileceğim söylendi.

Gerekli evraklar;

  • Pasaportu aldığınız zaman öğrenci olduğunuza dair belge,
  • Şu anda ogrenci olduğunuza dair belge,
  • Biyometrik fotoğraf (2 adet galiba) ve
  • Bankaya tekrar ödemeniz gereken sayfa bedeli (pasaport defter bedeli)

Emniyete bunlarla gidip harç iadesi almak istiyorum diyin. İlk yok öyle bi’şey diyen olursa var memur bey diyin ekleyebilirsem mail i eklemeye uğraşırım benim gibi açarsınız gelen mail i ve sonra heeeeaaaa varmış cevabını alırsınız. (Sizinde elinizde olmasını isterseniz BİMER e şikayet edip cevap bekleyebilirsiniz bana yaklaşık 10 günde cevap geldi ve iyi ki geldi yoksa emniyetteki o memura kalsam alamayacaktım.) Emniyet size ödediğiniz harç bedeli kullanılmamıştır tarzında bir yazı vericek onunla birlikte dilekçe yazıp vergi dairesine başvurmanız gerek. Uzun gibi gözüksede hiçte öyle değil, özellikle öğrenci için gerekli,biraz uğraşın hakkınızı alın. Saygılar.

  • Ender Taş
    Teşekkürler Ömer bey, verdiğiniz bilgiler eminim bu sorunu yaşayanlara yardımcı olacaktır :)
  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 2
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*