Oturum kartı başvuru işlemleri [Valilik]

0
0

Merhabalar. Ben Polonya’da Erasmus eğitimime devam ediyorum. Türkiye’den 1 dönemlik vize aldım ama burada 2. dönemde kalmak istediğim için, oturum kartına başvurdum. Evraklarımı bugün teslim ettim ve sağlık sigortasının İngilizce nüshasını verdim. Görevli onun kabul edilip edilmeyeceğini bilmediğini, bana sonra bilgi vereceğini söyledi. Sordum ama net cevap alamadım. Oturum kartım kaç güne yada aya çıkar, bide oturum kartı aldıktan sonra Avrupa’da başka bir ülkeye gitmek istesem sorun çıkar mı, vizeye falan ihtiyaç duyar miyim? Teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

POLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ işlemleriniz için, tüm belgelerinizi Lehçe dilinde hazırlamış olmanız gerekiyor. İngilizce ya da başka bir dilde verilen belgeler kabul edilmez! Büyük ihtimalle size birkaç hafta sonra bilgilendirme mektubu gönderilecek ve İngilizce olarak teslim ettiğiniz belgelerin Lehçe’lerini isteyeceklerdir.

Düşük bir ihtimal de olsa, Erasmus öğrencisi olduğunuz için belki de çok önemsemeyip, İngilizce belgelerinizi kabul edebilirler. Ancak yine de işinizi riske atmayın ve Lehçe tercümeleri de valiliğe teslim edin derim 🙂

Evraklarınızdaki bu gibi eksiklikler, Oturum kartınızı alma sürenizi ciddi uzatır. Dolayısıyla size tavsiyem, İngilizce olan tüm belgelerinizi yeminli tercüman aracılığıyla Lehçe’ye çevirtin. Daha sonra da valiliğe giderek, daha önce başvurduğunuzu; ancak birkaç belgeyi daha teslim etmek istediğinizi belirtin. Sizin teslim edeceğiniz belgeleri dosyanıza ekleyeceklerdir. 🙂

Oturum kartının çıkma süresi yaklaşık 1,5-2 ay arasında değişebiliyor. Açıkçası başvurunuzdan 1 ay kadar sonra valiliğe giderek, başvurunuzun ne aşamada olduğunu sormanız iyi olur. Normalde bilgilendirmek için size ulaşmaları gerekir; ancak bu konuda çok sorumlu değiller maalesef 🙂

Oturum kartınızı aldıktan sonra, Avrupa’daki ülkelere giriş-çıkış yapmanızda hiç bir sakınca yoktur. Zaten Oturum kartı, bir nevi sizin vizeniz diyebiliriz.

 Önemli: Oturum kartı başvurusu süresince Polonya dışına çıkmanız yasaktır! Oturum kartınızı aldığınızda rahatça başka ülkelere geçiş yapabilirsiniz.

Umarım atladığım bir yer yoktur. Aklınıza takılan başka sorularda da yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂

 İlgili konular:

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Öncelikle verdiğiniz kapsamlı cevap için çok teşekkür ederim. Benim sağlık sigortam Türkiye’den yapılmış Aksigorta. Toplam poliçem 5 sayfa kadar. Yeminli tercüman pahalı olur diye duydum. Polonya’da yenisini yaptırmak daha ucuz olur diyen bile oldu. Bu husus hakkında bilginiz var mı? Bendeki poliçe İngilizce.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Rica ederim 🙂 Size dedikleri gibi, 5 sayfalık sigortanızı tercüme ettirmek oldukça masraflı olabilir. Yine de herhangi bir tercümandan fiyat almanızı tavsiye ederim.

Ancak daha da önemlisi, Türkiye’de yaptırdığınız Aksigorta poliçeniz ne kadar kapsamlı? Yani Avrupa’da kalacağınız süreyi kapsayıp kapsamadığına dikkat etmelisiniz. Bence de en kolayı NFZ ya da PZU sigorta şirketlerinden herhangi birinden yeni bir sigorta yaptırmanız olacaktır.

Özellikle NFZ, Polonya Cumhuriyetinin bünyesinde olduğu için, eğer öğrenci belgenizle giderseniz indirimli şekilde sigortanızı yaptırabilirsiniz. PZU ise, yine Polonya’da en çok kullanılan sigorta şirketidir ve 1 yıllık sigortayı yanlış hatırlamıyorsam 380 Zloty civarında yapıyorlar.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Tekrardan merhabalar. Benim 28 Şubat’a kadar vizem var ve Turkiye’ye geri dönüş tarihim 18 Haziran… Yani Polonya’da 18 Hazirana kadar kalacağım. Oturum izni evraklarında “kaç ay kalacaksın” diye bir soru yoktu. Ama okul kabul mektubumda 18 Haziran ibaresi geçiyordu.

Sormak istediğim burada PZU’dan sigorta yaptırırken, sigorta başlama tarihine hemen aynı günü mü yazdırayım? Mesela yarın için 12 Ocak mı yazdırayım yoksa vizemin bittiği günü mü yazdırayım? Bir de sigortamı 18 Haziran gününe kadar yaptırırsam sorun olur mu yoksa tarih aralığını daha geniş mi alayım? Teşekkürler.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

 

Merhaba,

Anladığım kadarıyla sizin vizeniz, sadece 1 dönem Erasmus yapmanız için düzenlenmiş ve size 28 Haziran 2016’ya kadar vize verilmiş. Ancak siz 2. dönemde de Erasmus eğitiminize devam etmek istediğiniz için Oturum izni başvurusunda bulunuyorsunuz. Umarım doğru anlamışımdır 🙂

Oturum izni başvurunuzda “kaç ay kalacaksın” diye bir ibare yoktur; ancak okul kabul mektubunuzda yazan başlangıç ve bitiş tarihleri göz önüne alınarak sizin Oturum Kartınız düzenlenir. Dolayısıyla eğer 2. dönemde de Polonya’da kalacaksanız eğer, eğitim aldığınız okuldan 2. dönem için yeni bir kabul belgesi düzenletmeli ve bunu da valiliğe vermelisiniz. Yani şu anda elinizdeki 18 Haziran 2016’ya kadar düzenlenmiş olan kabul mektubunuz, Oturum izni başvurunuzda işinize yaramayacaktır.

PZU’dan sigorta yaparken, sigorta başlangıç tarihini geçmiş bir tarihe göre düzenletemezsiniz. Yani sigortanıza başlatma tarihi, başvuru tarihinizden 1 gün sonrası için düzenlenir. Örneğin 12 Ocak 2016’da sigortaya başvurduysanız eğer, sigortanız 13 Ocak 2016 tarihinde başlar. Tarih aralığını ise, okulunuzun bitiş tarihine göre ayarlayın. Yani eğer okulunuz atıyorum 10 Haziran 2016’da bitecek ise, sigortanızı da yine 10 Haziran 2016 tarihine kadar yaptırabilirsiniz. İsterseniz daha uzun da yaptırabilirsiniz; ancak fiyat artacaktır.

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 5
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*