Oturum izni olmadan Türkiye'ye gidebilir miyim?

0
0

Merhaba, vizemin bitmesine 20 gün kaldı işlemlerimi başlatıyorum yarın ama 1.5 ay kadar süre sonra Türkiye’ye uçak biletim var ve tarihini değiştiremiyorum. İşlemler o zamana kadar sonlanır mı? Sonlanmazsa bana çıkış giriş yapabilmem için herhangi bir belge pasaporta bir mühür gibi bir durum olacak mı? Belgeleri kendim mi istediğim zaman götürüyorum yoksa onlar mı beni çağırıyorlar?

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

POLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ başvurunuz sırasında Polonya dışına çıkmanız yasaktır. Dolayısıyla Oturum Kartınızı almadan Türkiye’ye gitmemelisiniz. Giderseniz eğer, Polonya’ya geri dönmek için tekrar vize almanız gerekir…

Ancak Oturum Kartının çıkma süresi 1,5-2 ay arasında sürüyor ve eğer başvurunuz sırasında uçak biletinizin olduğunu, iptal edemediğinizi ve hatta acil bir durum nedeniyle Türkiye’ye gitmeniz gerektiğini (sağlık problemi gibi inandırıcı bir neden) söylerseniz eğer, işlemlerinize hız vereceklerine eminim 🙂 Dediğim gibi durumunuzun acil olduğuna yetkiliyi inandırmaya çalışın. Daha önce bu şekilde yaparak daha hızlı bitirilen işlemleri gördüm 🙂

Vize süreniz bittikten sonra, eğer başvurunuzda da bir sıkıntı yoksa ve size de “Decision” yani “Karar” mektubu gönderilmişse, pasaportunuza damga vurdurarak Oturum Kartınızı alana kadar yasal olarak kalabilirsiniz. Bu “Karar” mektubunda da, sizin işlemleriniz ile ilgilenen yetkilinin kim olduğu yazacaktır. Dolayısıyla yetkili kişiyle bire-bir daha rahat konuşabilirsiniz. Ancak bu damgayla Polonya dışına çıkmanız mümkün değildir! En azından ben bu şekilde biliyorum. İsterseniz emin olmak için valilikteki yetkiliye de danışabilirsiniz. (Eğer yetkiliden farklı bir cevap verirse, beni bilgilendirebilirseniz sevinirim)

Dolayısıyla pasaportunuza damga alabilmeniz için öncelikle bu mektubu beklemelisiniz. Ancak size tavsiyem başvurunuzu yaptıktan sonra, haftada bir valiliğe giderek durumunuzun aciliyetini söyleyebilirsiniz. Ya da “Karar” mektubunu bekleyebilir ve inspektor (yetkili) ile direkt konuşabilirsiniz.

Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan başka sorularda da yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂

 İlgili konular:

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*