Oturma izni olmadan Polonya'da araba alma - satma

En iyi Cevap
2
0

Merhabalar,

Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim 🙂 Polonya Hakkında tecrübelerini insanlarla paylaşmak isteyen kişilere her zaman kapım açıktır. Eğer siz de tecrübelerinizi insanlarla paylaşmak isterseniz, istediğiniz konudaki yazılarınızı çekinmeden [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca Misafir Yazarlık sayfasını da inceleyebilirsiniz 🙂

Polonya’da Araba Alma hakkındaki yazımda da belirttiğim gibi, Polonya’da araba almak için pasaport yeterlidir. Ancak aracı üzerinize alabilmeniz için en az 1 yıl süresi olan Oturum İzni sahibi olmalısınız.

Eminim araba alma konusunda hızlı davranmak istiyorsunuz, ancak öncelikle oturum kartınızı almanızı tavsiye ederim 🙂 Oturum izni aldıktan sonra tüm bahsettiğiniz işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca oturum izni olmadan aracı alırsanız, satamayacağınızı da belirtmem gerek.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Kesinlikle inceleyeceğim. Çünkü ben eğer biri bana karşılıksız iyilik yaparsa benim de başkalarına karşılıksız iyilik yapmam gerektiğini düşünürüm 🙂

Benim anlamadığım nokta, ben geçen gün belediyenin araç kaydettirme ofisine gittim, oradaki kadın bana bu belediyeden aldığım ikametgahla aracımı kaydettirebileceğimi, aynı zamanda vergisini ödeyebileceğimi söyledi. Hocam aracın ruhsatını üstüme alabiliyorsam, vergisini de ödeyebiliyorsam neden satamayayım?  Yani sonuçta satarken sadece bir mukavele yapıyorsunuz aracın belgelerini veriyorsunuz ve parayı alıyorsunuz. Ne gibi bir sorun çıkabilir ki?

Ayrıca diğer bir sorum da şu, aracın sigortası ve muayenesi haziran 2017’ye kadar geçerliymiş. Bunları muayene istasyonuna ve sigorta şirketine giderek üstüme almam gerekiyor mu?

Vakit ayırdığınız için tekrar çok teşekkür ederim. Ben Katowice’deyim aracı alırsam bir çay içmeye yanınıza uğramak isterim hocam 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

🙂 Teşekkürler,

Dediğim gibi, Polonya’da üzerinize araç kaydettirmek için Oturum İzni sahibi olmalısınız. Oturum izni sahibi olabilmek demek ise aynı zamanda ikametgah sahibi olmak demektir (zameldowanie). Araç alım ve satım işlemlerinde bu belgeler olmadan aracı üzerine kaydetmezler.

Öncelikle, oturum izni sahibi olmadan ikametgah izni sahibi olamayacağınızı belirtmem gerek. Yani, valiliğe giderek yaşadığınız yerin adresini kaydettirmiş olabilirsiniz, ancak oturum kartı sahibi olmadığınız için araç alım-satım gibi resmi işlemlerde kullanamazsınız. Sizinle konuşan memura durumunuzu net açıkladığınızdan emin misiniz?

Sigorta konusunda ise, dediğiniz gibi aracın sigortasını da üzerinize almanız gerekiyor 🙂

Davetiniz için de ayrıca teşekkürler. Çok uzak sayılmayız, Wroclaw’a her zaman beklerim 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 3
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*