Lisans tamamlama

0
0

Merhabalar,

Benim Polonya’da eğitim ile ilgili bir kaç sorum olacak. Şimdi ben 2 yıllık ön lisans mezunuyum. Şimdi ise İngilizce eğitimim için Malta’dayım, umarım Nisanın ikinci haftası gibi Advance seviyesinde bitecek ve son ayımı IELTS sınıfında geçireceğim.

Aynı zamanda 1. Kademe yüzme antrenörüyüm. Bir arkadaşım bana Polonya’da eğitim almak istediğim takdirde eğer okulda çalışırsam indirim yapacaklarını söylemişti. Öncelikle bu doğru mudur yada olabilitesi nedir?

Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum. Lisans tamamlama programına dahil olacağım için gene bölümün devamı niteliğinde bir bölüm seçip mi devam edeceğim yoksa sayısal bölümlerden herhangi birini seçebilir miyim?

Ve son olarak, Avrupada lisans eğitimleri 3 yıl diye biliyorum. Ben sadece 1 yıl daha okuyup mezun mu olacağım?

Şimdiden çok teşekkür ederim… 🙂

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Malta’da almış olduğunuz İngilizce eğitim sayesinde, Polonya’da eğitim almanın ön şartı olan dil yeterliliği konusunda sorununuz kalmamış oluyor. Bu arada belirtmekte yarar var, Polonya üniversiteleri IELTS sınavı için en az 6.5 almanız şartıyla sizi kabul edecektir. 🙂

Kademe-1 yüzme antrenörü, sanırım yardımcı antrenör olduğunuzu gösteriyor. POLONYADA İŞ BULMANIN ZORLUKLARI! başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, yeterince Lehçe bilgisi olmadan Polonya’da iş bulmak maalesef çok zor. Siz, Üniversite içinde yüzme antrenörlüğü konusunda iş bulmak istediğiniz için işiniz biraz daha kolay olacaktır. Ancak, eğer eğitim alacağınız üniversitede yüzme antrenörlüğü konusunda birine ihtiyaç varsa, eminim sizi de seçmeyi düşüneceklerdir. Size önerim, öncelikli amacınızın iş bulabilmek olmamasıdır. Tabi bir de öğrencileri  İŞ BULABİLİRSİNİZ  umuduyla Polonya’ya getiren POLONYA DANIŞMANLIK ŞİRKETLERİ konusunda dikkatli olun 🙂 Yani  iş bulabilme konusunda çok umutlanmayın derim.

Bir de şu yönüyle bakın isterseniz. Polonya da dahil, dünyanın neredeyse tüm üniversiteleri, lisanslı sporculara ciddi burslar veriyor. Polonya’da sporcu bursu ile eğitim alan biriyle bire-bir karşılaşmadım; ancak duyduğum kadarıyla sporcu bursu alan insanlar var. Dolayısıyla Polonya’da eğitim almak istediğiniz üniversite ile konuşurken, bu durumdan mutlaka bahsetmeyi unutmayın.  Polonya’da burs bulma  hakkında detaylı bir yazı en yakın zamanda sizlerle olacaktır 🙂

Öncelikle Polonya’da Lisans Tamamlama hakkındaki yazımı ve bu konuda daha önce sizin gibi soru soran bir ziyaretçimizin soru‘sunu okumanızı tavsiye ederim 🙂

Sorunuza gelince, Lisans tamamlama yapacağınız için, 2 yıllık eğitiminiz olan Bilgisayar Programcılığı ile aynı ya da içerik olarak benzer bir bölümde eğitim alabilirsiniz. Dolayısıyla öncelikle kendi ön lisans diplomanız ve transkriptinizi, eğitim almak istediğiniz Polonya üniversitesi yetkilisine ulaştırmalı ve lisans tamamlama yapabilmeniz için size en uygun bölüm için araştırma yapmalarını istemelisiniz. Okulun komisyonu sizin belgelerinizi detaylıca inceledikten sonra kabul ya da ret edebilir.

Polonya’da lisans bölümleri bazı istisnalar dışında 3 yıldır. Ancak siz lisans tamamlama nedeniyle en fazla %60 oranında derslerinizi saydırabilirsiniz. Dolayısıyla ortalama bir rakam vermek gerekirse 2-2,5 yılsa Lisans eğitiminizi bitirebilirsiniz diye düşünüyorum. Tabi bu en iyi ihtimaldir. 🙂 Derslerinizin ne oranda sayılacağını kestirmek zor.

Umarım sorduğunuz soruda atladığım bir yer olmamıştır. Eğer aklınıza takılan konular olursa sormaktan çekinmeyin lütfen 🙂 Görüşmek üzere…

 İlgili Konular;

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*