Decision Mektubu ile Türkiye'ye gidilebilir mi?

0
0

Öncelikle merhabalar, ben Varşova’da okuyan bir öğrenciyim. Benim size iki tane sorum olacaktı.

  1. Kasım’da oturum izni için başvurmuştum ve 1 hafta önce Decision mektubunu aldım; ancak mektupta oturum kartını 4 Nisan’da almam söyleniyor. Benim sorum, 2 hafta içinde Türkiye’ye gidip gelmem gerekiyor. Elimdeki Decision mektubu ile Polonya’ya geri giriş yapabilir miyim?
  2. İkinci sorum ise yeşil pasaport sahibiyim ve Temmuz’un sonundan beri buradayım. 6 aylık süremi burada doldurdum yani geri Polonya’ya girmek için vize başvurusu yapmam gerekir mi?
  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

  1. Söylediğiniz gibi Polonya Oturum Kartı başvurusundan sonra size Decision (Karar) Mektubu yollanmış ve bu mektupla beraber bağlı bulunduğunuz eyalette Adres Beyanı yapmalısınız. Bu işlemin ardından da Oturum Kartı yaklaşık 2 hafta içerisinde hazırlanır ve teslim edilir. Normal şartlardaki durum bu şekilde; ancak neden size 4 Nisan’da alabilirsiniz denildiğini tam olarak anlayamadım. İsterseniz öncelikle valiliğe giderek bu durumu Inspector ile görüşün 🙂 Daha önce de sadece Decision mektubu ile Türkiye’ye gitmek isteyenler olmuştu ve ben de bu durumu valiliğe direkt sormuştum. Aldığım yanıt ise Oturum Kartı olmadan Türkiye’ye gidebilirsiniz; ancak maalesef geri dönemezsiniz. Yani kontrol noktalarındaki yetkililer sizin elinizdeki mektubu dikkate almayacaktır.
  2. Siz Hususi Pasaport, yani Yeşil Pasaport ile (bildiğim kadarıyla) tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde vize ihtiyacı olmadan 90 gün süreyle yasal olarak kalma hakkı elde ediyorsunuz. Dolayısıyla sahip olduğunuz Yeşil Pasaport 6 ay değil 3 ay geçerliydi ve siz bu süreyi çoktan doldurmuşsunuz. Eğer Pasaportunuz ile Türkiye’ye gitmek isterseniz, sınırda çok büyük problem yaşayacaksınız. Bu nedenle de Oturum Kartınızı ile beraber Türkiye’ye gitmenizi tavsiye ederim.

İsterseniz valiliğe giderek yetkililerle konuşun ve acil Türkiye’de gitmek zorunda olduğunuzu belirtin. Zaten elinizde Decision da olduğu için işlemlerinizi hızlandırma ihtimalleri çok yüksek.

 Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*