D tipi çalışma vizesi hakkında bilgi

0
0

Merhaba,

Polonya Çalışma İzni yazınızı okudum. Soru işaretleri gidermek adına bir kaç soru sormak istiyorum.

  1. D-07 denilen Çalışma Vizesi için açıklamanızda yer alan ”1.Yol” un tam olarak süreci nedir? (başvurudan sonra beklenen minimum/maksimum süre)  ya da yasal olarak bilginiz yok ise tahmini bir rakam verebilir misiniz?
  2. Şuan Polonya’da değilim. Çek cumhuriyeti’ndeyim ve oturumum Haziran itibariyle bitiyor. O süreç içerisinde başvurumu buradan halletmem mümkün müdür? (Burada bulunma sebebim eğitimdir) Sanırım bu soru’da 2.yola ithafen oluyor.

Açıklamalar için şimdiden teşekkür ederim.

*Bu konuda detaylı bilgi alabileceğim bir kurum/kuruluş bulamadım keza Vfs Global’de çok fazla tatminkar cevaplar göndermeyip, web sitesi’ne yönlendirdiler. Umuyorum ki sizden gelecek cevaplar çok daha doyurucu olacaktır.

Saygılarımla.

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Öncelikle mesajınızı sitede yaşadığım birkaç teknik sorun nedeniyle geç görebildiğim için kusura bakmayın.

Polonya Çalışma İzni başlıklı yazımda da değindiğim gibi, yasal olarak Polonya’da çalışabilmek için; Türkiye’de iseniz konsolosluğa Çalışma Vizesi başvurusunda bulunabilir ya da Polonya iseniz Valiliğe Çalışma İzni başvurusunda bulunabilirsiniz.

  1. D-07 Çalışma Vizesi başvurusu için gerekli evraklar, esasında Schengen Vizesi ya da D Tipi Ulusal Vize başvurusu için gerekli evraklardan çok farklı değil. Sadece Polonya’ya geliş amacınızı gösteren bazı belgelerde değişiklik olur. Siz Polonya’ya Çalışmak amacıyla geleceğiniz için, iş veren tarafından adınıza Niyet Mektubu düzenlenir ve bu belge sayesinde konsolosluklara başvurunuzu kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bu niyet mektubunu imzalar ve diğer istenen belgeleri de hazırlayıp gönderirsiniz. Onlar da size Polonya Vizesi başvurunuzu yapabilmeniz için Çalışma İzni belgenizi yollarlar. Bu işlemlerin ne kadar süreceği, işlemlerinizi yapan kişiye ve konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebiliyor. Tam bir rakam veremesem de tahmini 1-1.5 ay kadar sürebilir diye düşünüyorum.
  2. Polonya dışında, bulunduğunuz ülkedeki Polonya Konsoloslukları aracılığı ile de bu vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak siz Çek Cumhuriyetinde olduğunuz için işiniz biraz daha kolay açıkçası 🙂 Şu anda Polonya’ya rahat rahat giriş-çıkış yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla size tavsiyem direkt olarak Polonya’ya gelebilir ve işe girmek istediğiniz şirketlerle bire-bir görüşebilirsiniz. Eğer sizi kabul eden bir şirket olursa, Çek Cumhuriyetindeki Oturum İzniniz bitmeden (Haziran’dan önce) Polonya’da Çalışma Vizenizi alabilirsiniz. Yani halihazırda Polonya’ya rahat bir şekilde gelebiliyorken bunu değerlendirmelisiniz.

Umarım sorularınıza yeterli cevap verebilmişimdir. Aklınıza takılan soru olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen. Polonya’da Çalışmak isteyenler için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda detaylı bir yazıyı en kısa zamanda yayımlayacağım 🙂

Bu arada Polonya’daki işvereniniz ile görüşmeniz gereken belli şartlar var. Polonya’da kalacak yer, maaş gibi detayları, işi kabul etmeden önce mutlaka net bir şekilde konuşmalısınız.Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*