Bilgisayar Mühendisliği

1
0

Polonyada bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum fakat başvuru tarihlerini kaçırmışım sanırım.

İngilizce hazırlık eğitimi alacağıma göre şartlı kabul verilecek, bunun için de bir tarih sınırlaması var mıdır, şuan da başvurup şartlı kabul alıp kursa kaydolabilir miyim?

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Merhabalar,

Evet maalesef bu sene Ekim döneminde başlayan üniversite bölümlerinin ve dil hazırlık okullarının kayıtları sona erdi; ancak Şubat döneminde Polonya’da İngilizce hazırlık kursu ve Lehçe hazırlık kursu açan üniversiteler de var. Dolayısıyla Şubat dönemi için kayıt yaptırmak isterseniz eğer, Kasım ayı gibi kayıt işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Polonya Üniversiteleri kayıtları 2 dönem şeklinde alınıyor;

  • Ekim dönemi; Ekim dönemi için kayıtlarınıza MartNisan aylarında başlamanızı tavsiye ederim. Bazı üniversitelerin kayıtları Haziran ayına kadar da uzayabiliyor; ancak size önerim çok geç kalmamanız.
  • Şubat dönemi; Şubat dönemi için kayıtlarınıza Kasım ayı içerisinde başlamanız iyi olacaktır. Yine bazı üniversitelerin kayıtları Aralık ayına kadar uzayabiliyor olsa da erkenden halletmeniz iyi olacaktır.

Dediğiniz gibi Polonya’da İngilizce hazırlık kursu kaydınızı yaptığınızda size şartlı kabul verilecektir; ancak dikkat etmeniz gereken nokta şu: Polonya’da eğitim almak istediğiniz bölüm için üniversiteye başvurduğunuzda, sizden diploma ve not dökümü (transkript) istenir. Bu belgeleriniz kontrol edildikten sonra ise, başvuru yapmak istediğiniz üniversite bölümü için uygun olup-olmadığınıza karar verilir. Eğer uygun olduğunuz onaylanırsa, İngilizce hazırlık eğitiminize başlayabilir ve hazırlık eğitiminizin bitiminde de seçmiş olduğunuz bölüme başlayabilirsiniz.

Yani eğitim almak istediğiniz bölüm için uygun olup-olmadığınızın onayını almadan, İngilizce ya da Lehçe hazırlık kursuna kayıt olmayın!

Başvurularınızı, yukarıda verdiğim tarihlerde yaparsanız eğer, okulun da uygun görmesi halinde şartlı kabul alarak dil hazırlık eğitiminize başlayabilirsiniz 🙂 Yani dil hazırlık eğitimi ile eğitim almak istediğiniz bölümü bir bütün olarak düşünmenizi tavsiye ederim.

Umarım bu cevap yeterli olabilmiştir. Aklınıza takılan herhangi bir konuda soru sormaktan çekinmeyin 🙂

Görüşmek üzere.

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Görüşüğüm danışmanlık şirketi üniversite kabul eder etmez birşey demedi, kasım ayı gibi başlanabilir kayıtlara ocak şubat gibi de kursa başlayıp eylülde geçerseniz lisansa başlarsınız dedi ama sanırım bu işlemleri üniversiteden onay aldıktan sonra başlıyorlar.

Uygun olup olmadığım neye göre test ediliyor, not ortalamasına göre mi yoksa derslerden aldığım puanlara göre mi?

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
0
0

Zaten kabul etmezler demiyorum, kabul etmeyebilirler. Danışmanlık şirketlerinin klasik cevaplarına çok kulak asmamanızı tavsiye ederim. Sizleri kayıt ettirmek ve danışmanlık ücretlerini alabilmek için “%100 YÖK Denkliği” – “Koşulsuz Kabul Alma Garantisi” şeklinde sözler veriyorlar; ancak Polonya’da tanıdığım birkaç kişi, hazırlık kursu bitiminde seçmiş oldukları bölüme girebilmek için yeterli görülmediği için Polonya’yı terk etmek zorunda kaldılar. O yüzden dil kursu kaydınızı yaparken mutlaka girmek istediğiniz bölüme uygunluğunuzu teyit ettirin.

Dedikleri gibi Kasım ayı gibi kayıtlarınıza başlarsınız ve Şubat ayındaki İngilizce hazırlık kursuna başlayabilirsiniz. Size önerim; görüştüğünüz danışmanlık şirketi ile kabul koşulları hakkında daha detaylı konuşmanız 🙂

Uygun olup-olmadığınızı;

  • Diploma notunuza,
  • Not dökümünüze (transkript),
  • Türkiye’de almış olduğunuz derslerin niteliğine ve
  • Aldığınız derslerin girmek istediğiniz bölüm ile uyumlu olup-olmadığına bakacaklardır.

Polonya’da hangi okula kayıt yapacağınıza göre değişken bir durum aslında. Bazı okullar yüksek başarı oranı isterken, bazı okullar sizin ne kadar başarılı olduğunuzla ilgilenmeyebilir. Özellikle Polonya’daki  özel okullara kayıt yapmak isterseniz neredeyse hiç bir koşul aramadan kaydınızı yaparlar. Ama örneğin Wroclaw Teknik Üniversitesi, yukarıda yazdığım bütün belgelerinizi çok detaylı bir şekilde inceleyecektir. Çünkü Dünya üniversiteleri arasında belirli bir başarı oranını yakalamışlar ve bu oranı da bünyelerine başarılı öğrencileri katarak arttırmak istiyorlar.

Ayrıca YÖK denkliği konusunda merak ettiğiniz konular varsa Dünya’nı En İyi Üniversiteleri 2015 Sıralaması hakkındaki yazımı inceleyebilirsiniz.

 

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 3
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*