Askerlik durumu Polonya vize başvurusunu etkiler mi?

En iyi Cevap
0
0

Merhabalar,

Artık, Polonya Vizesi İşlemleri için “Askerlik Durum Belgesi” de isteniyor. Bu belge Polonya D Tipi Vize İşlemleri için istenilen bir belgedir. Dolayısıyla askerlik yapıp yapmamanız, vize almanıza direkt etki etmese de, “Askerlik Durum Belgesi” vermemeniz durumunda vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanacağını söyleyebilirim. Bu arada, yurtdışında Yüksek Lisans yapacak öğrenciler için gerekli belgeler listesinde, “Askerlik Durum Belgesi” de yer alıyor 🙂

Maalesef anladığım kadarıyla şu anda “Bakaya” durumdasınız. Bu yüzden tecil işlemlerinizi sadece yurtdışındaki konsololukta yaptırabilirsiniz.

Yapmanız gerekeni askerlik şubesi daha iyi açıklayacaktır. Ancak kendi tecrübelerime göre şu yolu izlemenizi tavsiye edebilirim: Öncelikle size en yakın askerlik şubesine gitmeli ve yedek subay olarak Kasım 2016 celp dönemi için askere alınma işleminizi yapmalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra, artık “Bakaya” durumunuz büyük ihtimalle Ekim ayına kadar kaldırılacak ve bu sayede vize başvurunuz için “Askerlik Durum Belgesi” size verilecektir. Polonya’daki eğitiminize başlamak için Eylül ayı sonuna doğru Türkiye’den çıkış yapacağınız için, sorun yaşamadan Polonya’ya varacaksınız 🙂 Polonya’da ise Varşova Konsolosluğu aracılığıyla Askerlik Tecili işleminizi yapabilirsiniz.

Sitem etmenize hak veriyorum. Ancak maalesef ülkemizde olağanüstü olaylar yaşanıyor ve konsolosluklara verilen talimatlar da değişebiliyor.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir. Aklınıza takılanları yazmaktan çekinmeyin lütfen 🙂


Bizi sosyal ağlarda da takip etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Facebook  // Twitter  //  Google+  //  Instagram  //  Pinterest

  • Bu yorum için yapabilirsin
Gösteriliyor. 1
Senin Cevabın
Misafir olarak soru sormak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz ya da yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*