POLONYA’NIN MEŞHUR ZAKOPANE DAĞI

Ana SayfaPolonya'da GeziPOLONYA'NIN MEŞHUR ZAKOPANE DAĞI

Sanırım Polonya‘ya bir şekilde yolu düşen neredeyse herkes, Zakopane Dağı‘nın adını duymuştur. Bilindiği gibi Polonya soğuk bir ülkedir ve her yıl neredeyse -40 dereceye ulaşan dondurucu soğuklarıyla ünlenmiş olan doğa harikası  Zakopane Dağı  ile de soğuğu iliklerinize kadar hissetmenize neden olur.

Zakopane Dağı, Polonya‘nın  Małopolskie  eyaletinde bulunan ve Polonya’nın en ünlü turistik merkezlerden biridir ayrıca. Yazları ayrı bir güzelliği olduğu söylenen; ancak kışın ziyaret etme fırsatı bulduğum Polonya’nın Meşhur Zakopane Dağı hakkında biraz daha detaya girelim… Bu arada önümüzdeki günlerde Polonyalı bir grupla Zakopane Dağı’na yapacağım dağ tırmanışının bütün detaylarını sizlerle paylaşacağım. Güzel bir gezi videosu da sürpriz olsun 🙂

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonya gezilecek yerlerPOLONYA GEZİLECEK YERLER

Polonya hakkında bir şeyler yazmayı uzun zamandır planlıyordum ve sonunda sizler için bir kaynak niteliğinde olacağını umduğum bu yazıyı kaleme aldım. Polonya‘yı en iyi şekilde nasıl anlatabilirim diye uzun süre düşünürken, en nihayetinde Polonya’nın ilginç yanları, doğal güzellikleri, yaşam biçimi gibi çeşitli konularda internette gözüme çarpan detaylarına…

Zakopane Dağı

zakopane dağı
Zakopane Çarşısı

Zakopane Dağı’nın en önemli özelliği, yılın büyük bölümünde kış sporlarının yapılmasına müsait olmasıdır. Polonya‘dan çıkan birçok  kayak, snowboard sporcusu , antrenmanlarını bu dağda yapmışlar. Tabi başarılı olmalarına şaşırmamak gerek. Siz de uygun fiyatlara ekipmanları ve eğer isterseniz eğitmen de kiralayarak dağın değişik köşelerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Zakopane Dağı, Polonya’nın Krakow şehrinin güneyinde bulunuyor ve yaklaşık 2 saatte ulaşabileceğiniz bir uzaklıkta. Bana göre Polonya’ya gelen herkesin bir şekilde Zakopane Dağı’nı görmesi gerekiyor. Polonya’nın güney şehirlerinde yaşayanlar, hafta sonu kaçamağı yapmak için burayı çok tercih ediyor. Gürül gürül akan çaylar, mükemmel diyebileceğim ağaçlarla kaplı dağ yolları, görünce aşık olacağınıza emin olduğum ağaç evleri… ve yüzlerce doğal güzelliği, sizlerin yolunu Zakopane Dağı’na düşürmesi için yeterlidir diye düşünüyorum…

Zakopane Dağı Peynirleri

zakopane dağı
Zakopane Peynirleri

Zakopane Dağı’na gelir gelmez geleneksel kültürü çok iyi yansıtan ağaç evler, geleneksel çoban kıyafetleri içinde çeşitli turistik eşyalar satan insanlar gözünüze çarpacaktır. Bir de neredeyse her köşe başında satılan birbirinden lezzetli onlarca çeşit peynir’in tadına bakabileceksiniz. Peynir demişken, sadece Zakopane Dağı’nda bulabileceğiniz özellikle  buncol  ve  oscypek  adında peynirleri var ki denemeden dönerseniz, pişman olursunuz. Sokakta yürürken her köşede bir peynir satıcısı bulabilirsiniz ve Polonya‘nın diğer şehirlerinden daha da ucuza bu peynirlerden satın alabilirsiniz. Ben 3 kg aldım mesela 🙂 Peynir dışında Polonya’nın geleneksel yemeklerinden deneme şansı da bulabileceksiniz.

polonya yemek kültürüPOLONYA YEMEK KÜLTÜRÜ

Polonyadayız ekibi olarak, yazılarımızın her zaman güncel kalmasına özen gösteriyoruz. Bu yazı, yılın belirli dönemlerinde yaptığımız güncelleme işlemleri dolayısıyla eksik olabilir. En kısa zamanda güncellenmiş olacaktır… Tatil, eğitim, iş, evlilik hiç fark etmez, Polonya‘ya her ne sebeple gelirseniz gelin merak ettiğiniz soruların başında Polonya’nın Yemek kültürü…

Zakopane Dağı Giewont Tepesi

zakopane dağı
Giewont Tepesi

 Giewont Tepesi , Zakopane’nin en meşhur tepesidir ve kesinlikle görülmesi gereken önemli noktalardan birisi. Yaklaşık 5 dakikada teleferikle çıkılan ve manzarası muazzam olan bu tepe eminim sizi çok etkileyecektir. Zakopane Dağı’nın neredeyse her köşesinde olağanüstü manzaralara tanık olmanız mümkün; ancak benim favorim Giewont Tepesi diyebilirim.

Zakopane Dağı’na kış sporları yapmak için geliyorsanız eğer, ekipman kiralamak için de birçok mağaza bulabilirsiniz. Kendi ekipmanınızı almak için masraf yapmak istemiyorsanız, uygun fiyatlara ekipman kiralamanızı tavsiye ederim.

Górale İnsanları

zakopane dağı
Górale Eski İnsanları

Zakopane Dağı’nda yaşamış ve az sayıda da olsa hala yaşayan  Górale  adını verdikleri bir grup insan, sadece geleneksel kıyafetler giyerek, Polonya‘nın köy geleneğini sürdürmeye çalışıyor. Gerçekten görmeniz gereken bir görüntü.

Geleneksel kıyafetleri turist çekmek için giyenlerin yanında, günlük yaşamlarında da kullanan köylüleri görmek mümkün. Esasında bana göre çok da yabancı değil bizim kültümüze.

Giydikleri kıyafetler genel olarak koyun yününden örme hırkalar, kazaklar, çoraplar şeklinde; ancak sanırım biz şehirlilere otantik görünüyor. Zakopane Dağı’na gittiğinizde mutlaka şehirden uzaklaşmaya çalışmanızı ve çeşitli turlara katılarak, yerli halkın yaşayış biçimini canlı canlı görmenizi tavsiye ederim.

Zakopane Dağı için önerilen mekanlar

Elimden geldiğince 1 hafta içinde birçok mekan gezmeye çalıştım ve 3 mekan benim favorim oldu. Birisi Zakopane Dağı’nın geleneklerini çok iyi yansıtan  karczma góralska  adındaki ve şehirde çok merkezi noktada bulunan bir restoran, aynı zamanda eğlence mekanı.

Bir diğeri ise  coctail omlet bar  adında, çeşitli tatlılar yiyebileceğiniz bir pastahane. Özellikle  waffle, gofry ve omlet  yemenizi öneririm.

zakopane dağıVe eminim buraya kadar gelip de pizza yemek istemezsiniz; ancak  kwaśnica  isimli mekana uğrayıp, onlarca çeşitte hazırlanan pizzalardan denemenizi kesinlikle öneririm 🙂 Turistik mekana göre çok çok uygun fiyatlarla lezzetli pizzaların yanında, ayrıca kesinlikle geleneksel çorbalarından da denemeden ayrılmayın.

Polonya‘da olup da  Kebabçı  dükkanına rastlamamak olur mu? Olmaz 🙂 Bu dağa da gelmişiz arkadaşlar, gelince mutlaka kolayca bulabileceğiniz, güzel de çeşitleri olan birkaç kebabçı dükkanı sizleri bekliyor,  dansöz  dahi var. Tam Zakopane çarşısının ortasında yer alan ve Azerbaycanlıların işlettiği kebab restoranına gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim…

Zakopane Dağı’na nasıl gidilir?

Zakopane Dağı’na, bulunduğunuz yere bağlı olarak kolayca  tren  ya da  otobüs  ile kolayca gelebilirsiniz. Özellikle otobüs kullanmanızı tavsiye ederim, hem ucuz hem de trenden daha konforlu. Otobüs şirketleri arasından Polskibus kalitesiyle açık ara önde. Şirketin Polonya‘nın hemen hemen her noktasına uygun fiyatlı otobüs seferleri var. Yakında yayımlayacağım Polonya Ulaşım Sistemi adlı yazımdan ulaşımla ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz…

Ayrıca şehre vardığınızda çok fazla dolmuş bulabiliyorsunuz ve gideceğiniz otelin de dolmuş güzergahı üzerinde olduğuna hiç şüphem yok. Gayet küçük, mütevazı bir şehir Zakopane Dağı. Bir kaç gün içinde şehri avucunuzun içi gibi bileceğinize emin olabilirsiniz…

Ayrıca çeşitli sosyal aktivitelere de katılabilirsiniz Zakopane Dağı’nda. Atlı kızakla gezinti, ATV Motosikletiyle dağ turu, trekking… gibi etkinlikle ortalama 30 zloty’den başlıyor ve Türkiye’deki tatil yörelerine göre çok çok ucuz diyebilirim.

Zakopane Dağı’nda konaklama

Son olarak kalacak yer konusunda bir şeyler karalamak istiyorum. Zakopane Dağı’nda genel olarak pansiyon tipi konaklama yerleri mevcut; ama eğer isterseniz ve tavsiye ederim ki daire kiralayabilirsiniz. Pansiyon ya da otelden çok daha ucuza geldiğini söyleyebilirim. Özellikle eğer bir grup arkadaşınız var ise yanınızda, daire kiralamanız sizin yararınıza olacaktır. Ortalama günlük kişi başı 40 zloty gibi bir fiyata her şey dahil, temiz ve kendinize ait dairede konaklayabilirsiniz. Konaklama yerleri konusunda booking.com sitesinden faydalanabilirsiniz arkadaşlar.

polonya'da ev kiralamaPOLONYA’DA EV KİRALAMA | POLONYA EV KİRALARI

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük avantajlarından birisi, sizlere üniversite tarafından sunulan uygun fiyatlı yurt olanaklarıdır. Ancak Polonya’da öğrenci olmayanlar, Polonya’da öğrenci yurtlarından sıkılanlar…

Sizi bilmem ama benim gördüğüm en güzel ve özel manzaraya sahip birkaç yerden biri oldu Zakopane Dağı. Özellikle Erasmus ile Polonya‘ya gelecek arkadaşların gezmek, eğlenmek için oldukça fazla zamanları oluyor ve mutlaka Türkiye’ye dönmeden önce Zakopane Dağı’na da uğramalarını öneririm. Bu arada eğer kışın gidiyorsanız, sıkı giyinmeyi unutmayın 🙂

Şimdi sizi, Zakopane Dağı gezim sırasında çektiğim ve İnternet’te bulduğum birkaç kareyle baş başa bırakabilirim.


Umarım POLONYA’NIN MEŞHUR ZAKOPANE DAĞI başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...