POLONYANIN DOĞA HARİKASI KARKONOSKI PARK

0
1911

Polonya’nın doğa harikalarından bir diğeri olan Karkonoski Ulusal Parkı (Karkonoski Park Narodowy)’na yaptığım gezi detaylarını sonunda sizlerle paylaşıyorum. Gerçekten de Polonya‘ya yolu düşen herkesin görmesi gereken bir yer  Karkonoski Park.

Karkonoski Park, Çek Cumhuriyeti ile Polonya arasında doğal bir sınır oluşturan, 1959 yılında koruma altına alınmış, büyük çoğunluğunu ormanlık alanların oluşturtuğu 55.10 km²’lik bir alanda, içerisinde yaklaşık 30 hayvan, 18 damarlı bitki, 14 yosun türü, 27 liken türü barındıran doğal bir park.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonya gezilecek yerlerPOLONYA GEZİLECEK YERLER

Polonya hakkında bir şeyler yazmayı uzun zamandır planlıyordum ve sonunda sizler için bir kaynak niteliğinde olacağını umduğum bu yazıyı kaleme aldım. Polonya‘yı en iyi şekilde nasıl anlatabilirim diye uzun süre düşünürken, en nihayetinde Polonya’nın ilginç yanları, doğal güzellikleri, yaşam biçimi gibi çeşitli konularda internette gözüme çarpan detaylarına değinmeye…

Karkonoski Park | Karkonoski Park Narodowy

karkonoski park

Oldukça fazla dar geçit ve patikaların da bulunması nedeniyle de doğa sporları ile ilgilenenlerin antrenman yeri olma özelliği taşıyor. Bu yüzden Karkonoski Park gezisi sırasında sporcularla sıkça karşılaşmanız mümkün.

Karkonoski Park hakkında hazırlanmış yaklaşık 14 dakikalık  Lehçe  video, park hakkında size daha fazla bilgi verecektir. Video’nun Lehçe olması önemli değil, görüntüler parkın güzelliğini anlatmaya yeter diye düşünüyorum.

Karkonoski Park’ına gitmek isteyenler için özel turlar düzenlenmekle birlikte, birkaç kişi toplanıp grup olarak da gidebilirsiniz. Özellikle de Polonya’da eğitim amaçlı bulunanlar için, Polonya Üniversiteleri tarafından düzenlenen turlarla parkı ziyaret edebilir. Polonyayı daha iyi tanıyabilmek için bu gibi fırsatları kaçırmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca POLONYA ŞEHİRLERİ hakkındaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim…

karkonoski ulusal parkıUzun Yürüyüşler

Karkonoski Park içerisinde küçük küçük kasaba tarzı mekanlara rastlayabiliyorsunuz. Özellikle de neredeyse bütün gün parkın içinde yürüdükten sonra dinlenmek ve bir şeyler yeme ihtiyacını karşılamak için bulunmaz yerler. Karşılaşacağınız küçük tesislerin mimarisinin doğaya uygun hazırlanması açıkçası çok hoşuma gitti. Yiyecek fiyatlarının biraz fazla olması dışında gayet güzel zaman geçirdiğimi söyleyebilirim. Karkonoski Park içerisindeki uzun yürüyüşler yapacağınız için, parka gitmeden önce yanınıza az da olsa yiyecek ve içecek bir şeyler almayı unutmayın.

Vang Stave Kilisesi

vang stave kilisesi

Kasaba demişken, tarihi oldukça ilginç olan Vang Stave Kilisesini de atlamamak lazım. 12. yy’da Norveç’te inşa edilen kiliseyi Prusya kralı, Norveç kralından satın alıyor ve binlerce ağacın ve metalin taşıtarak, 1842 yılında her detayı aynı kalacak şekilde Karkonoski Park içerisine tekrar inşa ettiriyor. Kiliseye uzun ve yorucu bir yürüyüşün ardından varabildiğim ve havanın da karanlık olmasından dolayı maalesef çok fazla gezme fırsatı bulamadım.

Sizler için hazırladığım kısa gezi videosuna da göz atabilirsiniz. Polonya‘yı daha iyi tanımanızı sağlamak için hazırlamaya başladığım diğer gezi yazılarını da POLONYA’DA GEZİ kategorisi altında bulabilirsiniz.


Umarım POLONYANIN DOĞA HARİKASI KARKONOSKI PARK başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.