Polonya’nın Doğa Harikası Karkonoski Park

Polonya'nın doğa harikalarından bir diğeri olan Karkonoski Ulusal Parkı (Karkonoski Park Narodowy)'na yaptığım gezi detaylarını sonunda sizlerle paylaşıyorum. Gerçekten de Polonya'ya yolu düşen herkesin görmesi gereken bir yer Karkonoski Park.
Polonya’nın Doğa Harikası Karkonoski Park
Konu Başlıkları

Polonya’nın doğa harikalarından bir diğeri olan Karkonoski Ulusal Parkı (Karkonoski Park Narodowy)’na yaptığım gezi detaylarını sonunda sizlerle paylaşıyorum. Gerçekten de Polonya‘ya yolu düşen herkesin görmesi gereken bir yer Karkonoski Park.

Karkonoski Park, Çekya ile Polonya arasında doğal bir sınır oluşturan, 1959 yılında koruma altına alınmış, büyük çoğunluğunu ormanlık alanların oluşturtuğu 55.10 km²’lik bir alanda, içerisinde yaklaşık 30 hayvan, 18 damarlı bitki, 14 yosun türü, 27 liken türü barındıran doğal bir park. Ayrıca Polonya’da Gezilecek Yerler başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Karkonoski Park | Karkonoski Park Narodowy

Oldukça fazla dar geçit ve patikaların da bulunması nedeniyle de doğa sporları ile ilgilenenlerin antrenman yeri olma özelliği taşıyor. Bu yüzden Karkonoski Park gezisi sırasında sporcularla sıkça karşılaşmanız mümkün.

Karkonoski Park hakkında hazırlanmış ve makalenin sonunda görebileceğiniz yaklaşık 14 dakikalık video, park hakkında size daha fazla bilgi verecektir. Video’nun Lehçe olması önemli değil, görüntüler parkın güzelliğini anlatmaya yeter diye düşünüyorum.

Karkonoski Park’ına gitmek isteyenler için özel turlar düzenlenmekle birlikte, birkaç kişi toplanıp grup olarak da gidebilirsiniz. Özellikle de Polonya’da üniversite eğitimi amacıyla bulunanlar için, Polonya üniversiteleri tarafından düzenlenen turlarla parkı ziyaret edebilir. Polonya‘yı daha iyi tanıyabilmek için bu gibi fırsatları kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Uzun Yürüyüşler

Karkonoski Park içerisinde küçük küçük kasaba tarzı mekanlara rastlayabiliyorsunuz. Özellikle de neredeyse bütün gün parkın içinde yürüdükten sonra dinlenmek ve bir şeyler yeme ihtiyacını karşılamak için bulunmaz yerler.

Karşılaşacağınız küçük tesislerin mimarisinin doğaya uygun hazırlanması açıkçası çok hoşuma gitti. Yiyecek fiyatlarının biraz fazla olması dışında gayet güzel zaman geçirdiğimi söyleyebilirim.

Karkonoski Park içerisindeki uzun yürüyüşler yapacağınız için, parka gitmeden önce yanınıza az da olsa yiyecek ve içecek bir şeyler almayı unutmayın.

Vang Stave Kilisesi

vang stave kilisesi

Kasaba demişken, tarihi oldukça ilginç olan Vang Stave Kilisesini de atlamamak lazım. 12. yy’da Norveç’te inşa edilen kiliseyi Prusya kralı, Norveç kralından satın alıyor ve binlerce ağacın ve metalin taşıtarak, 1842 yılında her detayı aynı kalacak şekilde Karkonoski Park içerisine tekrar inşa ettiriyor.

Kiliseye uzun ve yorucu bir yürüyüşün ardından varabildiğim ve havanın da karanlık olmasından dolayı maalesef çok fazla gezme fırsatı bulamadım.

Sizler için hazırladığım kısa gezi videosuna da göz atabilirsiniz. Polonya‘yı daha iyi tanımanızı sağlamak için hazırlamaya başladığım diğer gezi yazılarını da Polonya’da gezi kategorisi altında bulabilirsiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.