POLONYALI DEFİNE AVCILARI KAYIP NAZİ ALTINLARI İLE DOLU TRENİ BULDU!

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYALI DEFİNE AVCILARI KAYIP NAZİ ALTINLARI İLE DOLU TRENİ BULDU!

Son birkaç haftadır bütün Dünya, Polonya‘nın  Wroclaw  şehri yakınlarındaki  Wałbrzych ‘ta 2 hazine avcısı tarafından bulunduğu iddia edilen altınları konuşuyor… 2. Dünya savaşı sorasında kaybolduğu sanılan zırhlı ve altın dolu 150 metre uzunluğundaki tren vagonları hakkında çok fazla haber yapıldı ve şehir efsanesi olarak başlayan haberler gerçek çıktı. Polonya,  kayıp Nazi altınları  ile ilgili haberi doğrulayarak yaklaşık 300 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bütün altınlara el koyduğunu açıkladı…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

kayıp nazi treniKAYIP NAZİ TRENİ HAKKINDAKİ GELİŞMELER

Tüm Dünya, Polonya’daki kayıp Nazi altınları ile dolu olduğu düşünülen treni konuşmaya devam ediyor.  Kayıp Nazi treni , Polonya‘nın  Wroclaw şehri yakınlarındaki Wałbrzych şehrinde bulunan Wide of Ksiaz şatosu nun hemen yanında gömülü olduğu belirlenmişti. Kayıp Nazi Altınları hakkında hazırladığım haberin ardından gerçekleşen gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum…

Wałbrzych Belediye Başkan yardımcısı  Zygmunt Nowaczyk , kayıp nazi altınları’nın bulunduğu yerin gizli kalacağını ve altınların değeri ne olursa olsun, Polonya devletine ait olduğunu belirtti.

kayıp nazi altınları

Kayıp Nazi Altınları

Yaklaşık 1 hafta önce yayılan haberlere göre, kimlik bilgilerini gizli tutan bir Polonyalı ve bir Alman, 150 metre uzunluğunda zırhlı bir tren dolusu  Nazi altını  bulduklarını ve altınlardan %10 pay almak şartıyla kayıp nazi altınları’nın yerini avukatları aracılığıyla bildireceklerini söylemişlerdi. Polonya yasalarına göre, böyle bir keşif yapan kişiler bulunan değerli eşyaları devlete iade etmek ile yükümlü. Aynı yasaya göre, hazine avcıları bulunan hazinenin belirlenen değerinin yüzde 10’unu alabiliyor.

Wide of Ksiaz şatosu
Wide of Ksiaz şatosu – Wroclaw

Polonya Miras Komitesi Başkanı Piotr Zuchowski trenin  Wide of Ksiaz şatosunun  hemen yanında yere gömülü olarak bulunduğundan yüzde 99 emin olduklarını söyledi.

6 yıl süren savaş boyunca, özellikle savaş ekonomisini finanse etmek adına, toplama kamplarına gönderilen milyonlarca kişinin özel eşyalarına el koyan Nazi yönetimi, 1939-1945 yılları arasında geniş bir altın rezervinin sahibi olmuştu.

polonya tarihi8 DAKİKALIK ANİMASYON İLE POLONYA TARİHİ

Tarihi boyunca yaşadığı savaşlardan kafasını kaldıramamış olan Polonya, tarihin en şanssız milletlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir. Birçok savaşa dahil olmasının yanında uzun süre başka milletlerin hakimiyeti altında da yaşamıştır. Sizlerle paylaşmış olduğum 8 dakikalık animasyon ile,  Polonya tarihi  hakkında özet bir bilgi edinmiş olduğunuza eminim…

2. Dünya Savaşında Naziler, hava bombardımanlarından korunmak ve yeni bir merkezi karargah inşaa etmek için Wałbrzych şehri yakınlarında büyük bir yeraltı tesisi inşaa etmişlerdi. Bu tünellerden bir kısmı günümüzde halen girilebilecek şekilde ve turistlerin ziyaretine açık bulunuyor. Bu tünellerde yaklaşık 300 ton dolayında da kayıp nazi altınları ile dolu olduğu iddia ediliyor.  Joanna Lamparska  adlı bir tarihçiye göre ise altın ve “tehlikeli madde” yüklü treninin bir tünelde kaybolduğu düşünülüyor.

seks oyuncağıPOLONYADA 250 YILLIK SEKS OYUNCAĞI BULUNDU!

Oldukça ilginç bir konuyla karşınızdayız. Polonya‘nın  Gdansk  şehrinde antik bir lağım kazısı yapan arkeologlar, 250 yıllık olduğu tespit edilen bir  seks oyuncağı  buldular. Uzmanlar, 18. yüzyıl’dan günümüze kadar bozulmadan gelen seks oyuncağı için, tuvaleti kullanan kişi tarafından yanlışlıkla düşürülmüş olabileceği tahmininde bulunuyor.


Umarım POLONYALI DEFİNE AVCILARI KAYIP NAZİ ALTINLARI İLE DOLU TRENİ BULDU! başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...