Polonyalı Bilim İnsanı Marie Curie Hayatı ve Buluşları

Polonyalı bilim insanı Marie Curie kimdir? Marie Curie hayatı nasıldı? Marie Curie buluşları nelerdir? Marie Curie kısaca hayatı hakkında bilgi, Marie Curie sözleri, Marie Curie çalışmaları, Marie Curie neyi buldu?...
Polonyalı Bilim İnsanı Marie Curie Hayatı ve Buluşları
Konu Başlıkları

Dünyaca ünlü Polonya asıllı kimyager ve fizikçi olan Marie Curie, bir diğer deyişle Madam Curie, Polonya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden bir tanesidir. Bilim adına birçok önemli başarılara imza atan Marie Curie’nin hayatı da, en az başarıları kadar ilginç. Öyle ki 19. yüzyılın sonlarından kalma defterleri halen o kadar yüksek radyoaktiviteye sahiptir ki, korunmasız olarak incelemek mümkün değildir. Bu defterlerin en azından 3511 yılına kadar radyoaktif faaliyetlerini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Yaptığı bilimsel çalışmalarla çığır açan ve aynı zamanda Radyoloji biliminin kurucusu olarak da kabul edilen Marie Curie hakkında hazırladığım bu makale, değerli Polonya asıllı bilim insanı Marie Curie hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçiler için iyi bir kaynak olacaktır diye umuyorum…

Marie Curie Kimdir?

Marie Curie
Marie Curie

Tarihte Nobel Ödülü’nü almış ilk kadın bilim insanı olarak da bilinen Marie Curie’nin tam adı Maria Salomea Sklodowska’dır. Polonyalı Bilim İnsanları arasında en fazla bilinenlerden birisi olan kimyager ve fizikçi Marie Curie, özellikle de radyoaktivite konusu üzerinde yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte iki farklı alan üzerinden Nobel Ödülü almayı hak eden tek bilim insanıdır.

Avrupa’da, fizik dalında doktora alabilen ilk kadın olduğunu, Nobel Ödülü alan ilk kadın olduğunu, hem Fizik hem de Kimya dallarında Nobel Ödülü almış tek kadın olduğunu, sadece kadın olduğu için bir süre üniversiteye kabul edilmediğini, ancak sonrasında Avrupa’nın en üst düzey üniversiteleri arasında görülen bir üniversitede ders veren ilk kadın olduğunu, Aynı üniversitede profesör ünvanına layık görülen ilk kadın olduğunu… biliyor muydunuz?

Ancak Marie Curie, kazanmış olduğu ödüllerden çok, kendi alanında yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile adından söz ettirmeyi başardı. Radyum elementini keşfeden Marie Curie, Radyoaktivite gibi çok tehlikeli bir alanda çalışmalar yapmasına rağmen bilim adına çalışmaya, incelemeler yapmaya da hız kesmeden devam etti…

Marie Curie Hayatı

Marie Curie 16 yaşındayken
Marie Curie 16 yaşındayken

7 Kasım 1867 yılında Polonya’nın Varşova şehrinde doğan Marie Cruie, hayata gözlerini açtığı zaman annesi Bronislawa Sklodowski yatılı kız yurdu müdürü, babası Wladislaw Sklodowski ise Varşova Lisesi’nde matematik ve fizik öğretmenliği yapıyordu ve ailecek annesinin müdürlüğünü yaptığı yurtta kalıyorlardı.

Sofia, Hela ve Bronya adlı 3 kız kardeşi olsa da, 1876 yılında öncelikle Sofia, iki yıl sonra ise annesi veremden ötürü öldü. Gençlik dönemlerinde Polonya’daki eğitim sistemine göre, Teknik eğitim ya da Üniversite eğitimi almak isteyen kız çocukları yurtdışına çıkmak zorundaydı. Marie Curie ve kardeşi Bronya çalışarak para biriktirdi. Bronya Sorbonne’da tıp eğitimi alıp mezun olunca Marie’ye eğitimi konusunda yardım etti.

Paris’e giden Marie Curie burada sınıf birinciliği ile fizik, daha sonrasında ise matematik diplomasını aldı. Polonyalı Bilim İnsanları arasında yer almadan önceki hedefi ise öğretmenlik diplomasını alarak Varşova’ya dönmekti.

Marie Curie Çalışmaları

1894 yılında Pierre Curie ile tanışmasının ardından bilimsel anlamdaki birliktelikleri evlilik ile sonuçlandı ve böylece Marie Curie eşinin soyadını aldı. 1897’de ilk kızı Irene doğana kadar çalışmalarını aralıksız sürdüren bilim insanı, kızının doğumdan sonra kısa bir süreliğine çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

1898 yılında ise ışın üzerine yapmış olduğu çalışmalara hız verdi ve ona bu çalışmalar esnasında eşi de yardım etmeye başladı. Aynı sene Temmuz ayında ise Uranyumun radyoaktif bozunması sonrasında ortaya çıkan Polonyum elementini bulduklarını duyurdular. Elemente Polonyum adının verilmesinin sebebi ise Marie Curie’nin vatanının Polonya olmasıydı.

Marie Curie
Pierre ve Marie Curie

1904 yılında doktorasını veren Marie Curie, Fransa’da gelişmiş bilim alanı içerisinde doktora unvanı alan ilk kadın olarak tarihe geçti. Aynı zamanda radyoaktivite konusunda yapmış olduğu çalışmalardan ötürü de eşi ve Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü paylaşarak tarihte bu ödülü alan ilk kadın oldu. 1904 yılında kızlar okulunda fizik öğretmenliği yaparken ikinci kızı Eve dünyaya geldi. Bu esnada Marie ve Pierre, radyasyondan ötürü rahatsızlanmaya başladılar. 1906 yılının Nisan ayında Pierre’e at arabası çarptı ve hayatını kaybetti.

Bu aşamada ise Marie Curie kocasının Sorbonne’daki görevini sürdürmeye devam etti ve 1908 yılında burada ilk kadın profesör oldu. 1911 yılında Polonyum ve Radyumun keşfinden ötürü Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmesinin ardından kişisel pek çok saldırıya uğradı.

Özel hayatı ile alakalı yaşamış olduğu sıkıntılar onun depresyona girmesine neden oldu. 1914 yılında Paris Üniversitesi’nde Radyum Enstitüsü’nün kurulmasının ardından buranın ilk müdürü oldu. 1. Dünya Savaşı esnasında taşınabilir röntgen cihazını yaptı ve kızı Irene ile birlikte genç kızlara X ışını teknolojisine öğretmeye başladı. 1934 yılında kan kanserinden öldüğü zaman hastalığı aşırı dozlarda maruz kalmış olduğu radyasyona bağlandı ve bundan dolayı da ona bilim için ölen kadın denildi.

Bu konuda yapmış olduğu çalışmalar ve Marie Curie buluşları ile birlikte radyoaktivite birimine Curie denilmektedir. Öldükten sonra Sceaux’da bulunan aile mezarlığına gömülse de daha sonrasında onun ve eşinin mezarı Fransa’da bulunan ulusal anıt mezarı Pantheon’a taşındı.

Marie Curie başarılı çalışmaları sonrasında ülkede bu şerefe layık görülmüş olan ilk kadın olarak da bilinmektedir. Bilim insanın hayatta iken kullanmış olduğu not defterleri öylesine büyük radyasyona bağlı kalması sonrasında yalnızca özel kurşun kaplı bölmelerde saklanmakta ve ancak radyoaktif koruma altına incelene bilmektedir.

Marie Curie Sözleri

Marie Curie
Solvay Konferansı

Oldukça başarılı bir araştırma geçirmiş olan Marie Curie, buluşlarının yanı sıra yaşamış olduğu zorlu hayat ile de insanların kendini rol model olarak aldığı kişilerden bir tanesi olarak da bilinmektedir. Yaşadığı zorluklara rağmen hiçbir şekilde pes etmemiş ve içerisinde bulunduğu zorlu koşullardan kendini en iyi şekilde nasıl bir üst seviyeye çıkartabileceğini incelemeye devam etmiştir.

Hayatta hiçbir şeyden korkmayın yalnız her şeyi anlamaya çalışın.” sözü ile de bu konudaki net fikrini belirtmiştir.

İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.” sözü ise, Marie Curie’ye ait en bilinen sözlerden bir tanesidir.

İnsanları olgun ve ahlaklı biri haline getirmeden daha iyi bir dünya beklemeyiniz. Bunun için her birimiz önce kendimizden başlayarak sorumluluğumuzda onların eğitimi için çalışmalıyız. Ancak bunun da yöntemlerini öğrenmek, yapılacak ilk iştir.” Sözü ile de eğitimin kadın erkek fark etmeden herkesin hayatında ne kadar büyük bir önemi olduğunu, doğru eğitimin verilmesinin insanları içerisinde bulunduğu karanlık ortamdan kurtarabileceğini belirtmiştir.

Marie Curie Buluşları

Dönemin en fazla bilinen bilim insanlarından Becquerel’in yaptığı çalışmaları Marie Curie’ye iletmesi sonrasında, o ve eşi yapmış olduğu çalışmaların ardından Uranyum maden filizinde Uranyumdan başka bir elementin olduğunu ispat etmek adına tonlarca uranyum filizini arındırmaya başladılar.

Marie Curie
Marie Curie deney yaparken

2 yıl süren bu süzme işlemi ardından az miktarda Bizmut ortaya çıkartıldı. Ancak bunun içerisinde de başka bir element daha olduğunu düşünüyordu. 1898 yılına gelindiği zaman ise çift, Polonyum ismini verdikleri elementi bulduklarını açıkladılar. Lakin sorun tam olarak istedikleri gibi çözüme ulaştırılmamıştı. Çünkü polonyumun çıkarılması sonrasında kalan posa çok daha güçlü idi.

Bu demekti ki, Marie Curie’nin ve eşinin daha yapacak çok daha fazla işi bulunuyordu. Süzme ve arındırma işlemine devam etmeleri sonrasında ise çok uzun yıllar boyunca yapmış oldukları çalışma en nihayetinde istedikleri sonuca ulaşabildi. Bu aşamada ışın etkinliği yüksek olan radyum elementini buldular. Radyumu bulmalarının ardından ise özellikle de sanayi çevrelerindeki kişiler, onlardan ısrarla buluşlarını onlara satmalarını isteseler de çift hiçbir şekilde buluşlarını satma yoluna gitmedi Bunun sonucunda da Becquerel ile birlikte Nobel Ödülü’nü almaya hak kazandılar.

1. Dünya Savaşı esnasında Marie Curie, cerrahlara yardımcı olması adına ön saflara yakın alanlarda Radyolojik merkezler için mobil radyografi üniteleri tedarik etti ve bu üniteler halk arasında Petites Curies olarak adlandırıldı.

1915 yılına gelindiği zaman enfekte dokunun sterilize edilmesi adına sonrasında Radon olarak tanımlanacak radyoaktif gaz ihtiva eden boş bir iğne üretti. Bu iğneden bir milyondan fazla yaralı asker faydalandı.

Marie Curie
Paris’teki saygın bir anıt olan Pantheon içerisinde, Marie ve Pierre’in odası. Marie aynı zamanda kendine özel, ayrı bir alana gömülen ilk kadındır.

Fransa içerisinde çok fazla çalışma yapmış olsa da dönemin hükümeti onu kadın olmasından ötürü önceleri yeteri kadar ciddiye almadı. Ancak başarılarının yurtdışında kabul görmesi ve bilim alanında en iyi isimlerden bir tanesi olduğu ortaya çıkmasının ardından Fransa hükümeti de onun başarılarını tanımaya başladı. Böylece Marie Curie yalnızca kendi içerisinde bulunduğu dönemin değil, aynı zamanda günümüzde bile bilim tarihinin en etkili isimlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir.

Marie Curie Hakkında 10 Gerçek

7 Kasım 1867 tarihinde doğan Fizik/Kimya alanında öncü isimlerin başında gelen Marie Curie, tüm Avrupa’da Fizik dalında doktora alabilmiş tek kadındır. Aynı zamanda Radyoaktiviti alanında Nobel Ödülü alan ilk kadın olmasının yanı sıra, 2 kez Nobel Ödülü alan tek insandır. Ancak Marie Curie’nin 1. Dünya Savaşı sırasında ne gibi yardımları olduğu hakkında bilginiz var mı? Ya da seks hayatı hakkındaki müstehcen dedikoduları biliyor musunuz? İşte Marie Curie hakkında sizleri şaşırtacak 10 gerçek…

1. Marie Curie Çocukken Bir Dahi İdi…

Maria Salomea Sklodowska” ismiyle doğan ve sonradan “Marie” adını ve evlendikten sonra “Curie” soyadını alan Marie Curie, liseden 15 yaşındayken sınıf birincisi olarak mezun oldu.

Marie Curie hakkında
Marie Curie 16 yaşında iken. | Marie Curie hakkında

2. Asi Bir Karaktere Sahipti…

Marie Curie, eğitiminin önüne engel olan her konuyla savaşmaya hazır bir karaktere sahipti. Lise eğitimini tamamladıktan sonra, 1880’li yıllarda Varşova’da bulunan “Süzülen Üniversite (Warsaw Floating University) isimli, yasa dışı yeraltı gece okuluna kayıt oldu. Bir avuç Polonyalı tarafından yönetilen okul, dönemin Çarlık yönetimine yakalanmamak için ise her seferinde farklı yerde toplanarak ders işliyordu.

O dönemde maalesef Polonya’da kadınların okuması yasaktı ve Marie Curie, yeterince para biriktirdiği anda Sorbonne’da eğitim almak için Fransa’ya doğru yola çıktı. Aynı zamanda ismini “Maria” olarak değiştirdi. Bir süre kız kardeşi ve onun eşi olan Dr. Kazimierz Dluski ile yaşadı. Dluski, Marie’nin babasına şunları yazacaktı:

Bayan Marie çok gayretli bir şekilde çalışıyor. Neredeyse tüm gününü Sorbonne’da geçiriyor, onu sadece akşamları görebiliyoruz. Oldukça bağımsız bir insan, dolayısıyla her ne kadar beni onun vasisi olarak atamış olsanız da, bana neredeyse hiç saygı duymamakla kalmıyor, aynı zamanda beni dinlemeyi de reddediyor. Benim otoriteme, sizin yırtık bir ayakkabıya vereceğiniz değer kadar değer veriyor.

3. Bilime Genetik Olarak Yatkınlığı Vardı…

Marie Curie’nin büyükbabası bir fizik ve kimya öğretmeniydi ve aynı zamanda babası da fizik ve matematik öğretirdi. Marie’nin kızı olan Irene Joliot-Curie, kendisinin çalışmalarını sürdürdü ve eşi olan Frederick Joliot-Curie ile birlikte keşfettiği “Yapay Radyoaktivite” ile Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Günümüzde Irene’in çocukları da kendilerini bilime adamışlardır. Helene Langevin-Joliot bir çekirdek fizikçisidir ve Pierre Joliot-Curie bir biyologtur.

4. Laboratuvar Arkadaşı İle Evlendi…

Marie Curie, kendi araştırmaları için bir yer ararken, 1894 senesinde kimyager Pierre Curie ile tanıştı. Paris Endüstriyel Fizik ve Kimya Devlet Okulu’nun laboratuvar yöneticisi olan Pierre, o dönemde Marie için bir alan açtı. Kısa sürede birbirlerine yakınlaşan ikilinin ilişkisini Marie bu şekilde anlatıyor:

Çalışmalarımız bizi birbirimize yakınlaştırdı. Sonunda ikimiz de birbirimizden daha iyi bir hayat arkadaşı bulamayacağımıza ikna olmuştuk.

Keşfedilen bir aşk mektubunda Pierre, Marie’ye şöyle diyordu:

Ne var ki, her ne kadar hayal etmeye bile cüret edemesem de, rüyalarımızın içerisinde hipnotize olmuş şekilde, birlikte bir hayat geçirmek çok güzel bir şey olurdu: senin ülken hakkındaki hayallerin, bizim insanlık için hayallerimiz, bizim bilim için hayallerimiz…

İkili 1895 senesinde evlendi. Marie Curie, düğünlerinde giydiği koyu mavi kıyafetini, daha sonrasında yıllarca laboratuvarda da giydi.

Marie Curie
Pierre ve Marie Curie

5. 1. Dünya Savaşında Görev Aldı…

1914 senesinde “Petites Curies” adı verilen araçlar oluşturdular. Bu araçlara yeni icatları olan X-ışını makinelerini yüklediler ve cephelere gönderdiler. Böylece buralardaki hastanelerdeki doktorlar kırılmış kemiklerin, mermilerin ve şarapnel parçalarının yerlerini daha kolay tespit edebildiler.

Marie Curie hakkında
Marie Curie, o araçlardan birini sürerken.

6. Einstein İle Seyehat Etti…

1950 yılında Einstein’a “En çok takdir ettiği fizikçiler” sorulduğunda, Einstein “Hendrik Lorentz ve Marie Curie” isimlerini verdi. Marie ve Einstein 1909 senesinde ilk defa tanıştılar ve yaklaşık 25 sene iş ortağı oldular. Birçok bilim konferansına birlikte katıldılar ve hatta birkaç defa İsviçre Alplerine ailecek tatile gittiler.

Marie Curie hakkında
Einstein ve Curie

7. Dul Kaldı, Ama Asla Vazgeçmedi…

1906 senesinde Pierre Curie trajik bir sokak kazası sonucunda hayatını kaybetti. Her ne kadar eşinin ölümünden derin bir üzüntü duymuş olsa da, Marie Curie yaşamına devam etti ve eşinin Sorbonne Üniversitesi’ndeki fizik laboratuvarını ve ünvanını aldı. Böylece, Sorbonne Üniversitesi’ndeki ilk kadın profesör olarak tarihe geçti. 1911 senesinde ise Belçika’da gerçekleşen Dünya’nın en saygın fizikçi ve kimyacılarının bir araya geldiği Solvay Konferansındaki ilk kadın oldu.

Marie Curie
Solvay Konferansı

8. Marie Curie Yuva Yıkan Bir Kadındı…

1910 yılında, Pierre Curie’nin ölümünden 4 sene sonra Pierre Curie’nin eski öğrencilerinden birisi olan Paul Langevin ile romantik bir ilişki yaşamaya başladı. Langevin, bu sırada evli ve 4 çocuk sahibiydi. Bu sebeple, aşklarını sürdürebilmek için Paris’te özel bir daire kiraladılar. Bu kaçamakları, Paul’un eşinin ikilinin birlikteliğini basına ilan etmesiyle sonlandı.

Eşi, bu kaçamakları gizli aşk mektuplarını yakalayarak ortaya çıkarmıştı. Aynı zamanda tüm bu olanlar, Marie’nin ikinci Nobel Ödülü’nü almadan sadece birkaç gün önce yaşandı. Bu sansasyonel durum sebebiyle, Nobel Ödül Komitesi Marie’nin ödülünü bizzat almak üzere Stockholm’e gelmemesini istedi. Marie, asi bir kişilik olarak bu uyarıyı görmezden geldi ve şunları söyledi:

Bu ödül Radyum ve Polonyumun keşfine verildi. Bilimsel yaşantım ile özel yaşantım arasında herhangi bir bağlantı olduğuna inanmıyorum. Bilimsel bir çalışmanın takdir edilmesi gerektiği gerçeğini özel yaşantıyla ilgili bir söylenti ve iddia yüzünden reddedilmesini kabul edemem.

Tüm bunlara rağmen Marie ile Paul’un ilişkisi sone erdi. Ancak ilginçtir ki, 2 nesil sonra Langevin’in torunu ile Curie’nin torunu birbiriyle evlendi. 🙂

Marie Curie hakkında
Paul Langevin (1872-1946)

9. Amerikan Başkanından “Narin” Bir Ödül Aldı…

1921 yılında Amerika Birleşik Devletlerine ilk gezisini yaptı ve New York Şehri’nden Chicago’ya ve Washington D.C.’ye kadar birçok yeri gezdi. Bilime yaptığı katkılardan ötürü, Başkan Harding tarafından milyonlarca Amerikalı adına Marie Curie’ye 1 gram radyum takdim edildi.

1 gram radyumun değeri, günümüz parasıyla 100.000 dolar civarındadır. Harding, Curie için şunları diyordu:

Bilim çağının en önde gelen bilim insanlarından olan sizi selamlıyoruz. Kadınların yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladığı dönemimizde, kadınların liderisiniz.

10. Marie Curie Bir Bilim Fedaisiydi…

Marie Curie, 4 Temmuz 1934 günü çok nadir görülen bir hastalık olan Aplastik anemi sebebiyle hayatını kaybetti. Yıllar boyunca ölüm sebebinin aşırı radyasyona maruz kalmak olduğu iddia edildi. Ancak 1995 senesinde Curie’nin vücudundan kalanları analiz eden bir radyoloji uzmanı, ölüme sebep olmayacak dozda radyasyona maruz kaldığını iddia etti. Bu konu günümüzde halen tartışılmaktadır ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Marie Curie Hakkında
Paris’teki saygın bir anıt olan Pantheon içerisinde, Marie ve Pierre’in odası. Marie aynı zamanda kendine özel, ayrı bir alana gömülen ilk kadındır.

Kaynak/Source: HuffingtonPost

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.