Polonya’daki Eğri Orman Gizemini Koruyor

Tüm dünyada oldukça popüler olan Polonya'daki eğri ağaçlar gizemini hala korumaya devam ediyor. Polonya'daki eğri orman hakkında belkide yüzlerce efsane olsa da, birçok insan için Polonya'nın görülmesi gereken güzellikleri arasında yerini almış.
Polonya’daki Eğri Orman Gizemini Koruyor
Konu Başlıkları

Tüm dünyada oldukça popüler olan Polonya’daki eğri ağaçlar gizemini hala korumaya devam ediyor. Polonya’daki eğri orman hakkında belkide yüzlerce efsane olsa da, birçok insan için Polonya’nın görülmesi gereken güzellikleri arasında yerini almış.

Polonya’daki eğri orman, (İngilizce: Crooked forest, Lehçe: Krzywy Las) Polonya‘nın Kuzeybatısında Gryfino isimli küçük bir kasabada yaklaşık 400 tane çam ağacından oluşan küçük sayılabilecek bir koru. Bu ormanda bulunan ağaçların neden 90 derece eğimli olduğu ise hala bilinmiyor…

Polonya’daki Eğri Orman

Polonya'daki eğri orman

Crooked ormanı olarak da bilinen bu yamuk ağaçların neden 90 derece eğimli bir şekilde büyüdüğü bilinmiyor. Genetiği değiştirilmiş tohum kullanılmış, ağaçların fotosentez için güneşe yönelmek istemesi, sel gibi doğal bir afete maruz kalmış olması, hatta Allah’ın bir mucizesi gibi birçok tartışmaya denk gelmiş bile olabilirsiniz 🙂 Ayrıca Polonya’nın Meşhur Zakopane Dağı başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’daki eğri orman, 1930-1934 yılları arasında, bir zamanlar Almanların yönetimindeki Pomeranya bölgesinde 1,7 hektarlık alana dikilmiş ve yaklaşık 8-10 yıl sonra ise, nedenini anlayamadıkları bir nedenle 90 derece eğim kazanmaya başlamış. Hatta daha sonraki yıllarda yeni ekilen fideler dahi bu şekilde eğimli büyümeye devam ettiği söyleniyor.

80 yaşındaki eğik ağaçlar yaklaşık 15 metre uzunluğa sahipler; ancak araştırmacılara göre bu yaşta olan bu tip ağaçların boyu normalde daha uzun olmalıydı. Eğri ağaçlar hakkında araştırmalar yapan bilim adamlarının emin olabildiği tek konu ise, ağaçların bu şekilde eğri olmasının sebebi kesinlikle insan ya da makine değil…

Polonya’daki Eğri Ağaçlar Efsanesi

Polonya’daki eğri orman hakkındaki ilginç efsanelerden birisi ise şu şekilde;

Geçmiş yüzyılda bu ormanda bir cadı yaşarmış ve ormanın derinliklerindeki evini meraklı gözlerden uzak tutmak için de büyülemiş. Bir gün oduncunun birisi ağaca ihtiyaç duymuş ve kendisine en yakındaki bu ormana girmiş. Tam ağaçları baltasıyla kesecekken, aniden ağaçlar oduncunun etrafında sallanmaya başlamış ve dallarla oduncuya zarar vermiş. Oduncu korkudan ne yapacağını şaşırmış halde ormandan kaçmış. O günden sonra ise Polonya’daki eğik orman, büyü devam edercesine adeta donmuş bir şekilde şeklini korumuş 🙂

Tüm dünyadan birçok turist çeken Polonya’daki eğri orman, bir kısmı Kilian Schoenberger tarafından çekilmiş fotoğraflarda da göreceğiniz gibi oldukça güzel bir manzaraya sahip.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.