Polonya’da Yatırım Yapmak

Yaklaşık 40 milyonluk nüfusuyla Polonya, son yıllarda ciddi şekilde yatırım alan ve hızla büyüyen ülkelerin başında geliyor. Dolayısıyla Polonya'da yatırım yapmak isteyenler de çoğalmaya başladı.
Polonya’da Yatırım Yapmak
Konu Başlıkları

Yaklaşık 40 milyonluk nüfusuyla Polonya, son yıllarda ciddi şekilde yatırım alan ve hızla büyüyen ülkelerin başında geliyor. Dolayısıyla Polonya’da yatırım yapmak isteyenler de çoğalmaya başladı…

Özellikle 2004 yılında Avrupa Birliğine tam üyeliğini tamamlayan Polonya, genç nüfusu ve bölgesel konumu sayesinde ekonomisini hızla geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Polonya’da yatırım konusuna biraz daha derinden bakalım…

Polonya’da Yatırım

Avrupa Birliğinden alınan hibelerin kullanım önceliğini, altyapı, yol, yeni eğitim binaları gibi alanlardan yana kullanan Polonya hükümeti, gelecek yeni hibeleri de, insanlara istihdam sağlayacak üretim/sanayi alanında kullanmayı hedeflemiş durumda. Bu nedenle gelecekte makine ve ekipmanları, tekstil, inşaat gibi alanlarda Polonya’nın yatırım ihtiyacı olduğu açık. Polonya’da Şirket Kuruluşu başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Polonya’da yatırım yapmak isteyenler için önemli olan noktalardan birisi de, yatırım yapacakları sektörleri iyi belirlemeleridir. Polonya’ya yatırım için sizi teşvik edebilecek etmenlere bakacak olursak;

  • Avrupa’nın tam ortasında olması
  • Uygun fiyatlı yatırım arazileri
  • Avrupa Birliği destekli vergi muafiyet programları
  • Düşük iş ve yaşam maliyetleri
  • Uygun ücretli kalifiye iş gücünün mevcut olması

Polonya’nın Türkiye’ye ihracatına hakim olan sektörlere bakacak olursak; %46’lık bir payla elektromekanik endüstrisinin dalları (makinalar ve ekipmanları ile elektrikli aletler) ve %16’lık katkısıyla hava, kara ve deniz taşıtları ayrıca sırasıyla %9 ile kimyasal ürünler, %8 ile metal ve metal ürünleri ve %6 ile plastik ve mamüller.

Türkiye’nin Polonya’ya ihracatına ise %30 ile tekstil ve giyim, %18 ile hava, kara ve deniz taşıtları, %16 ile makine ve ekipmanları ve elektrikli aletler, %12 ile metal ve metal ürünleri’nin hakim olduğunu görüyoruz.

Polonya ile Türkiye arasındaki yakın ilişkiye dayanarak, her iki ülkenin de ticari ilişkiler konusunda birbirlerinden beklentileri ve yatırımlar yapılması konusunda çağrıları her zaman devam ediyor.

İki gelişmekte olan ülkenin, ileriki dönemlerde büyük projelere adım atacağına eminim. Polonya hükümeti tarafından Polonya’da yatırım yapın çağrıları da her geçen gün daha da artıyor. Kaldı ki, son yıllarda katma değeri yüksek olan sektörlerin haricinde, özellikle mesleki iş gücü anlamında berber, su tesisatçısı, elektrikçi, araç tamircisi gibi çeşitli alanlarda Türklerin Polonya’daki varlıklarını daha çok hissettiğimizi belirtmemiz gerekir.

Tüm olumlu ekonomik gelişmelere rağmen, neredeyse her ülke’nin ortak sorunu olan işsizlik konusunda Polonya‘nın katetmesi gereken bir hayli yol var. Gördüğüm kadarıyla, Polonya halkının özellikle ağır sanayii, madencilik, demir yolları, tarım gibi ekonominin bel kemiği olan konularda devletten beklentisi yüksek ve Polonya yönetiminin de bu konularda oldukça fazla çalışması mevcut.

Özellikle Avrupa Birliği üyeliğinden sonra alınan ekonomik tedbirlerin ardından, Polonya ekonomisinin rayına oturduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Çok ayrıntılı yazmak yerine, genel bilgi vermek amacıyla yazdığım bu makalenin Polonya’da yatırım yapmak isteyenler için umarım ilham kaynağı olması dileğiyle…

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.