Polonya’da Şirket Kuruluşu Hakkında Her Şey!

En çok sorulan sorulardan bazıları Polonya'da şirket kuruluşu işlemleri nelerdir, Polonya'da şirket kurmak için gerekenler nelerdir, Polonya'da iş kurmak zor mudur, Polonya'da iş kurmak istiyorum ancak nasıl başlayacağımı bilmiyorum...
Polonya’da Şirket Kuruluşu Hakkında Her Şey!
Konu Başlıkları

Uzun zamandır Polonya hakkında sizlerden gelen soruların arasından seçtiğim konuları, mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yazmaya çalışıyorum. En çok sorulan sorulardan bazıları Polonya’da şirket kuruluşu işlemleri nelerdir? Polonya’da şirket kurmak için gerekenler nelerdir? Polonya’da iş kurmak zor mudur? ya da Polonya’da iş kurmak istiyorum; ancak yardımcı olabilir misiniz? şeklinde oluyor… Polonya hakkında yüzeysel bilgiler veren Türkçe kaynak sitelerin aksine, bizzat kendi tecrübe ettiğim Polonya’da şirket kuruluşu işlemlerini adım adım nasıl gerçekleştirebileceğinize gelin birlikte bakalım…

Polonya, özellikle Orta ve Doğu Avrupa’da doğrudan yatırım alan ülkelerin başında geliyor. Ucuz iş gücü, hızla gelişen ekonomisi ve sahip olduğu konum sebebiyle, Türkiye’den de birçok insan Polonya’da şirket kuruluşu hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Polonya hükümeti son yıllarda yabancı yatırımlara bazı ayrıcalıklar da sunmuyor değil.

Ancak bu ayrıcalıklar genellikle imalat sanayi (ileri teknoloji ürünleri dahil), ulaşım, iletişim, bankacılık ve çevresel koruma sektörlerinde kendini gösteriyor. Yani büyük şirketler için diyebiliriz. Hem büyük ölçekli hem de daha küçük ölçekli yatırım yapmak isteyen kişileri için hazırladığım rehber yazının detaylarına bakalım. Polonya’da Maaşlar Ne Kadar başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Şirket Kuruluşu

Polonya'da şirket kuruluşu

Polonya‘da şirket kurmak, tecrübelerime göre oldukça zahmetli bir iş. Özellikle de Lehçe diline iyi hakim değilseniz, Lehçe tercümanla ya da Lehçe bilen bir tanıdığınızla işlemlere başlamalısınız. Şirket kayıtları için gitmeniz gereken oldukça fazla resmi daire var ve buralarda İngilizce bilen sayısı yok denecek kadar az, dolayısıyla bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca sizi en iyi şekilde yönlendirecek kişi muhasebeciniz olacaktır. Yani ilk iş olarak kendinize iyi bir muhasebeci de bulmanızı tavsiye ederim. Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya yasaları, vergi kaçakçılığı konusunda da oldukça hassas diyebilirim. Dolayısıyla resmi evrak, fiş, fatura gibi kayıtlarınızı dikkatlice saklamanızı öneririm. Polonya’da şirket kuruluşu konusunda en iyi bilgiyi muhasebecinizden alabileceğinizden bahsetmiştim; ancak hem resmi kaynaklardan hem de kendi tecrübelerimden oluşan bu yazı, size başlangıç için iyi bir rehber olacaktır.

Polonya’da iş kurmak ya da Polonya’da iş yeri açmak isteyenlerin ne gibi adımları takip etmeleri gerektiği konusuna başlayabiliriz. Yazımın devamında ise Polonya’da iş kurmak için ne tip şirket kurmanız gerektiğinden de bahsedeceğim. Polonya’da Yatırım başlılı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da İş Kurmak İstiyorum…

Polonya’da iş kurmak istiyorum diyorsanız eğer, öncelikle aşağıda tecrübelerime dayanan şu konuları bilmenizde yarar var:

 • Polonya’da şirket kuruluşu konusunda hazırlıklı olmanız gereken en önemli konu; yüksek vergiler ve sigorta masraflarıdır. Polonya hükümetinin yeni işletmelere yönelik vergi indirimi sağlama gibi bir düşüncesi olsa da, az sermaye ile Polonya’da iş yapmak oldukça zor diyebilirim…
 • Ancak küçük bir ayrıntı vermem gerekirse, Polonya’da yeni kurulan şirketler, ilk 2 yılları boyunca ortalama %50 indirimli şekilde vergilerini ve sigortalarını ödeyebiliyorlar. Dolayısıyla Polonya’da şirket kurmak isteyenler için en büyük motivasyon kaynağı budur.
 • Bir diğer önemli avantajınız ise, şirket kaydınıza göre düzenlenen faturalar sayesinde ekstra vergi indirimi elde edebiliyorsunuz. Örneğin Polonya’da kebabçı dükkanı açıyorsunuz ve bu dükkan için bir televizyon aldınız. Eğer aldığınız bu televizyonun faturasını şirket üzerine kestirirseniz, televizyonun vergisini ödemek zorunda kalmıyorsunuz…
 • Hazır başlamışken Polonya’da şirket kuruluşunun bir diğer önemli avantajı olan ücretsiz sağlık olanaklarından bahsedeyim. Polonya, dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip olmasa bile, tüm Polonya devlet hastanelerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabileceğiniz bir sigortaya sahip olmak, hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum 🙂
 • Polonya’da şirket kuruluşu hakkında son bir avantajdan da bahsetmem gerek. Polonya’da kurmuş olduğunuz şirkette işler yolunda gitmemiş olabilir ve şirketinizi kapatmayı düşünebilirsiniz. Ancak Polonya hükümeti, şirketinizi tamamen kapatmak yerine, 2 yıl boyunca dondurmanıza olanak tanıyor. Dolayısıyla dondurulmuş şirketiniz için vergi ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Şirket Kuruluşu için Gerekenler

 • Polonya’da şirket kurmak için PESEL numarasına sahip olmanız gerekiyor. PESEL numarasını, T.C. Kimlik numarasının Polonya versiyonu olarak da düşünebilirsiniz. Polonya’da PESEL sahibi olmayanların şirket kurması mümkün değildir!
 • Polonya’da şirket kuruluşu için ihtiyaç duyabileceğiniz bir diğer önemli döküman ise; iş yeri adresinizdir. Polonya’da iş yeri kiraladığınız zaman, sizinle belirli bir süre için kira kontratı yapılır ve bu kira kontratında yazan adres, aynı zamanda sizin resmi yazışma adresiniz olur. Dolayısıyla şirket adına yapacağınız tüm fatura, nakliye, resmi yazışmalar yine bu adres üzerinden gerçekleşir. Polonya’da Ev Kiralama başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.
 • Polonya’da şirket kuruluşu hakkındaki belkide en önemli belgenin Oturum kartı olduğunu belirttim; ancak eğer halihazırda zaten Oturum Kartı sahibi iseniz, birazdan anlatacağım şirket kuruluş adımlarını tamamladıktan sonra, mutlaka ama mutlaka bağlı bulunduğunuz valiliğe (Urzad Wojewodzki) gitmeli ve Çalışma izni başvurusunda da bulunmalısınız. Çalışma izni, Polonya’da tam zamanlı bir üniversite eğitimi alan öğrencilere otomatik verilmektedir ve Polonya’da tam zamanlı bir bölümden mezunu olursanız ek bir çalışma izni çıkarmanıza da gerek olmaz. Ayrıca belirtmem gerekir ki Polonya’da Oturum kartı sahipleri, adres değişikliği, iş değişikliği, okul dondurma, okul bırakma gibi tüm değişiklikleri valiliğe bildirmekle yükümlüdür. Dolayısıyla Polonya’daki hayatınızda yapacağınız bu tip önemli değişikliklerden valiliği haberdar etmelisiniz.
 • Açmak istediğiniz şirketin türüne göre gerekli belgelerde değişimler olabilir ve mutlaka bu alanda uzman bir avukat ile de görüşmenizi öneririz.

Polonya’da Şirket Kuruluşu İşlemleri

Polonya’da şirket kuruluşu konusunda yeterince ön bilgi verdim sanırım, şimdi ise en önemli konu olan Polonya’da şirket kayıtları’nı nasıl hazırlamanız gerektiğini adım adım inceleyelim…

Polonya, özellikle son yıllarda şirket kurmak isteyen girişimcilerin başvurularını kolay bir şekilde yapmalarını sağlamak amacıyla birçok yenilik yaptı. Bu yenilikler sayesinde, Polonya vatandaşı olmayanlar da belirli adımları tamamlamaları halinde hızlı bir şekilde şirketlerini açabilme imkanına kavuştu.

Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülke vatandaşı iseniz ya da Norveç, İrlanda, Lihtenştayn, İsviçre ya da Amerika vatandaşı iseniz, herhangi bir Polonya vatandaşı gibi, tüm şirket tiplerinde şirket açma imkanınız var. Ancak Türkiye gibi bu ülkeler dışında kalan ülkelerin vatandaşları, sadece belirli tiplerdeki şirketler için başvurularını yapabiliyor.

Örneğin Polonya’da kebab dükkanı gibi küçük bir işletme için belirli kısıtlamalara sahip şahıs şirketi kurabiliyorsunuz. Hangi tipte şirket açabileceğinize birazdan değineceğim, ancak muhasebeciniz ile konuşmanızı da kesinlikle tavsiye ederim. Ek olarak online başvuru yerine, muhasebeciniz veya avukatınız ile de Polonya’da şirket açma prosedürünü yerine getirebilirsiniz.

Adım 1: Başvuru Formu Doldurma

Polonya’da şirket kuruluşu için öncelikle, Polonya Merkezi Ticaret Kurumu web sitesi olan CEIDG üzerinden başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Web sitesi İngilizce ve Lehçe dillerinde hizmet veriyor ve eğer dil yeterliliğiniz yoksa, yanınıza tanıdığınız birini almanız iyi olacaktır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, karşınıza çıkan bölümleri dikkatlice işaretleyin ve “NEXT” butonu ile devam edin…

Polonya'da şirket kuruluşu

Karşınıza aşağıda sizlerle paylaştığım 30 soruluk bir form çıkacaktır. Bu formda yer alan adres, bağlı bulunduğunuz eyalet , yapmak istediğiniz iş türü gibi bilgilerin yanında, kişisel bilgilerinizi de dikkatli ve doğru bir şekilde girmelisiniz. Tüm formu tamamladıktan sonra ise yine “NEXT” butonuna basarak Polonya’da şirket kuruluşu’nun ilk aşamasını halletmiş oluyorsunuz. Başvuru formunu tamamladıktan sonra karşınıza yasal nedenlerden dolayı Lehçe dilinde yazdırılabilir bir sayfa açılacaktır. Bu sayfanın çıktısını alıp daha sonra kullanmak için dosyalarınıza ekleyebilirsiniz.

Polonya'da şirket kuruluşu

Adım 2: Ticaret Kayıt Ofisi

Polonya’da şirket kuruluşu’nun ilk ve en kolay adımı olan başvuru formu doldurmayı hallettikten sonra, belkide en çok yorucu bölüm olan Ticaret Kayıt Ofislerine gitmeniz gerekecektir. Polonya’daki resmi dairelerde kullanılan dil Lehçe’dir ve sizlere İngilizce gibi başka bir dilde hizmet vermek zorunlulukları da yoktur. Dolayısıyla yeterli seviyede Lehçe bilmiyorsanız eğer, yine yanınıza Polonyalı bir tanıdığınızı almanızda fayda var.

Polonya’nın her şehrinde birkaç tane binası olan Ticaret Kayıt Ofisine giderken, yanınıza Oturum Kartı, Pasaport, ilk maddede doldurduğunuz başvuru formu ve kiraladığınız dükkana ait kira sözleşmesini almayı unutmayın!

Bir örnek olması açısından kendi yaşadığım Wroclaw şehrindeki Ticaret Kayıt Ofislerinden birisine buradan, diğer ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise, yapmak istediğiniz işin türüdür. Ticaret Kayıt Ofisinde ihtiyaç duyacağınız “PKD KODU” isimli bu kod sayesinde, Polonya’da kurmak istediğiniz iş türü belirlenebiliyor. Lehçe kutucukların yanlarında İngilizce açıklamaları da olan PKD Kodunu tam liste halinde buradan bulabilirsiniz.

Polonya'da şirket kuruluşu

Ticaret Kayıt Ofislerindeki işlemlerinizi de tamamladığınız zaman, vermiş olduğunuz adresinize 7 gün içinde kayıt mektubunuz iletilecektir. Bu kayıt mektubu içerisinde ise “REGON” ve “NİP” isimlerini verdikleri, bir çeşit vergi numarasını da bulabileceksiniz. Polonya’da resmi olarak şirket kurduğunuzu kanıtlayan bu “REGON NUMARASI“nı buradaki web sitesinden teyit edebilirsiniz. NOT: Kendiniz için REGON, NİP ve şirket adresinizin üzerinde yazıldığı bir “MÜHÜR” yaptırmayı unutmayın! Tüm faturalarınızda bu mührü kullanacaksınız.

Adım 3: Sigorta ve Vergi işlemleri

Ticaret Kayıt Ofisindeki işlemleri tamamladıktan sonra, Polonya’da şirket kuruluşu için yapmanız gereken bir diğer önemli işlem ise Vergi kayıtlarınızı yapmanız gerekiyor. “Urzad Skarbowy” denilen Polonya Vergi Dairesinde Vergi Kaydı yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda “ZUS” ismiyle de bilinen Sağlık Sigortası işlemlerinizi de yapabiliyorsunuz.

İşin bu kısmı biraz daha karışık olduğu için muhasebecinize yetki vererek, işlemlerinizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Polonya’da muhasebeci ücretleri aylık 200 ila 900 Zloty arasında değişiyor. Tabi ki her zaman olduğu gibi büyük şehirlerdeki ücretler, küçük şehirlere oranla daha düşük ve şirket tipine göre de muhasebe masrafları değişkenlik gösterebiliyor.

Peki muhasebeci ne işinize yarar? Bence, Polonya’da iş kurmak isteyenlerin muhasebeci olmadan da işlemlerini yapabilmesi mümkün. Öyle ki, tüm vergi ve sağlık ödemelerinizi İnternet üzerinden online bir şekilde yapabiliyorsunuz. Ancak Polonya’da yeni iş kurmaya başlayacakların Polonya iş hukukunu, vergi yapısını, vergi kayıtlarının tutulması gibi konuları öğrenmesinde, muhasebeci ile çalışmak çok yararlı olacaktır. NOT: Polonya’da İngilizce bilen muhasebeci bulabilmek oldukça kolaydır…

Adım 4: Polonya’da iş yapmaya başlıyoruz…

Polonya’da şirket kuruluşu işlemlerini başarıyla tamamladığınızı var sayarak, bazı küçük detaylara geçmek istiyorum. Polonya’da iş yaparken zamanla öğrenebileceğiniz bu detayları şimdiden bilmeniz, işinizi daha da kolaylaştıracaktır…

 • Fatura kesme: Polonya’da şirket sahibi olanların belkide en dikkatli olması gereken konuların başında fatura kesmek gelir. Lehçe’de “Faktura” denilen bu işlemi, şirketiniz adına yaptığınız tüm masraflar için kullanmalısınız. Örneğin şirket adına telefon, araba, kitap, fuar bileti, masa, sandalye gibi alış-verişlerinizde, sahip olduğunuz “REGON” ve “NİP” numaralarına özel fatura kestirirseniz eğer, aldığınız ürünlerin vergilerini her ay sonunda ödeyeceğiniz vergiden düşebiliyorsunuz. Dolayısıyla daha az vergi vermiş oluyorsunuz.
  • NOT 1: Mümkün olduğu kadar şirket için yaptığınız alış-verişleri vergiden düşürmeye çalışın. Yani alakasız ürünleri de şirket adına alırsanız eğer, çok sık yapılan kontroller sırasında başınız belaya girebilir!
  • NOT 2: Eğer Allegro gibi online mecralarda alış-veriş yaptıysanız yine fatura kestirme imkanınız var. Ancak Polonya dışındaki diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerden alış-veriş yaptıysanız ve fatura kestiremedi iseniz eğer, “Paragon” denilen “Fiş” de işinize görecektir.
  • NOT 3: Yakın zamana kadar faturalarınızı elinizle düzenlemek zorundaydınız; ancak son yıllarda yapılan karar değişikliği sayesinde faturalarınızı İnternet üzerinden online bir şekilde de düzenleyebilirsiniz. infakt ve Fakturownia gibi özel yazılımları piyasada bulabilmeniz mümkün. Bu sayede dijital ortamda fatura düzenleyebilir, edit yapabilir, müşterilerinize yollayabilirsiniz. Bu yazılımlar çoğunlukla ücretlidir; ancak yine bu masrafınızı da şirket üzerine göstererek vergiden düşebilirsiniz!
  • NOT 4: Fatura kesmek gerçekten de önem vermeniz gereken bir konu. Aksi halde Vergi Kaçakçılığı yapmak suçundan birçok ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Hatta Oturum ve Çalışma izinleriniz dahi iptal edilebilir! Dolayısıyla her ay sonu kestiğiniz faturaların orjinalini ya da fotokopisini düzenli bir şekilde muhasebecinize vermeyi ihmal etmeyin! Sizin de yapabileceğiniz bu işlemi, başlangıçta muhasebeci yardımıyla yapmanızı tavsiye ederim.
 • Banka hesabı açma: Polonya’da şirket kuruluşu konusunda bir diğer önemli detay ise, herhangi bir Polonya bankasından “İş Hesabı” açtırmanızdır! Bireysel banka hesabı yerine Kurumsal banka hesabı açtırmalısınız. Sahip olacağınız bu banka hesabı ile, vergi ödemelerinizi, sigorta ödemelerinizi ve daha birçok resmi ödemelerinizi internet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İngilizce destek vermesi sebebiyle ing bank ve Santander bankalarından herhangi birini kullanmanızı size tavsiye edebilirim. 
 • Sağlık sigortası ödemesi: Polonya’da iş kurmak isteyenlerin en büyük avantajlarından bir tanesi de “ZUS” yani “Ulusal Sağlık Sigortası” sahibi olabilmesidir. Bu sağlık sigortasını Türkiye’deki SGK’ya benzetebiliriz. Dolayısıyla Polonya’da emekli olabilmeniz için de büyük bir fırsattır diye düşünüyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi, Polonya’daki bankanızda yer alan özel bir ödeme bölümü sayesinde, her ayın 10’una kadar ödemek zorunda olduğunuz sigorta ücretini yatırabilirsiniz. Ayrıca Polonya’daki şirketinizde yer alan çalışanlarınız için de ayrıca sigorta ödemelerinizi yapabilirsiniz. Sağlık sigortası için ne kadar ödeyeceğinizi buradaki Lehçe web sitesinden de öğrenebilirsiniz.
  • NOT: Sağlık Sigortası için ZUS’a yapacağınız ödemeler “Sosyal Fon” “Sağlık Fonu” ve “Hastalık Fonu” şeklinde 3 bölümden oluşuyor. Daha detaylı bilgiyi yine muhasebecinizden de öğrenebilirsiniz.
 • Gelir Vergisi ödemesi: Her ay, sizin tarafınızdan ya da muhasebeciniz tarafından ne kadar gelir vergisi ödemeniz gerektiğine ilişkin bir hesaplama yapılması gerekiyor. Hesapladığınız vergi miktarını da Polonya’da bağlı bulunduğunuz eyaletteki vergi dairesine yatırmalısınız. Yine Polonya’da sahip olduğunuz banka hesabı üzerinden her ayın 20’sinde vergi ödemenizi online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Muhasebecinizin size sağlayacağı PIT (Personal income tax) kategori numarası ile vergi ödemenizi yapmayı unutmayın!
  • NOT: Aylık olarak ödemeniz gereken vergi dışında bir de her yılın Nisan ayı sonuna kadar yapmanız gereken yıllık vergi ödemesine de dikkat etmelisiniz. Buradaki amaç ise, geride bıraktığınız 12 ay boyunca sahip olduğunuz vergi iadelerini almak ya da eksik vergi ödemelerinizi tahsil etmektir. Ayrıca “VAT” denilen KDV ekleme-çıkarma gibi işlemleri için de önemli bir adımdır. 

Polonya’da Şirket Kuruluşu Adımları [Video]

Yukarıda sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştığım Polonya’da şirket kuruluşu adımlarını, bir de İngilizce olarak hazırlanmış video üzerinde görebilirsiniz.

Polonya’da Şirket Kapatma veya Dondurma

Polonya’da şirket kurdunuz, ancak işleriniz yolunda gitmedi ise ülkeden ayrılmanız gerekti ise ya da dükkanınızı daha fazla açık tutmak istemiyor iseniz eğer, sebep gözetmeksizin şirketinizi 24 aya kadar dondurabilirsiniz. Bu sayede yukarıda da bahsettiğim “ZUS” yani “Ulusal Sağlık Sigortası” ödemesi yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Tabi ki diğer ödemeleriniz de askıya alınıyor.

Eğer sahip olduğunuz şirket 24 aydan daha uzun bir süre dondurulmuş halde kalırsa, hiçbir işlem yapmadan otomatik bir şekilde tamamen kapatılacaktır. Ancak şirketinizi açarken gittiğiniz resmi dairelere tekrar gitmeli ve gerekli formu da doldurup teslim etmek zorundasınız. Polonya’da şirket dondurmak ya da kapatmak sadece yarım saatinizi alacak bir işlem. Ayrıca bu işlem için herhangi bir ücret de ödemek zorunda değilsiniz.

Polonya’da Ne İş Yapılır?

Kısaca söylemem gerekirse, Polonya’da aklınıza gelebilecek her işi yapabilirsiniz, ancak Polonya’ya gelen Türk vatandaşlarının genel olarak yaptığı iş Kebabçılıktır! Hatta Polonya’ya ilk gelen Türklerin Kebabçılar olduğu da efsaneler arasında 🙂

Nedendir bilmem ama Türklerin yemek sektöründe oldukça çok yol almış olduğunu kabul etmek gerek. Polonya’da eğitim alıp, daha kalifiye işlerde çalışan Türkler de yetişmiyor değil; ancak Polonya halkı Kebab sevdasından vazgeçmediği sürece, Polonya’da yeni Kebab dükkanları açılmaya devam edecektir. Özellikle, Polonya’da yemek sektöründe şirket kurmak isteyenlerin bilmeleri gereken bazı detaylar var…

Sizlerden gelen soruların her birini teker teker not alıyorum ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde detaylı yazılar haline getiriyorum. Ancak detaylı yazı yazmak en azından 1 haftalık zaman ayırmak demek. Dolayısıyla zaman buldukça Polonya’daki yaşamınızı kolaylaştıracak bu tip yazıları yazacağım. Polonya’da şirket kuruluşu hakkındaki bu yazı çok uzadığı için, geri kalan merak edilen soruları ayrı bir yazıda sizlerle paylaşacağıma emin olabilirsiniz 🙂

Polonya’da Şirket Türleri

Polonya’da şirket kuruluşu konusunda her yerde bulamayacağını detaylı bilgiler verdiğimi düşünüyorum; ancak birkaç resmi kurumdan derlediğim özetleri de inceleyebilirsiniz. Polonya’da yabancılar tarafından kurulabilecek şirket türleri:

1- Limited Şirketi – Sınırlı Sorumluluk Şirketi 

Limited Ortaklık da denilen bu şirket tipi, en az bir ortağın sınırsız sorumluluk ve bir ortağın belirli bir miktar ile sınırlı sorumluluk üstlendiği bir ortaklıktır. Yani bir veya birden fazla gerçek kişi ya da tüzel kişi tarafından kurulabilir. Gerçek kişilerle kurulan Limited Şirketinin ortakları sizin gibi yabancı olabilirken, Polonya asıllı da olabilir. Şirketin sermayesi en az 5.000 Zloty olmalı ve bu hissenin değeri ise 50.000 Zloty’den az olmamalıdır.

2- Anonim Şirketi 

Polonya’da şirket kuruluşu konusunda bu şirket tipi, bir veya daha fazla üyeli kurucudan oluşabilir ve daha büyük sermayeli yatırımlar içindir. Sermaye koşulu en az 100.000 Zloty’dir. Bu sermaye tutarının asgari %25’inin ödenmiş olması gerekmektedir.

3- Şube 

Bir firmanız zaten var ise, Polonya‘da şube açabilirsiniz. Polonya‘da açacağınız şubede, kendi şirket isminizi kullanmalı ve son ek olarak da “Polonya’da Şube” anlamına gelen “oddział w Polsce” son ekini eklemelisiniz. Firmanızın Polonya‘da faaliyet gösterebilmesi için, Polonya‘da ikamet eden bir temsilcinizin olması şartı aranır. Bu temsilci kişiye aynı zamanda noter onaylı yetki de vermek durumundasınız.

4- Temsilcilik 

Temsilcilikler, var olan firmanızın Polonya‘da sadece reklam ve pazarlama işlerini yürütmekle görevlendirilebilir. Yani temsilci, Polonya‘da sizin firmanız adına bulunan ve ticari faaliyetlerinize ilişkin reklam ve promosyon işleriyle sorumludur. Temsilcilik ofisi, Ekonomi Bakanlığı tarafından kaydı tutulan, “yabancı girişimciler temsilcilik ofisleri sicil kaydı”na kayıt olmalıdır.

Polonya’da Şirket Kurma Hakkında Ek Bilgiler

Polonya’da şirket kuruluşu konusunda bizler için bir kitapçık hazırlayan KPMG‘nin raporlarında bazı bölümlerinden alıntıları okumak isteyebilirsiniz. Açıkçası çok yeterli olduğunu düşünmediğim bu raporun detayları ise şu şekilde;

Genel olarak, yabancı katılımı olan bir şirket kurmak için, ön izin veya ruhsat alınması gerekli değildir. Tek istisna, hisselerinin %50 veya daha fazlası yabancı bir tarafça devralınacak olan yeni kurulan şirketin sermayesine ayni katkısında bulunulmasıdır. Bu durumda, İç İşleri Bakanı ve İdare’nin izni gereklidir. Ancak, bu kısıtlama, Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden olan kişiler için genel olarak geçerli değildir. Bazı durumlarda, yeni veya mevcut şirketlerde hisselerin devralınması konusunda Rekabet ve Tüketicinin Korunması Dairesi’nin onayının alınması da gereklidir. Bu gereklilik, yurttaş veya yabancı kişi olmalarına bakılmaksızın, bir şirketin tüm kurucuları için geçerlidir. Son olarak, Polonya’da, örneğin, bankacılık veya sigortacılık gibi bazı faaliyetlerin yürütülmesi için lisans veya sair bir izin alınması gerektiği unutulmamalıdır. Bir veya daha fazla sayıda tüzel veya gerçek kişi, bir limited şirket ve anonim şirket kurabilir; ancak tek ortaklı bir limited şirket bunları kuramaz. Daima anonim şirket statüsüne sahip olması gereken bankalar (bazı istisnalar Bankacılık Kanunu’nda belirtilmektedir), en az üç gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulmalıdır (kurucu yerel veya yabancı bir banka, kredi kurumu, yerel veya yabancı bir sigorta şirketi, yabancı reasürans şirketi, uluslar arası finans kurumu veya Devlet Hazinesi olmadıkça). Şirket kuruluş belgesi veya ana sözleşmesinde aşağıdakiler yer almalıdır:

 • Şirketin adı, kuruluş yeri ve faaliyet konusu.
 • Bir anonim şirkette: yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerinin sayısı veya en azından söz konusu üyelerin azami veya asgari sayısı ve yönetim ve denetim kurullarının oluşumu konusunda karar verme yetkisine sahip organ.
 • Faaliyetinin süresi – belirli bir süre için kurulacak ise.
 • Sermayesinin değeri; anonim şirketlerin ana sözleşmelerinde, aynı zamanda, tescilden önce, ödenen sermaye miktar da belirtilmelidir.
 • Limited şirketlerin kuruluş belgesinde, bir hissedarın, bir veya daha fazla sayıda hisseye sahip olup olamayacağı ve ilgili hissedarların sahip oldukları hisselerin sayısı ve değeri belirtilmelidir.
 • Bir anonim şirketin ana sözleşmesinde, hisselerinin nominal değeri ve nama yazılı veya hamiline yazılı olup olmadıkları belirtilmelidir. Ayrıca, her bir ihraç edilen grup hisselerinin sayısı ve bu grup hisselere tahsis edilen haklar belirtilmelidir (farklı hisse grubu olması durumunda),
 • Anonim şirketler için, ana sözleşmelerde, kurucu hissedarların adları belirtilmelidir.
 • Polonya’da şirket kuruluşu için, bir limited şirkete ayni sermaye konulması durumunda, şirketin kuruluş senedinde, bu ayni sermayenin amacı ve bunun için taahhüt edilen hisselerin sayısı ve nominal değeri belirtilmelidir. Polonya’da şirket kuruluşu için, bir anonim şirkete ayni sermaye konulması durumunda, kurucu ortaklar, özellikle, ayni sermaye koymakta ki amaçlarını ve bunlara karşılık ihraç edilen hisselerin sayısını, gayri nakdi sermaye koyan kişileri ve uygulanan değerleme yöntemini belirten yazılı bir rapor hazırlamalıdır. Genel bir kural olarak, rapor,sicil mahkemesi tarafından atanan bir denetçi tarafından değerlendirilmelidir. Hukuki statü elde etmek ve faaliyetlere başlayabilmek için, bir şirketin aşağıdakileri yerine getirmesi gerekmektedir:
 • Yönetim ve denetim kurullarının üyelerini atamalıdır (anonim şirketlerde denetim kurulu olması şarttır; limited şirketlerde ise, Ticari Şirketler Kanununda belirtilen şartların oluşması durumunda denetim kurulu oluşturulması zorunludur).
 • İlgili Eyalet Mahkemesinde Ulusal Ticaret Siciline tescil edilmelidir. Polonya’da şirket kuruluşu için Limited şirketlerde, ancak ve ancak sermayenin tamamının ödenmesinden sonra (hem nakdi hem de ayni sermaye ile karşılanmak suretiyle) tescil mümkündür. Bir limited şirketin çevrim içi tescilinin söz konusu olduğu durumlarda ise bir istisna geçerlidir ve sermaye, şirketin sicile kaydedilmesinin ardından 7 gün içinde ödenmelidir. Anonim şirketlerde ise, tescil, taahhüt edilen nakdi sermayenin en az dörtte birinin ödenmesinden sonra mümkündür. Bir anonim şirkette, ayni sermaye karşılığında taahhüt edilen hisseler, şirketin tescilinden sonra en geç bir yıl içinde tamamen ödenecektir. Polonya’da şirket kuruluşu için, bir anonim şirketin hisselerinin münhasıran ayni sermaye veya ayni ve nakdi sermaye yoluyla taahhüt edilmesi durumunda, Şirketler Kanunu’na göre gereken asgari sermaye miktarının en az dörtte birinin tescilden önce ödenmesi gereklidir (söz konusu asgari miktar, 100.000 PLN’dir: bu da, bir anonim şirketin tescilinden önce ödenmesi gereken sermaye tutarının, 25.000 PLN olduğu anlamına gelmektedir).

Umarım Polonya’da iş kurmak isteyen okurlarımız için yararlı bir paylaşım olmuştur. Makalade yer alan bilgilere tecrübe esas alınırak hazırlanmıştır ve amaç tamamen tecrübe aktarmaktır. Mutlaka avukat ile muhasbeci desteği alarak hareket etmelisiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.