Polonya’da Para Çekme – Polonya’da Erasmus

Ana SayfaPolonya'da EğitimPolonya'da Para Çekme - Polonya'da Erasmus

Polonya’da para çekmek için hangi banka kullanılmalı? Polonya’da bankacılık işlemleri nasıl yapılır? Polonya’da Türk bankası var mı?..

Erasmus öğrencilerinin Polonya‘ya geliş hazırlıkları sanırım neredeyse tamam. Ancak akıllara takılan önemli bir soru var; Polonya’da para çekme işlemleri…

Özellikle son günlerde bizleri de soru yağmuruna tutan Erasmus öğrencileri ve gelecekte Polonya’da Erasmus yapmak isteyen aday öğrenciler için Polonya’da para çekme işlemleri konusunda işinize yarayabilecek birkaç ipucu vermek istiyorum. Polonya’da para çekme işlemleri için öncelikle birkaç alternatifiniz var. Bu yöntemlerden sizin için uygun olanını seçebilirsiniz…

POLONYA DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Detaylı Bilgi

Polonya’da Para Çekme İşlemleri

 1-  Erasmus hibesini yanınızda taşıyabilirsiniz

Erasmus hibenizi eğer almışsanız, ilk akla gelen Polonya’da para çekme yöntemi, hibe paranızı Euro olarak Polonya’ya kadar yanınızda taşımanızdır. Ancak bu kesinlikle önermediğim bir yöntem. Yolda başınıza gelebilecek aksaklıklar nedeniyle bütün Erasmus hibesinden olabilirsiniz. Yine de tehlikeleri göze alarak Erasmus hibesini yanında getirmek isteyen öğrenciler için söyleyebileceğim tek şey, getirdiğiniz parayı Polonya’da bulunan herhangi bir bankada Euro hesabı açarak saklamanız olacaktır. Size önerebileceğim ve online bankacılıkta İngilizce desteği veren en iyi iki alternatif ise; Santander ya da ING Bank Polska.

YURTDIŞI PARA GÖNDERİMİ | POLONYA’DA EN UCUZ PARA TRANSFERİ

Yurtdışı para gönderimi, Türkiye’den uzakta yaşayanlar için belkide en masraflı ve bazen de en sorunlu işlemlerden bir tanesidir. İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber, Uluslararası para transferi…

 2-  TEB Bankası, Yapı Kredi ve Bank PEKAO-SA

polonya'da para çekmeTürkiye’den Polonya’ya para gönderimi ve ya Polonya’da para çekme konusunda sizin için önerebileceğim en avantajlı yol, öncelikle Türkiye’de TEB, Yapı Kredi veya Ziraat Bankası üzerinden kendinize Euro ve Türk Lirası hesapları açmanızdır. Tabi ki açtığınız hesapları yurtdışı kullanıma ve online işlemlere de açmayı unutmayın.

Özellikle son yıllarda en avantajlı ve Polonya’da sıfır kesinti ile para çekmenizi sağlayan banka TEB bankasıdır. TEB bankası, Polonya’daki BNP Paribas isimli banka ile anlaşmalı olduğu için, Türk Lirasını kesintisiz bir şekilde Polonya Zloty’si olarak çekmeniz mümkün olacaktır.

Yapı Kredi bankası için UniCredit, Dünya’nın birçok ülkesinde şubeleri bulunan uluslararası bir banka olmasının yanında, Yapı Kredi bankasıyla da anlaşmalı bir bankadır. Dolayısıyla Polonya’da ya da Dünya’nın herhangi bir yerindeki UniCredit ile anlaşmalı bankaların ATM’lerinde, Yapı Kredi banka kartınızla komisyon ödemeden para çekebilirsiniz. Polonya özelinde konuşacak olursak, Yapı Kredi banka kartınızda bulunan Türk Lirasını, Polonya’da bulunan Bank PEKAO-SA ATM’lerinden komisyonsuz bir şekilde Polonya Zloty’si olarak çekebilirsiniz. Ayrıca Bkz: Polonya Para Birimi

ÖNEMLİ UYARI: Polonya’da para çekmek için kullanacağınız Bank Pekao ATM’sinde, para çekme işleminiz sırasında Dolar ve Zloty şeklinde 2 alternatif sunulur. Komisyonsuz para çekmek için mutlaka ama mutlaka Zloty alternatifini tercih etmelisiniz. Eğer Dolar alternatifini seçerseniz, normalden çok daha fazla bir kesinti ile paranızı çekmek durumunda kalırsınız…

Transferwise ile Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından para transferi nasıl yapılır merak ediyorsanız ve yüksek banka komisyonları ödemek istemiyorum diyorsanız eğer, detaylarını sizlerle paylaşacağım TransferWise ile tanışma zamanınız gelmiş demektir…

Eğer Erasmus hibeniz henüz yatmadıysa ya da siz Polonya’ya geldikten sonra yatacak ise, Erasmus hibesini almak için açtırdığınız Ziraat Bankası Euro ve Türk Lirası hesaplarını tanıdığınız biri ile Ortak hesap şeklinde açtırabilirsiniz ya da yine tanıdığınız birine noter onaylı vekalet verebilirsiniz. Her iki şekilde de tanıdığınız kişi, sizin hesaplarınıza erişim sağlayabilecektir ve Ziraat bankasında bulunan paranızı Yapı Kredi Bankasına yatırabilecektir. Dolayısıyla siz de Polonya’daki Bank PEKAO-SA ATM’lerinden paranızı Polonya Zloty’si olarak çekebileceksiniz. Erasmus sırasında Avrupa ülkelerine yapacağınız gezilerde de yine anlaşmalı bankaları kullanarak, Yapı Kredi kartınızla bulunduğunuz ülkenin parasını komisyonsuz çekebilirsiniz.

TÜRKÇE VE LEHÇE BENZER KELİMELER

Geçmişte sizlerle Lehçe dili hakkında birçok paylaşımda bulunmuş olsam da, bugün sizlerle bir başka ilginç konu olan Türkçe – Lehçe benzer kelimeler konusundan bahsetmek istiyorum…

Bu arada Bir detay; özellikle Yapı Kredi bankasında hesap açarken, anne ya da babanızın, sizin hesabınıza kesinti olmadan para yatırabilmesi için ayrıca talimat vermeniz gerekecektir. Aksi halde anne ya da babanız da size para yatırırken küçük bir komisyon ödemek zorunda kalacaktır; ancak tabi ki bu durum, sizin Polonya’da para çekme işleminiz ile ilgili bir sorun oluşturmayacaktır.

Ayrıca, Polonya’da iken Türkiye’deki internet bankacılığınızı rahat bir şekilde kullanabilmeniz için mutlaka ama mutlaka Türkiye’de kullandığınız telefon kartınızı Polonya’ya getirmelisiniz. İnternet bankacılığı işlemlerinde Türk telefon hattınıza onay kodu iletilmekte ve hattınız yok ise internet bankacılığına erişiminiz olmayacaktır.

Bir başka yöntem ise bu işlemleri tamamen kendi kendinize online bankacılık ile yapmanızdır. Yani Türkiye’deki Ziraat Bankası Euro ve Türk Lirası hesapları ile Yapı Kredi Bankasında açacağınız Euro ve Türk Lirası hesaplarını online işlemlere açtırır iseniz eğer, Polonya’da oturduğunuz yerden para aktarma işlemlerini yapabilirsiniz. Tabi ki her iki bankanın da online para transfer ücretlerine (eğer varsa) bakmanızı tavsiye ederim.

Yapı Kredi banka kartıyla Polonya içinde ve Avrupa’nın bazı noktalarında komisyon ödemeden para çekebileceğiniz bankaların listesi;

Yapı Kredi Yurtdışı ATM Listesi


Umarım Polonya’da Para Çekme – Polonya’da Erasmus başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

6 YORUM

  1. Merhaba polonyada teb bankasından tl yi çekerken komisyon alınmadığını yazmışsınız. Peki teb bankasının euro hesabından para çekersek komisyon alınır mı?

  2. Merhabalar,

    Maalesef Türkiye’deki ing bank ile Polonya’daki ing bank arasında herhangi bir ilişki yoktur. Dolayısıyla Polonya’da aldığınız ing bank kartınız ile Türkiye’de para çekmek isterseniz eğer, maalesef belli bir miktar komisyon kesintisi ile karşılaşacaksınız.

  3. Yapı Kredi hesabınızda Euro olsa bile, Polonya’da kullanamıyorsunuz. Yani Yapı Kredi hesabınıza TL olarak aktarmalı ve Polonya’daki Bank Pekao’dan ZLOTY olarak çekmelisiniz.

    Yapı Kredi bankasındaki Euro’yu kullanmak isterseniz eğer, online işlemlerden sahip olduğunuz Euro’yu Türk Lirası hesabınıza aktarmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...