Polonya’da Master Eğitimi | Misafir Yazar

Ana SayfaPolonya'da EğitimPolonya'da Master Eğitimi | Misafir Yazar

Polonya’da master fiyatları ne kadar? Polonya’da yüksek lisans şartları neler? Polonya’da yüksek lisans ücretleri ne kadar? Polonya’da yüksek lisans sonrası iş bulabilir miyim?

Eğitim konusunda son yıllarda atağa geçmiş ülkelerden birisi de Polonya. Dolayısıyla hem dünyanın birçok ülkesinde, hem de Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli diploma sahibi olmak isteyen öğrencilerin tercihleri arasında ilk sıralarda Polonya yer alıyor…

Polonya’da master, bir diğer deyişle Polonya’da yüksel lisans eğitiminde öğrenciler için ALES benzeri sınav şartı aranmaması, eğitim süresinin 1.5-2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmesi, eğitim süresince veya sonrasında çalışma imkanları gibi birçok avantaja sahip olunabiliyor. Bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz yazımı yakında yayımlayacağım. Ancak öncelikle, Misafir Yazar olarak Polonya’da master eğitimi konusunda tecrübelerini bizlerle paylaşan Ozan Artık arkadaşımızın değerli yazısını birlikte inceleyelim…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

POLONYA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ | POLONYA’DA MASTER EĞİTİMİ – Pek Yakında…

Polonya’da Master Eğitimi

Son günlerde (bu bölümü dileyen aylarda veya yıllarda olarak değiştirebilir) ülkenin durumu malum. Dolayısıyla hem sosyal medyada veya ekşi sözlük’te hem de kendi çevremde sıklıkla Türkiye’den gitmek isteyen insanlarla karşılaşıyorum.

polonyada-master-polonyada-yuksek-lisans
Olkusz, Polonya | Polonya’da master eğitimi

Yaklaşık 5 yıl önce ben de gitmeyi kafama koymuştum. Benim durumumda bunun en olası yolu yüksek lisans eğitimiydi. Yüksek lisans eğitimi için yurtdışına gitmek o zaman da çok zor bir şey değildi, şuanda da değil elbette. Ancak bazı insanlar için hala oldukça karmaşık görünüyor. Bu nedenle Polonya’da yüksek lisans başvuru süreci nasıl, Polonya’da yüksek lisans yapmak için gerekenler neler, 2 yıllık yüksek lisans eğitiminin yaklaşık maliyeti ne kadar gibi çok merak edilen konularda bildiklerimi sizlerle paylaşacağım…

Polonya’da Yüksek Lisans Şartları Neler?

Öncelikle bu işe net bir şekilde karar vermek daha sonra da bu kararın arkasında durmak şart. Bazı arkadaşlarım her yıl birkaç kere yüksek lisansla ilgili sorular soruyor, ancak maalesef harekete geçmiyor. Polonya’da master eğitimi konusunda ilk önerim ne istediğinize karar verin, gerekli araştırmayı yapın ve harekete geçin.

Polonya’da yüksek lisans için ilk yapmanız gereken, İngilizce yeterliliğinizi ispatlamaktır. İngilizce’niz yeterli değilse önce yeterli düzeye getirmek için çalışın. Bunun için kurslara tonla para dökmek şart değil. İnternet üzerinde IELTS ve TOEFL gibi sınavlar için yüzlerce İngilizce Kaynak bulmak mümkün.

Hangi sınavın sizin için daha uygun olduğuna karar verin ve ona yönelik çalışmaya başlayın. Polonya’da master eğitimine başlamadan önce, eğitim almak istediğiniz üniversitenin açtığı İngilizce Hazırlık sınıfı olan programlar da var, ancak ortada seviyede bir İngilizce’ye sahip iseniz, iyi bir çalışmayla hazırlık ücreti ödemeden bu sınavlardan gereken puanı alabilirsiniz.

Polonya'da master eğitimi
Çok ders çalışmak (temsili) | Polonya’da master eğitimi

İngilizce konusunda net bir karara vardıktan sonra, başvurmak istediğiniz okullara ve bölümlere karar verin. Polonya Üniversiteleri içerisinde her bölümün farklı başvuru kriterleri olabilir. Bunları okulların web sitelerinden öğrenip, gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Tüm koşulları sağlıyorsanız ve belgelerinizi eksiksiz bir şekilde yolladıysanız kabul edilme ihtimaliniz hayli yüksek.

Sonrasında ise kabul mektubunuz ve diğer belgeler ile vize başvurusu yaparak beklemeye başlayacaksınız. Polonya Vize İşlemleri‘ni VFS Global yürütüyor. Bu sırada gideceğiniz okulun yurtlarında kalmak istediğiniz okula bildirmenizi öneririm. Yurtların büyük kısmı çok modern değil. Genelde 2 veya 3 kişilik odalar mevcut. Çok büyük beklentiniz olmasın ama öğrenci iken ihtiyacınız olan her şey de aşağı yukarı mevcut.

Polonya’da Yüksek Lisans Ücretleri

Gelelim işin maliyet kısmına. Polonya’da İngilizce yüksek lisans bölümleri senelik 2.500 ile 5.000 Euro arasında değişiyor. Burs ihtimali oldukça az. Polonya’da master eğitiminize başladıktan sonra çok iyi bir not ortalaması yakalarsanız eğer bir sonraki dönemin ücretinde indirim mümkün olabilir. Ancak benim tavsiyem, tüm hesaplamaları burs olmadığını var sayarak yapmanız.

Üniversitelerin sağladığı yurtların aylık ücret yaklaşık 100 Euro civarında. Varşova’da toplu taşıma kartı için aylık 13 Euro gibi bir miktar ödemelisiniz. Bu kartla istediğiniz otobüse, tramvaya, metroya istediğiniz kadar binebilirsiniz. 2 GB İnterneti olan bir telefon paketinin de aylık maliyeti 7 Euro civarında. Bir de Polonya‘da bulunduğunuz müddetçe sağlık sigortanız olması gerekiyor. Onun da aylık maliyeti firmaya göre değişmekle beraber 10 Euro denilebilir (NFZ denilen SGK gibi bir kurumdan da bu hizmet satın alınabilir).

Polonya Yaşam Giderleri başlıklı yazıda da belirtildiği gibi, bunların dışında yeme-içme, eğlence, giyim, gezi vb. gibi giderler kişiden kişiye göre çok farklılık gösterebilir. (Bu rakamlar Varşova için geçerli olan yaklaşık rakamlardır.)

Polonya'da master eğitimi
Bu resimdekinden biraz daha fazlası gerek 🙁 | Polonya’da master eğitimi

Örnek olarak Big Mac menü fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 4 Euro’dan biraz daha az. Sebze meyve Türkiye’ye kıyasla biraz daha pahalı ve kalite olarak daha geride. Et fiyatları daha uygun ama her zaman çok lezzetli et yediğimi söyleyemeyeceğim. Peynir, süt, makarna türü gıdaları da Türkiye’deki fiyatlara yakın fiyatlara bulabilirsiniz.

Alkol tahmin edilebileceği gibi Türkiye ile kıyaslanamayacak düzeyde daha ucuz. Tuborg Gold ayarındaki bir birayı 0,50 Euro cent, daha kaliteli butik Belçika, Alman veya Amerikan biralarını da 2 Euro’dan başlayan fiyatlara bulmak mümkün. Bu arada Polonya’nın butik biraları da hayal kırıklığına uğratmaz, hatta bir çoğu gayet iyidir. Her neyse konudan uzaklaşmayalım…

Polonya’da Yüksek Lisans Sonrası İş Bulabilir Miyim?

Polonya’da Çalışmak ile ilgili ayrı bir yazı da yazmayı planlıyorum, ancak kısaca bahsetmem gerekirse AB vatandaşı olmayan öğrenciler, sadece öğrenci vizesi ile bir iş yerinde yaz ayları hariç resim olarak çalışamazlar. Ancak bir firma size sponsor olur veya bireysel başvuru ile Oturum Kartı alırsanız yasal olarak çalışma hakkına sahip olursunuz. Bu arada belirtmek gerek, Polonya’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışma izni almanıza gerek olmadan, sadece Oturum İzni ile çalışabiliyorsunuz.

Mezun olduktan sonra ise Polonya üniversitelerinden almış olduğunuz diploma size Polonya’da çalışma hakkı veriyor. Çalışma izni konusunun uzmanı değilim ve son yıllarda yasalarda bazı değişiklikler meydana geldi. Kimseyi de yanlış yönlendirmek istemem. Araştırıp, bu konu hakkında daha detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum.

Polonya'da master eğitimi
Kurumsallıktan aldığım tadı hiçbir şeyden almadım… | Polonya’da master eğitimi

Polonya’daki kariyer sitelerine bakıldığında, bir çok Türkçe bilen eleman ilanı görmek mümkün. Bu işler genellikle müşteri hizmetleri türü işler oluyor. Ayrıca Citibank, Accenture, Ernst & Young gibi büyük firmalarda da Lehçe bilmeden iş bulmak mümkün.

Polonya’da İş Bulmak çok mu kolay? Bu soruya olumlu yanıt vermek sanırım şu anda hiçbir ülkede kolay değil. Polonya’da da işsizlik oranı yüzde 10 seviyelerinde. Ben 2015 yılında, Türkiye’de 2012 yılında kazandığım kadar bir maaşla burada iş başladım. O sırada Türkiye’de daha yüksek maaşlı bir iş bulabilirdim. Bazı şeylerden fedakarlık etmeniz gerekebilir.

Sonuç…

Polonya Doğu Avrupa’da önemi giderek artan bir ülke. Polonya ile ilgili bazı bilgileri (ağırlıklı olarak ticaret ile alakalı) daha önce yazmıştım. Her şeyin toz pembe olduğu bir ülke değil. Buranın da oturmamış sağlık sistemi, sağ görüşün giderek güçlenmesi, işsizlik, gelire oranla hayat pahalılığı gibi kendi içinde ciddi sorunları var (bunlar da ayrı bir yazı konusu olabilir).

Ayrıca Türkiye’den uzakta yaşamak orada olan bitenden kendinizi soyutlama şansı vermiyor. Gündemi Türkiye’de takip ettiğimden bile daha yoğun takip ediyorum mesela. Ancak belli başlı avantajları da hala var. En önemlisi kendimi burada daha güvenli hissediyorum ve geleceğe dair umutla bakabiliyorum.

Polonya'da master eğitimi
Krakow, Poland | Polonya’da master eğitimi

Bana Polonya ve Polonya’da master ile ilgili gelen sorular neticesinde böyle bir yazı yazdım. Bildiklerimi objektif bir şekilde aktarmaya çalıştım. Umarım bu konuda daha çok şey öğrenmek isteyenler için faydalı olabilir. Sorusu olanlar ya da yazdıklarım hakkında görüş bildirmek isteyenler yorum bölümününden ulaşırlarsa sevinirim.

Ozan Artık

Misafir Yazar Profili

Ozan Artık, şuanda bankacılık sektöründe çalışmakta olan bir endüstri mühendisidir. Varşova Ekonomi Üniversitesi’nde uluslararası ticaret yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda araştırmalarına ve gönüllü danışmanlık çalışmalarına ağırlık vermiştir. Halen Varşova’da yaşamakta olan Ozan, Orta ve Doğu Avrupa pazarı ile ilgilenmektedir. Linkedin  Medium


Polonya’da Master Eğitimi hakkındaki özel içerik, Ozan Artık tarafından hazırlanmış özel bir yazıdır. Siz de tecrübelerinizi paylaştığınız benzer içerikler oluşturmak ve Polonyadayiz.Com içerisinde yayımlatmak isterseniz MİSAFİR YAZARLIK sayfası üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...