POLONYA’DA LİSANS TAMAMLAMA

Ana Sayfa Polonya'da Eğitim POLONYA'DA LİSANS TAMAMLAMA

Türkiye’nin eğitim konusundaki en büyük sorunlarından birisi de 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarından (MYO) mezun olan gençlerin, 4 yıllık bir üniversiteye lisans tamamlama ile geçmek istemeleri sırasında karşılaştıkları zorluklardır. Bu nedenle de 2 yıllık bir MYO’ dan mezun olmanın neredeyse hiçbir avantajı olmadığı günümüzde, her yıl binlerce öğrenci 4 yıllık bir üniversiteye gidebilmek için ilk olarak  Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmalı. Bu zorlu sınavda başarılı olabilen şanslı öğrencileri ise oldukça sıkıntılı intibak ve hazırlık eğitimi bekliyor. Peki  Polonya’da lisans tamamlama  seçeneğinizin de olduğunu biliyor muydunuz?

Bu noktada düşünülmesi gereken diğer bir yol ise; Avrupa Birliği Üniversiteleri olacaktır. Sınav şartı aranmaması, YÖK onaylı olması, Avrupa Birliği diplomasına sahip olarak mezun olmak, dilediğiniz Üniversite’ye ve bölüme kayıt yaptırabilme olanaklarıyla yurt dışında eğitim almayı ve Polonya’da lisans tamamlama konusunda düşünmemeniz konusunda hiç bir neden yok…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

yök denkliğiYÖK DENKLİĞİ NEDİR NE DEĞİLDİR?

Yurtdışında eğitim  almak isteyen öğrenci ve öğrenci velilerinin akıllarındaki en önemli soruların başında;  Polonya’daki üniversitelerin YÖK denkliği var mı? sorusu geliyor. YÖK denkliği kavramını biraz daha netleştirmek için bu yazımda sizlerle birlikte YÖK denkliği nedir ne değildir? sorusuna cevap arayacağız. Yazıya başlamadan önce, ayrımını iyi bir şekilde bilmemiz gereken 2 kavramı açıklamak istiyorum. Çok karıştırılması nedeniyle de bu…

Polonya’da lisans tamamlama

Özellikle yüksek eğitim kalitesi ve uygun yaşam koşulları ile Polonya Üniversiteleri, Polonya’da lisans tamamlama konusunda en uygun tercih olacaktır. Mezun olduğunuz 2 yıllık bölüme uygun bir bölüm seçmeniz durumunda da, ortak derslerinizin büyük bir bölümünü saydırmanız mümkün olabiliyor.

DGS gibi oldukça zor bir sınav ve ardından da bir okadar zor olan intibak süreci ile vakit kaybetmek yerine , Polonyadaki üniversitelerden istediğinizi seçerek Tıp Fakültesinden Diş Hekimliğine, Mühendislikten Ekonomiye kadar geniş bir yelpazedeki Üniversite olanaklarından yararlanmanız tavsiye ederim.

Polonya’da Eğitim ve Polonya Üniversiteleri kategorileri altındaki diğer yazılarımdan da ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz gibi, Polonya’da Üniversite eğitiminize devam edebilmeniz için ise sizlerden dil yeterliliği şartı istenecektir. Yaklaşık 1 yılınızı dil eğitiminize ayırmayı zaman kaybı olarak görenler olabilir; ancak Türkiye’deki DGS sınavı, intibak süreci ve dil hazırlık eğitimi gibi sizleri oldukça zorlayacak ve yaklaşık 3-3,5 yılınıza mâl olacak süreçle kıyasladığımızda, Polonya’da eğitiminize devam etmenizin avantajlı olduğunu sizler de fark edeceksinizdir. Yani Polonya’da lisans tamamlama konusunda ciddi ciddi düşünmelisiniz diye düşünüyorum.

polonya üniversitelerine yatay geçişPOLONYA ÜNİVERSİTELERİNE YATAY GEÇİŞ

Sanırım Polonya’da Üniversite eğitimi almanın avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde okumak, Dünya’nın neredeyse her köşesinden gelen arkadaşlar edinmek, ana dilinizin dışında başka ikinci/üçüncü yabancı bir dil öğrenmek, Avrupa Birliği onaylı ve YÖK tarafından da kabul edilen uluslararası bir diplomaya sahip olmak…

Yatay geçiş başvuruları ne zaman?

Polonya’daki Üniversiteler genellikle Eylül/Ekim aylarında başlamaktadır ve kayıtları ise genellikle Mayıs-Haziran aylarında başlamaktadır; ancak kayıt aşamasında yetkili kurumlarla iletişimi koparmamanız halinde sizleri Temmuz ayına kadar bekleyeceklerdir. Bazı yüksek lisans bölümleri ise Şubat ayında başlamaktadır ve bu bölümler için kayıtlarınızı Ekim/Kasım aylarına kadar yapma şansınız vardır. Polonya’da lisans tamamlama konusunda bu tarihleri kullanabilirsiniz.

Umarım POLONYA’DA LİSANS TAMAMLAMA başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm 🙂 Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar