Polonya’da Lisans Tamamlama

Polonya'da Lisans tamamlamak genel olarak mümkündür, ancak bu işlem için bir prosedür izlenmesi gerektiğini belirtmeliyiz.
Polonya’da Lisans Tamamlama
Konu Başlıkları

Polonya’da Lisans tamamlamak genel olarak mümkündür, ancak bu işlem için bir prosedür izlenmesi gerektiğini belirtmeliyiz…

Türkiye’nin eğitim konusundaki en büyük sorunlarından birisi de 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarından (MYO) mezun olan gençlerin, 4 yıllık bir üniversiteye lisans tamamlama ile geçmek istemeleri sırasında karşılaştıkları zorluklardır.

Bu nedenle de 2 yıllık bir ön lisans programından mezun olmanın neredeyse hiçbir avantajı olmadığı günümüzde, her yıl binlerce öğrenci 4 yıllık bir üniversiteye gidebilmek için ilk olarak “dikey geçiş sınavından (DGS)” başarılı olmalı. Bu zorlu sınavda başarılı olabilen şanslı öğrencileri ise oldukça sıkıntılı intibak ve hazırlık eğitimi bekliyor.

Sınav şartı aranmaması, YÖK onaylı olması, Avrupa Birliği ve Mavi diplomaya sahip olarak mezun olmak gibi sayılabilecek birçok avantaj dolayısıyla bu noktada düşünülmesi gereken yollardan birisi de Avrupa Birliği Üniversiteleri bünyesinde eğitim alamak olacaktır.

Polonya’da Lisans Tamamlama

Özellikle yüksek eğitim kalitesi ve uygun yaşam koşulları ile Polonya Üniversiteleri, Polonya’da lisans tamamlama konusunda en uygun tercihlerden bir tanesidir. Mezun olduğunuz 2 yıllık bölüme uygun bir bölüm seçmeniz durumunda da, ortak derslerinizin büyük bir bölümünü bazı üniversitelerde saydırmanız mümkün olabiliyor.

Polonya’da eğitim ve Polonya Üniversiteleri sayfalarındaki diğer yazılarımızdan da ayrıntılı bilgi alabileceğiniz gibi, Polonya’da Üniversite eğitiminize devam edebilmeniz için en azından B2 düzeyinde olduğunuzu kanıtlayan dil yeterliliği şartı istenecektir. Yaklaşık 1 yılınızı dil eğitiminize ayırmayı zaman kaybı olarak görenler olabilir, ancak Türkiye’deki DGS sınavı, intibak süreci ve dil hazırlık eğitimi gibi sizleri oldukça zorlayacak olan süreçle kıyasladığımızda, Polonya’da eğitiminize devam etmenizin avantajlı olduğunu sizler de fark edeceksinizdir. Ayrıca Polonya’da Dil Hazırlık Eğitimi başlıklı makalemizi de incelemenizi öneriyoruz.

Türkiye’den ön lisans mezunu olup Polonya’daki üniversitelerde lisans tamamlama yapmak mümkün olabilir, ancak bu süreç üniversiteye ve programın gerekliliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle üniversiteler, öğrencilerin eğitimlerini devam ettirebilmeleri için belirli koşulları karşılamalarını beklerler.

Bizim önerimiz, eğitim almak istediğiniz bölüm kaydının öncelikle sıfırdan yapılması şeklinde olacaktır. Yani kayıt olmak istediğiniz bölüme 1. sınıftan başlayacak gibi sıfırdan kayıt işlemi tamamlanır, kabul almış olduğunuz üniversitenin eğitimi başlamak üzereyken öğrenci işleri ile görüşerek ders sadırma konusunda bilgi almanızdır.

Ön lisans eğitiminizde geçmiş olduğunuz derslerin içerikleri, kredi puanları, uyumlulukları incelendikten sonra, uygun görülen dersleri saydırmanız mümkün olabilir. Genel olarak gördüğümüz kadarıyla Polonya’ya yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Polonya’daki eğitimlerine 1. sınıftan başlamaktadır, ancak ders saydırma işlemi yapılmış ise her dönem daha az ders alarak eğitimlerine devam etmektedir.

  • Örnek: Türkiye’de 2. sınıfı bitirmiş bir öğrenci, Polonya’da ders saydırma yaptıktan sonra direk 3. sınıftan başlayamaz. Hangi dersinizin hangi dönem sayılacağına okul karar verir.
  • Diğer bir örnek: Türkiye’de 2. sınıfın 1. döneminde verilen dersler, Polonya’da 3. sınıfın 2. döneminde veriliyor olabilir. Dolayısıyla saydırılacak dersleriniz karışık bir düzende saydırılacaktır ve genel olarak ders saydırmadan sonra 1 veya 2. sınıftan başlarsınız, saydırdığınız dersleri tekrar almayacağınız için her dönem daha az dersten sorumlu olarak okulunuzu tamamlayabilirsiniz.

Polonya’da lisans tamamlama, genellikle aynı veya benzer bir alanda öğrenim gören öğrenciler için yapılır ve öğrencinin hedeflediği üniversitenin ve programın kabul koşullarını, geçiş yapmayı düşündüğü bölümün müfredatını ve Türkiye’den Polonya’ya yapılacak geçişlerde gereken belgeleri öğrenmesi önemlidir.

Bu nedenle, Polonya’daki belirli üniversitelerin ve programların web sitelerini veya doğrudan ilgili departmanlarıyla iletişime geçmeyi öneririm. Bu şekilde, Polonya’da lisans tamamlama için gerekli koşulları ve süreci doğrudan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Türkiye’deki üniversitenizdeki danışmanlar veya uluslararası öğrenci ofisleri size yardımcı olabilir ve gereken belgeler konusunda rehberlik sağlayabilirler.

Polonya’da Üniversite Kayıt Tarihleri

Polonya’daki Üniversiteler genellikle Ekim ayında veya Mart ayında başlamaktadır ve kayıtları ise genellikle her sene Kasım-Aralık veya Mart-Temmuz ayları arasında gerçekleşmektedir.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.