Polonya’da Kürtaj Sorunu

Polonya'da kürtaj yapma şartları neler? Kilisenin kürtaj yasağı konusundaki düşünceleri ne? Polonya'da kürtajı engellemek için yapılan çalışmalar neler?
Polonya’da Kürtaj Sorunu
Konu Başlıkları

Polonya’da kürtaj Komünist rejim döneminde yasaldı, ancak Katolik Kilisesi destekli aşırı muhafazakar partilerin iktidara gelmeleri nedeniyle 1993 yılında yasaklandı. Esasında kürtaj sadece Polonya‘da değil, Katolik Kilisesinin siyaset içerisinde söz sahibi olduğu Malta, İrlanda, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde de büyük tartışmalara neden oluyor.

Son günlerde Polonya’da gündemden düşmeyen ve meclisten geçerek yasalaşması muhtemel olan Polonya Kürtaj Yasası, halkın bir kısmı tarafından protesto gösterileri ile karşılandı. Polonya’da ciddi bir sorun haline gelen kürtaj konusunu daha detaylı inceleyelim. Ayrıca yazımın devamındaki videoyu da izlemek isteyebilirsiniz…

Polonya’da Kürtaj Sorunu

Polonya'da kürtaj
Women on Waves (Dalgalar Üzerindeki Kadınlar / WOW) örgütü | Polonya’da kürtaj sorunu

Polonya, İrlanda ve Malta dışındaki neredeyse bütün Avrupa ülkelerinde kürtaj yasal bir hak. Polonya özelinde ise sadece “Tecavüz, hamile kadının sağlığının tehlikeye girmesi veya ceninin sakat olması” durumlarında kürtaja izin veriliyor. Ayrıca kürtaja sadece hamileliğin ilk 25 haftası içinde yapılması şartı ile izin verilebiliyor.

Polonya’da kilise ile birlikte çalışmalar yürüten ve politikacılarla yakın ilişkileri bulunan bazı kuruluşların, Polonya’da kürtajın tamamen yasaklanması konusunda yıllardır çok ciddi çalışmalar yürüttüğü zaten bilinen bir durum. Ancak Polonya Başbakanı Beata Szydło’nun kürtajın tamamen yasaklanması konusunda hazırlanan yasaya destek vereceğini açıklaması, tartışmaların yeniden alevlenmesine sebep oldu…

Polonya’daki kürtaj sorununu daha iyi açıklayabilmek için, 2014 yılında Women on Waves (Dalgalar Üzerindeki Kadınlar / WOW) isimli sivil toplum örgütünün yaptığı dikkat çekici eylemden bahsetmek istiyorum. 1999 yılında Jinekolog Rebecca Gomperts tarafından kurulan ve Sağlıklı Kürtaj Hakkı için çalışan Hollanda merkezli sivil toplum kuruluşu, Almanya sınırındaki Slublice isimli Polonya kasabasına Drone (İnsansız Hava Aracı) gönderdi ve sınırda hamileliklerini sonlandırmak için bekleyen 2 kadın, ilacı alarak tıbbi düşük yaptı. Polonya’da kürtajın serbest olması için bu güne kadar yapılan en yaratıcı ve etkili eylemlerden bir tanesi buydu.

Polonya’da kürtajın yasak olması, kürtaj yapılmadığı anlamına gelmiyor tabi ki. Polonyalı kadınların büyük bir kısmı kürtaj olabilmek için merdiven altı klinikleri kullanıyor. Bunun haricinde İngiltere, Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti gibi komşu ülkelere giderek kürtaj olan binlerce kadın var. Araştırmalara göre ise Polonya’da her yıl gizlice 100 ile 200 bin arasında kürtaj yapılıyor. Polonya’nın kürtaj sorununu gidermek için icat edilen ve sağlık koşullarına uygun olmayan başka yöntemlerin de olduğu biliniyor…

Euronews‘in hazırladığı ve Polonya’da kürtaj konusunda hazırlanmış en iyi Türkçe videolardan birisi olan videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Video içerisinde daha çok muhafazakar görüsün düşüncelerine yer verilmiş olsa da, Polonya’nın kürtaj sorununu özetlemiş diyebilirim.

Polonya, kürtaj karşıtları ve yanlıları olmak üzere ikiye bölünmüş gibi görünüyor. Her yıl 19 yaş altında hamile kalan kadınların sayısının 20 bini geçmesi nedeniyle, okullarda cinsel eğitimin yetersizliği de ayrıca tartışılıyor. Avrupa’nın kürtaj konusunda en katı yasalara sahip ülkesi olan Polonya, büyük tepkilere neden olan yeni kürtaj yasası konusunda ne gibi adımlar atacak hep beraber göreceğiz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.