POLONYA’DA IRKÇILIK VAR MI?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA'DA IRKÇILIK VAR MI?

Sizlere, bu yıl içerisinde Avrupa Fonu tarafından destekli  Polonya’da ırkçılık  ile mücadele konusunda başlatılan güzel bir kampanyadan bahsetmek istiyorum…  Göçmenler nefret suçlarıyla karşı karşıya  isimli proje ile, nefret suçlarını takip etmek ve önlemek amacıyla Polonya İçişleri Bakanlığı bünyesinde İnsan Hakları Savunma ekibi kurulmuş.

Polonya topraklarında oturan, çalışan ve okuyan göçmenler ile yapılan toplantıların sonucunda, böyle bir projeye başlama kararı alınmış. Polonya’da ırkçılık projesi hakkında detaylı bilgiyi alabileceğiniz ve Türkçe dil desteği de olan reportracism resmi web sitesini ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya’da ırkçılık ile mücadele

Polonya’da ırkçılık ile ilgili olan projede, faailiyet kapsamında yabancılara verilmek istenen bilgiler;

  • Nefret suçlarının ne oldukları ve Polonya kanunları ile nasıl düzenlendikleri,
  • Böyle bir suçun mağdurunun hangi kuruluşlara başvurabileceği,söz konusu kuruluşların hangi yetkilere ve görevlere sahip oldukları ve soruşturma makamlarının işletme prosedürünü nasıl yürüteceği.

Açıkçası Polonya’nın böyle bir projeye ihtiyacı vardı ve kendi adıma, bu ve benzeri projelerin yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum… Maalesef bizim gibi yabancılar, Polonya’da ırkçılık ile yüz yüze gelebiliyoruz. Sadece Polonya’da da değil, Avrupa’nın genelinde zaman zaman ırkçı saldırılara maruz kalabiliyoruz.

polonya suriyeli mültecilerPOLONYA SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

 Polonya Suriyeli mülteciler  konusunda hiçte iç açıcı görüşlere sahip değil maalesef. Daha önce sizlerle Facebook ve Twitter hesaplarımızda da paylaştığımız gibi, Polonya hükümeti sadece 150 Suriyeli Hristiyan mülteci  kabul etme kararı almıştı. Ancak Dünya genelinde yükselen tepkiler ve Suriyeli mültecilerin kaçak yollarla Avrupa’ya adeta akın etmesi sonucu…

Özellikle Polonya’nın küçük sayılabilecek şehirlerinde sıklıkla karşılaştığım bir durum ve neyse ki Polis’in bu tip olaylara karşı tutumu cidden çok sert ve kendinizi biraz da olsa güvende hissedebiliyorsunuz. Polonya’da ırkçılık ile ilgili bu tip durumlarla karşılaşmanız halinde istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için benim tavsiyem, olay yerinden mümkün olduğunca hızlı uzaklaşmanızdır.

Sizlerinde severek izleyebileceğinizi düşündüğüm birkaç ırkçılık ile alakalı kısa film ile sizleri baş başa bırakıyorum…

 Polonya’da ırkçılık projesi kapsamında yayımlanmış bir kısa tanıtım film 

 İzlerken gerileceğinize emin olduğum başarılı bir kısa film 

 İçerisinde Türk gençlerinden küfürler duyabileceğiniz alman yapımı eski bir kısa film 

Polonya’da ırkçılık kapsamında hazırlanan projenin başarılı bir şekilde uygulanması ve devam ettirilmesi dileğiyle…


Umarım POLONYA’DA IRKÇILIK VAR MI? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...