POLONYA’DA IRKÇI SALDIRILAR KARŞISINDA YAPILMASI GEREKENLER!

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA'DA IRKÇI SALDIRILAR KARŞISINDA YAPILMASI GEREKENLER!

Polonya’da ırkçı saldırılar, gün geçtikçe artıyor! Esasında Avrupa genelinde yıllardır var olan ırkçı saldırılar, Polonya’da da son yıllarda gözle görülür bir şekilde artış göstermeye başladı. Nefret söylemlerinin ve ırkçı saldırılar’ın artmasında en önemli etkenin, iktidara gelen muhavazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PİS) ile tüm Avrupa’da patlak veren Suriyeli mülteci krizi olduğu aşikar.

Haftalık Polonya Haberleri‘ni takip edenler bilir, Polonya‘da neredeyse her hafta yeni bir ırkçı saldırı haberi geliyor. Özellikle Suriyeli mültecilere karşı yapılan ırkçı saldırılar, artık Polonya’da yaşayan Türklere karşı da yoğun bir şekilde yapılmaya başladı. Peki Polonya’da ırkçı saldırılar karşısında yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

ırkçılıkPOLONYA’DA IRKÇILIK VAR MI?

Sizlere, bu yıl içerisinde Avrupa Fonu tarafından destekli  Polonya’da ırkçılık ile mücadele konusunda başlatılan güzel bir kampanyadan bahsetmek istiyorum… Göçmenler nefret suçlarıyla karşı karşıya  isimli proje ile, nefret suçlarını takip etmek ve önlemek amacıyla Polonya İçişleri Bakanlığı bünyesinde İnsan Hakları Savunma ekibi kurulmuş. Polonya topraklarında oturan…

Polonya’da ırkçı saldırılar

Bu güne kadar ben de dahil, Polonya’da yaşayan arkadaşlarımdan ırkçı saldırıya uğramayan biri olmadı. T.C. Varşova Büyükelçiliği de artan ırkçı saldırılar nedeniyle bazı bilgilendirici yazılar paylaşıyor olsa da, şiddet içeren saldırıların önlenmesinde sanırım pek de etkili olamıyor…

polonya'da türk olmakPOLONYA’DA TÜRK OLMAK NE DEMEK?

Polonya’da eğitim almak amacıyla ya da Polonya’da çalışmak amacıyla bulunuyor olabilirsiniz. Ancak Polonya‘ya gelmeden önce eminim aklınızda çok önemli bir soru var; Polonya’da Türk olmak demek?… Uzun zamandır Polonya’da Türk olmak hakkında detaylı bir yazı yazmayı istiyordum; ancak son günlerde tüm dünya için tehdit oluşturan terör eylemleri, Suriyeli mülteci krizi, benim…

Özellikle de aşırı alkol etkisinde kalan bazı Polonyalıların; gece kulüplerinde, maç çıkışlarında, protesto gösterilerinde sergilediği ırkçı saldırılara maruz kalabileceğiniz gibi, günlük yaşamda sadece sahip olduğunuz ten renginden, konuştuğunuz dilden ya da Müslüman olmanızdan dolayı ırkçı saldırılara maruz kalabiliyorsunuz. Geçtiğimiz hafta Polonya’nın Lodz şehrinde Filistinli bir öğrenciye yapılan hakaretler hala hafızalarda…

Polonya’da ırkçılık karşısında ne yapabilirsiniz?

Polonya’da ırkçı saldırılar karşısında öncelikle ırkçı saldırıyı gerçekleştireceğini anladığınız kişi ya da kişilerden mümkün olduğunca uzaklaşmayı denemenizi tavsiye ederim. Mecbur kalmadıkça tartışma ya da kavga ortamına girmeniz, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Avrupa’da ve Polonya’da ırkçı saldırılar’ın cezası gerçekten çok büyüktür. Dolayısıyla haklı olduğunuz durumda şikayetinizi yapmaktan kesinlikle çekinmeyin.

T.C. Varşova Büyükelçiliği ve Polonya Hükümeti tarafından da ırkçılık karşısında alınan bazı önlemler de yok değil. Peki nedir bu önlemler?

 1-  T.C. Varşova Büyükelçiliği ne yapabilir?

Esasında Polonya Varşova Büyükelçiliği’nin bu tip ırkçı saldırılar konusunda yeterli yaptırımlar uygulamadığı konusunda birçok şikayet var. Ancak yeterli yardımı sadece büyükelçilikten beklemek, bana göre biraz yanlış bir düşünce. Öncelikle kendi üzerinize düşenleri yapmanız ve daha sonrasında destek almanız, işinizi çok daha kolay bir hale getirecektir.

Varşova BüyükelçiliğiT.C. VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ SEYAHAT REHBERİ!

T.C. Varşova Büyükelçiliği, Yurtdışında ve Polonya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, konsolosluk şubesi üzerinden hangi konularda ne gibi işlemleri yapabileceklerine yönelik bir rehber yazı yayımladı. Polonya’ya eğitim, çalışma ya da gezi amacıyla gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artması ile beraber, T.C. Varşova Büyükelçiliği…

Polonya’da ırkçı saldırılar karşısında öncelikle yapmanız gerekenler;

 • Irkçı saldırıya maruz kaldığınız andan itibaren derhal 997 ya da 112 numaralı telefonları aramalı, polis merkezine gitmeli, ve olayı kayda geçirmelisiniz.
 • Mümkünse, ırkçı saldırıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin fotoğraflarını, araç plakalarını, varsa saldırgana ait herhangi zarar verici aleti polise teslim etmelisiniz. Polis birimlerinin olayı yeterli bir şekilde takip edebilmeleri açısından önemli bir nokta.
 • Irkçı saldırıya maruz kaldığınıza dair polis merkezinde tutanak tutturmalısınız. Önemli: Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Daha önceki tecrübelerime göre, polis merkezinde vereceğiniz ifadenizi mutlaka ama mutlaka Lehçe olarak anlatmak durumundasınız. Polis memurlarından bir kısmı İngilizce bilse dahi, resmi belge düzenlediğiniz için, kaydın Polonya’nın resmi dili olan Lehçe dilinde olması gerekiyor! Lehçe diline hakim değilseniz eğer, yanınıza iyi derecede Lehçe bilen birini almanızı tavsiye ederim. 
 • Maruz kaldığınız ırkçı saldırıya ilişkin polis tutanağını, T.C. Varşova Büyükelçiliğine de ulaştırmanız halinde, Polonya İçişleri Bakanlığı ve İdare Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş olan İnsan Hakları Koruma Ekibi, derhal olaya müdahale edecektir. Zaten şikayetiniz polise de intikal ettiği için, İnsan Hakları Koruma Ekibi tarafından size gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.
 • T.C. Varşova Büyükelçiliği ile iletişime geçmek için ise; 22 854 61 17 numaralı telefon numarası ve embassy.warsaw@mfa.gov.tr eposta adresini kullanabilirsiniz.

varşova büyükelçiliğiVARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ ADRESİ

Polonya‘ya hangi amaçla gelirseniz gelin hiç fark etmez, bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği‘ne ihtiyacınız oluyor… Varşova büyükelçiliği sayesinde, Türkiye’de yapmanız gereken bir çok işlemi halletmeniz mümkün. Özellikle de pasaport yenileme, oy kullanma, askerlik işlemleri, adres beyanı, evlilik, vatandaşlık gibi birçok işlemi…T.C. Varşova Büyükelçiliği…

 2-  Polonya Hükümeti ne yapabilir?

Polonya’da ırkçı saldırılar konusunda Polonya hükümeti tarafından oluşturulmuş, ciddi çalışmalar yapan 2 tane önemli birimden bahsetmek istiyorum.

 • Report Racism

Report Racism, Polonya’da ırkçı saldırılar ile mücadele etmek amacıyla Avrupa Birliği fonları ile desteklenen bir proje. “Göçmenler nefret suçlarıyla karşı karşıya” sloganıyla yola çıkılan ve nefret suçlarını takip etmek – önlemek amacıyla Polonya İçişleri Bakanlığı bünyesindeki İnsan Hakları Koruma Ekibi tarafından kurulan birimlerden bir tanesi…

Polonya'da ırkçı saldırılar
Polonya’da ırkçı saldırılar

Polonya’da yaşayan, çalışan ve okuyan göçmenler ile yapılan toplantıların sonucunda, böyle bir projeye başlama kararı alınmış. Polonya’da ırkçılık hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz Türkçe web sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

Polonya’da ırkçı saldırılar gerçekleştirenler için uygulanan kanuni yaptırımların ne olduğunu, böyle bir suçun mağdurunun hangi kuruluşlara başvurabileceğine ilişkin oldukça güzel bir kaynak…

 • Polonya İçişleri Bakanlığı İnsan Hakları Koruma Ekibi

Polonya İçişleri Bakanlığı (MSWIA) bünyesinde Polonya’da ırkçılıkla mücadele çalışmaları yapan İnsan Hakları Koruma Ekibi, yukarıda bahsettiğim Report Racism projesi ile beraber çalışıyor. Dolayısıyla Polonya’da ırkçı saldırıya maruz kalırsanız eğer, aşağıda açıklamaya çalıştığım adımları aynen uygulayabilirsiniz.

Polonya'da ırkçı saldırılar
Polonya’da ırkçı saldırılar

Polonya’da ırkçı saldırılar karşısında kullanabileceğiniz şikayet yöntemleri 

Bir suçun mağduru olarak suçu işleyenin cezalandırılmasını bekleme hakkına sahipsiniz. Ancak bunun gerçekleştirilmesi için kovuşturma makamlarına (polise veya savcılığa) bildirmeniz ve suç işleyeni tanımlamak ve durdurmak için onlara bilgi vermeniz, ardından da kovuşturmaya yol açmanız gerekir.

polonya tatarlarıPOLONYA’NIN TEK MÜSLÜMAN AZINLIĞI TATARLAR

Polonya‘ya geldiğim günden beri, hakkında en çok yazmak istediğim konulardan bir tanesi de Polonya tatarları  idi. Hatta Polonya‘ya gelmeden önce, Polonya‘da tatar yaşadığını bile bilmiyordum. Tabi ki tatarlar hakkında detaylı bir araştırma yaptım ve sizlere de Polonya‘nın tek Müslüman azınlığı olan tatarları biraz da olsa tanıtmak istiyorum… Polonya’da Türk olmak…

Mağdur ya da tanık iseniz veya nefret suçu işlendiği şahıs adına başvuru yapıyorsanız nefret suçlarını bildirmek için çok çeşitli yollar vardır. İnsan Hakları Koruma Ekibi tarafından belirlenen en önemlileri şunlardır:

 • Acil durumlarda 997 veya 112’yi arayın.
 • Suçu bizzat polis birimine veya savcılığa ihbar ediniz. En yakın polis birimine ya da savcılığa gidip suç duyurusunda bulunun. Ayrıca yazılı olarak da bildirilebilir. Her polis birimine ihbarda bulunabilirsiniz fakat olayın gerçekleştiği bölgede bulunan birim ile irtibata geçilmesi başvurunuzun daha hızlı dikkate alınmasını sağlar.
 • Nefret suçunu e-posta göndererek nöbetçi subaya ihbar ediniz. Bazı polis birimleri e-posta yoluyla suç ihbarı kabul edebilir. Birimin web sayfasında böyle bir irtibat formunun sağlanıp sağlanmadığını kontrol ediniz. E-posta gönderirken adınızı, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi vermeyi unutmayınız.
 • İçişleri Bakanlığı İnsan Hakları Savunma Ekibine yazınız. Durumunuzu takip etmemizi isterseniz İçişleri Bakanlığı İnsan Hakları Savunma Ekibine nefret suçu işlendiğini bildirin. Ekip, bilginizi aldıktan sonra polis veya savcılık ile irtibata geçip durumunuzun incelenmesini takip edecektir. NOT: Polis memurları nefret suçlarını ciddiye almak ve bu tür durumları ayrıntılı incelemek zorundadır. Suç ihbarı yaparken memurlar size karşı uygun olmayan bir şekilde davranırsa bunu İçişleri Bakanlığı İnsan Hakları Savunma Ekibine bildirin. Ekip bildiriminizi inceleyip meseleyi çözmek için harekete geçecektir.
  • Bildirim e-posta ile şu adrese: zpc@msw.gov.pl,
  • faks ile: (22) 60 170 13
  • Buradaki adrese posta yoluyla gönderebilirsiniz: Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka Departament Kontroli, Skarg i Wniosków Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ul. Stefana Batorego 5 02-591 Warszawa
  • Ekip ile telefon yoluyla da irtibata geçebilirsiniz: (22) 60 141 36, (22) 60 115 38.
 • Sivil toplum örgütleri ile temasa geçiniz. Bazı sivil toplum örgütleri ücretsiz olarak hukuki danışmanlık sağlar veya başka bir şekilde nefret suçlarının mağduru olan insanlara yardım eder. Bu tür kuruluşların arasında şunlar bulunur:

8 DAKİKALIK ANİMASYON İLE POLONYA TARİHİ8 DAKİKALIK ANİMASYON İLE POLONYA TARİHİ

Tarihi boyunca yaşadığı savaşlardan kafasını kaldıramamış olan Polonya, tarihin en şanssız milletlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir. Birçok savaşa dahil olmasının yanında uzun süre başka milletlerin hakimiyeti altında da yaşamıştır. Sizlerle paylaşmış olduğum 8 dakikalık animasyon ile,  Polonya tarihi  hakkında özet bir bilgi edinmiş olduğunuza… Polonya’da Türk olmak…

Polonya’da ırkçı saldırılar önümüzdeki günlerde de devam edecektir. Bu tip bir saldırı karşısında öncelikle sakin olmak ve karşıdaki kişi/kişilere yaptığı davranışın cezasının çok büyük olduğunu anlatmanız, belkide olası bir saldırıdan sizleri koruyabilir. Nefret suçu sadece size yapılmış bir saldırı olmayabilir. Aynı zamanda arkadaşlarınızı veya sevdiklerinizi de etkileyebilen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bu tip saldırılar hakkında şikayetçi olmayı ihmal etmeyin.


Umarım POLONYA’DA IRKÇI SALDIRILAR KARŞISINDA YAPILMASI GEREKENLER! başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

1 Yorum

 1. kimi kime şikayet edicez zaten devlet ırkçı ben şirket açmak istedim türk oldugum için yapmadıkları zorluk kalmadı hemde polonya vatandaşı ile evli olmama ragmen.devletleri ırkçı bunların.dediginiz gibde ırkçılıgın cezası yok polonyada sadece yasalarda yazıyor ama uygulanmıyor.bunlar ırkçılıgı hitlerden ögrenmiş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...