POLONYA’DA EVLİLİK | MİSAFİR YAZAR

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA'DA EVLİLİK | MİSAFİR YAZAR

Bilgi paylaştıkça çoğalır dedik ve Polonya hakkında benim de bir çift lafım var diyenlere Misafir Yazarlık sayfası hazırladık. Polonya hakkında olumlu-olumsuz aklınıza gelebilecek her türlü konuda bir şeyler karalamak isteyen herkese kapımız açık. Misafir yazarımızın sizlerle paylaşmak istediği konu ise Polonya’da evlilik…

Polonyadayiz.com takipçilerinden Meriç Ostrowska, bizler için Polonya’da evlilik konusunda çok içten bir yazı hazırlamış. Kendisi aynı zamanda sahip olduğu kişisel blog’unda Polonya hakkında yazılar paylaşmaya da başladı. Severek takip ettiğimiz ve aynı zamanda yeni yazarları da desteklemek istediğimiz için sizlerin de takip etmesini kesinlikle öneriyorum.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ

Polonya oturum izni | Polonya oturum kartı, elinizde bulunan vize‘nin geçerlilik süresi sona ermesi nedeniyle almanız gereken bir belgedir. Polonya‘ya vize ile giriş yaparsınız ve vize süreniz sona ermek üzere iken yapmanız gereken ise, Oturum izni | Oturum kartı almaktır. Yani eğer Oturum izni | Oturum kartı başvurunuzu yaparsanız, tekrar vize almak zorunda kalmıyorsunuz. Polonya‘ya giriş yapmak için…

Polonya’da evlilik

Merhaba,

Polonya‘yı seviyorsanız, sevmekten de öte bir Polonyalıyı seviyorsanız…

Bir Polonya vatandaşıyla evlenme ve Polonya‘ya yerleşme düşüncesi içerisindeyseniz, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Çünkü yazımın devamında nikahtan sonra Polonya’da evlilik nedeniyle Oturum İzni alma işlemleriniz için gerekli tüm bilgileri sizinle paylaşacağım. Umarım işinizi kolaylaştırır. İyi okumalar…

Polonya vatandaşı ile evlilik yaptınız… Fakat evlendiğinizde otomatikman Oturma İzni veya Çalışma İzni‘ne sahip olamıyorsunuz. Bu hakları kazanmak için eşinizle yaşadığınız şehrin bölge ofisine gidip Oturma İzni başvurusunda bulunmanız lazım.polonya'da evlilik

Polonya’da evlilik başvurusu sırasında doldurmanız için size bir form verilecek. Bu formu doldurup Polonya‘da kalma sebebinize evlilik yazacaksınız. Görevli memurlar da sizlere yardımcı olacaktır. Fakat yabancı dil bilme zorunluluğu olmadığı için memurlar sadece Lehçe konuşuyor. Polonyalı eşinizle birlikte başvuru yapacağınız için bu bir problem olmayacaktır. Sizi bilgilendirmek adına ilgili yasaları içeren bir kağıt verecekler. Polonya’da evlilik başvurunuz için 340 zl başvuru ücretini ödedikten sonra size gelecek olan mektubu beklemeye başlayabilirsiniz. Pasaportunuza başvuru esnasında, Polonya’da yasal olarak kalabilmeniz için bir damga basacaklar bu damga ile Oturma İzni sonuçlanana kadar Polonya’da ikametinize devam edebilirsiniz.

oturum kartıPOLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ

Çok önemli; ancak maalesef detaylı bilgi bulunamayan bir diğer önemli konu olan  Oturum Kartı | Oturum İzni  meselesini bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum. Belirtmem gerekir ki Oturum Kartı | Oturum İzni için Türkiye’de herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, Polonya‘ya geldikten sonra bu işleme başlamanız gerekiyor… İşin Oturum Kartı | Oturum İzni…

Standart olarak Oturma İzni başvurusunun sonuçlanma süresi 2 aydır. Yoğunluk olursa bu süre uzatılabilir. Örneğin Erasmus öğrencilerinin geleceği dönemler… Oturum izniniz gelene kadar Polonya sınırları dışına çıkmamalısınız. Kendi ülkenize gidebilirsiniz fakat geri dönemezsiniz. Oturma İzni başvurunuzun sonuçlanmasını beklerken, pasaportunuzun içine vurulacak olan damga, kesinlikle vize yerine geçmez. Schengen ülkelerine geçerseniz başınız belaya girebilir.

polonya'da evlilikÜlkeden ayrılmamanızı gerektiren bir diğer sebep ise, görüşmeye çağrılacak olmanızdır. Başvurudan maksimum 1 ay sonra – yoğunluk yoksa – Polonya’da evlilik başvurunuz sırasında verdiğiniz adrese bilgilendirme mektubu yollarlar. Bu mektup Lehçe gelir ve görüşmeye çağrıldığınız gün ve saat bilgisi içerir. Yanınızda mutlaka konuşulanları lehçe bilmeyen eş için çevirecek birini götürmelisiniz. Yeminli tercüman olmasına gerek yok. Tek şart, eşlerden herhangi birinin yakın akraba olmamasıdır. Eğer eşlerden birinin uzak bir akrabası götürülecekse de işinizi garantiye almak adına arayıp sorabilirsiniz. Size uygun olup olmayacağının bilgisini vereceklerdir.

Polonya’da evlilik için görüşmeyi beklerken ne olacağını bilmediğimiz için birçok kişi strese giriyor, evhamlanıyor. Evliliğiniz eğer gerçek ise stres olacak hiçbir şey yok. Anlamak istedikleri evliliğiniz gerçek mi yoksa sahte mi olduğu ve ülkeye tehdit oluşturup oluşturmadığınızdır.

Yalan bilgi vermenin cezası da 3 yıl hapistir. Ne olursa olsun doğruyu söylemelisiniz. Riske girmeye gerek yok. Eğer kurmaca yollarla Polonya’da evlilik yapacaksanız, bunun çok yanlış olduğunu belirtmeliyim. Bu hem sizin işinize yaramaz hem de gerçekten evlilik amacıyla gelecek insanların önüne daha çok sorun çıkartır.

Bir diğer nokta ise evliliğiniz bittiği an evlilik sebebiyle aldığınız bu oturum izniniz iptal edilir. Sonuçta aldığınız oturma izninin nedeni  evlilik.  Eğer çalışıyorsanız veya çocuğunuz var ise evliliğiniz biterse bu sebeplerle oturum iznine başvurabilirsiniz. Fakat her halükarda  evlilik  sebebiyle alınan oturum izniniz iptal edilir. 

Daha detaylı bilgi için ihtiyaç duyduğunuzda konuyla ilgili bir avukata başvurmanızı tavsiye ediyorum. Zamanla bu yasalar değişebilir. Polonya’da evlilik yaptığınız için yasal olarak zaten aile sayılıyorsunuz. Dolayısıyla sizi ayıramaz ve ülkeden çıkartamazlar. Fakat ellerinde evliliğin sahte olduğuna dair güçlü şüpheler ve kanıtlar olursa evlilik iptal edilip Oturma İzni verilmeyebilir.

Sonuç olarak eğer evliliğiniz gerçek ise korkacak hiçbir şeyiniz olmasın. Din, dil, ırk kesinlikle sorun edilmiyor. Zaman zaman evinize sınır polisi gelecektir. Sizin haberiniz olmayacak ve komşularla sizin hakkınızda konuşacaklar. Evde değilseniz sorun etmenize gerek yok. Komşulardan da orada yaşayıp – yaşamadığınıza dair bilgi alacaklar. Bir veya gerekirse birden çok kez gelebilirler. Bu formaliteden yapılan bir işlem, polisi görünce şaşırmayın ya da bir şeylerin ters gittiğini düşünmeyin. Oturma İzni verildikten sonra da evliliğin gerçek olup – olmadığını kontrol amaçlı çat kapı gelebilirler ama kesinlikle rahatsız edici değiller. Tekrar daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Polonyalı bir avukattan bilgi alabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarım 2015 yılında yaşanmıştır zamanla yasalar değişebilir. Siz yine memurlardan bilgi almayı unutmayın…polonya'da evlilik

Polonya’da evlilik için görüşme günü gelip çattığında, Lehçe tercüme edecek arkadaşla birlikte randevuya gideceksiniz. Eşler içeri ayrı ayrı alınacak ve sizinle görüşen müfettiş size bazı sorular yöneltecek. İstemediğiniz sorulara cevap verme zorunluluğunuz yok.

Polonya’da evlilik için sorulan sorular

Bana ve eşime sorulan sorular aşağıdaki gibi;

 • Nerede nasıl tanıştınız?
 • Nasıl Polonya‘da yaşamaya karar verdiniz?
 • Neden Türkiye’yi değil de Polonya‘yı seçtiniz?
 • Evinizde başka kim yaşıyor?
 • Eviniz kaç oda kaç salon?
 • Evcil hayvanınız var mı?
 • Polonya‘ya ne zaman geldiniz?
 • Geldikten sonra hiç başka ülkeye gidip geldiniz mi?
 • Eşinizin ailesıyle görüşüyor musunuz?
 • Düğününüz nasıldı?
 • Düğüne kimler geldi?
 • Gittiğin kursta Lehçe öğrenebildin mi? Memnun kaldın mı?
 • Çalışıyor musun?
 • Eşinizin eğitim durumu nedir? Bitirdiği okullar..
 • Eşiniz ne iş yapıyor?
 • Nasıl geçiniyorsunuz?
 • Ülkende kredi kartı / vergi borcunuz var mı?
 • Herhangi bir sabıkan var mı?
 • Devam eden mahkeme var mı? Mahkemeye hiç gittiniz mi?
 • Sınır polisini rahatsız edici buldunuz mu?…

Polonya’da evlilik konusunda hakkınızda yapılan soruşturma eşiniz ile devam edecek ve benzer sorular da eşinize yöneltilecektir. Herkese aynı soruları sorduklarını sanmıyorum, kişiye ve durumunuza göre değişiklik olacaktır. Ya da müfettişin aklına takılan konular olursa başka sorular sorabilir. Yukarıdakiler sadece size bir örnek oluştursun aklınızda nasıl olduğuna dair bir fikir oluşsun diye yazılanlar.

Görüşmeden sonra artık yapacak bir şeyiniz kalmıyor. Eve gidip sonucu açıklayan mektupların gelmesini bekleyeceksiniz. Sonuç eğer olumlu ise 1 yıl veya 2 yıl süreli oturum iznini alacaksınız. Ardından 50 zl oturum kartı için ödeme yapmanız lazım. Ödemeyi yaptıktan 1 ay sonra kartınızı alabilirsiniz. Kart elinize geçene kadar pasaportunuzdaki damgayla Polonya‘da kalacaksınız. Evli olarak 3 yıl Polonya‘da yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Lehçe bilmek şart koşuluyor.

Polonya’da evlilik için gereken belgeler

Polonya’da evlilik yapabilmeniz için gereken belgeleri Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca eğer Polonyalı eşiniz Türkiye’de ise, Polonya’da evlilik için gerekli belgeleri almak için eşinizi de yanınızda götürmeniz gerekiyor. Not: Belgelerinizi Apostil ettirmeyi unutmayın…

 1-  Evlendirme Ehliyet Belgesi (Bekar olduğunuzu kanıtlayan belge)

 2-  Uluslararası Dogum Kagıt Örneği

 3-  Nüfus Kağıt Örneği

Bir yastıkta kocamanız dileğiyle mutluluklar…


Misafir YazarMisafir Yazar: Meriç Ostrowska

 


Umarım POLONYA’DA EVLİLİK | MİSAFİR YAZAR başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

2 YORUM

 1. Merhabalar,

  Eğer eşiniz Polonya vatandaşı ise, evlilik dolayısıyla alacağınız oturum izni içerisinde aynı zamanda çalışma izni de olacaktır. Dolayısıyla Polonya vatandaşı ile evlilik sonucunda alacağınız oturum izni ile iş başvurularını yapabilirsiniz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...