Polonya’da Evlilik ve Sonrası

Polonya'da yabancı olarak evlenmek, özellikle de eşlerden birinin AB ülkelerinden birinde vatandaşlığı yok ise, dikkatli bir planlama gerektiren bir süreçtir. AB vatandaşı olmayan bir kişi ile Polonya vatandaşı olan bir kişi arasındaki evlilikler özellikle son yıllarda oldukça fazla artmış durumda.
Polonya’da Evlilik ve Sonrası
Konu Başlıkları

Polonya’da yabancı olarak evlenmek, özellikle de eşlerden birinin AB ülkelerinden birinde vatandaşlığı yok ise, dikkatli bir planlama gerektiren bir süreçtir. AB vatandaşı olmayan bir kişi ile Polonya vatandaşı olan bir kişi arasındaki evlilikler özellikle son yıllarda oldukça fazla artmış durumda.

Takipçilerimizden Meriç Ostrowska’nın hazırladığı bu makalemizde, bu tür koşullar altında Polonya’da yasal olarak evlenmek için gerekli adımlar ve belgeler konusunda size rehberlik edebilecek bilgileri bulabilirsiniz. Tabi ki her zaman olduğu gibi, bu türr yasal işlemlerde mutlaka yerel otoritelerden de bilgi almanızı kesinlikle tavsiy ederiz.

Polonya’da Evlilik

Polonya‘yı seviyorsanız, sevmekten de öte bir Polonyalıyı seviyorsanız…

Bir Polonya vatandaşıyla evlenme ve Polonya‘ya yerleşme düşüncesi içerisindeyseniz, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Çünkü yazımın devamında nikahtan sonra Polonya’da evlilik nedeniyle Oturum İzni alma işlemleriniz için gerekli tüm bilgileri sizinle paylaşacağım. Umarım işinizi kolaylaştırır. İyi okumalar…

polonya'da evlilik

Polonya vatandaşı ile evlilik yaptınız, fakat evlendiğinizde otomatik olarak oturum izni veya çalışma izni sahibi olamıyorsunuz. Bu hakları kazanmak için eşinizle yaşadığınız şehrin bölge ofisine gidip oturma izni başvurusunda bulunmanız lazım. Ayrıca Polonya Oturum İzni İşlemleri başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da evlilik başvurusu sırasında doldurmanız için size bir form verilecek. Bu formu doldurup Polonya‘da kalma sebebinize evlilik yazacaksınız. Görevli memurlar da sizlere yardımcı olacaktır, fakat yabancı dil bilme zorunluluğu olmadığı için memurlar sadece Lehçe konuşuyor. Polonyalı eşinizle birlikte başvuru yapacağınız için bu bir problem olmayacaktır.

Sizi bilgilendirmek adına ilgili yasaları içeren bir kağıt verecekler. Polonya’da evlilik başvurunuz için 340 zl başvuru ücretini ödedikten sonra size gelecek olan mektubu beklemeye başlayabilirsiniz. Pasaportunuza başvuru esnasında, Polonya’da yasal olarak kalabilmeniz için bir damga basacaklar bu damga ile oturum izni sonuçlanana kadar Polonya’da ikametinize devam edebilirsiniz.

Standart olarak oturum izni başvurusunun sonuçlanma süresi 2 aydır, ancak maalesef son yıllarda bu işlem maalesef 1 – 2 yıl arasında dahi sürebilmektedir. Oturum izniniz gelene kadar Polonya sınırları dışına çıkmamalısınız. Kendi ülkenize gidebilirsiniz fakat geri dönemezsiniz, gri dönebilmek için vize başvurusu yapmanız gerekecektir. Oturum izni başvurunuzun sonuçlanmasını beklerken, pasaportunuzun içine vurulacak olan damga, kesinlikle vize yerine geçmez. Schengen ülkelerine geçerseniz başınız belaya girebilir.

polonya'da evlilik

Ülkeden ayrılmamanızı gerektiren bir diğer sebep ise, görüşmeye çağrılacak olmanızdır. Normal şartlarda başvurudan sonra 5 ay içinde Polonya’da evlilik başvurunuz sırasında verdiğiniz adrese bilgilendirme mektubu yollarlar.

Bu mektup Lehçe gelir ve görüşmeye çağrıldığınız gün ve saat bilgisi içerir. Yanınızda mutlaka konuşulanları lehçe bilmeyen eş için çevirecek birini götürmelisiniz. Yeminli tercüman olmasına gerek yok. Tek şart, eşlerden herhangi birinin yakın akraba olmamasıdır.

Eğer eşlerden birinin uzak bir akrabası götürülecekse de işinizi garantiye almak adına arayıp sorabilirsiniz. Size uygun olup olmayacağının bilgisini vereceklerdir.

Polonya’da evlilik için görüşmeyi beklerken ne olacağını bilmediğimiz için birçok kişi strese giriyor, evhamlanıyor. Evliliğiniz eğer gerçek ise stres olacak hiçbir şey yok. Anlamak istedikleri evliliğiniz gerçek mi yoksa sahte mi olduğu ve ülkeye tehdit oluşturup oluşturmadığınızdır.

Yalan veya yanlış bilgi vermenin cezası da 3 yıl hapistir. Ne olursa olsun doğruyu söylemelisiniz. Riske girmeye gerek yok. Eğer kurmaca yollarla Polonya’da evlilik yapacaksanız, bunun çok yanlış olduğunu belirtmeliyim. Bu hem sizin işinize yaramaz hem de gerçekten evlilik amacıyla gelecek insanların önüne daha çok sorun çıkartır.

Bir diğer nokta ise evliliğiniz bittiği an evlilik sebebiyle aldığınız bu oturum izniniz iptal edilir. Sonuçta aldığınız oturma izninin nedeni evlilik. Eğer çalışıyorsanız veya çocuğunuz var ise ve evliliğiniz biterse bu sebeplerle oturum iznine başvurabilirsiniz. Fakat her halükarda evlilik sebebiyle alınan oturum izniniz iptal edilir (Bu bilgiyi mutlaka yerel otoriterlerden teyit etmelisiniz!).

Daha detaylı bilgi için ihtiyaç duyduğunuzda konuyla ilgili bir avukata başvurmanızı tavsiye ediyorum. Zamanla bu yasalar değişebilir. Polonya’da evlilik yaptığınız için yasal olarak zaten aile sayılıyorsunuz. Dolayısıyla sizi ayıramaz ve ülkeden çıkartamazlar. Fakat ellerinde evliliğin sahte olduğuna dair güçlü şüpheler ve kanıtlar olursa evlilik iptal edilip Oturum izni verilmeyebilir.

polonya'da evlilik

Sonuç olarak eğer evliliğiniz gerçek ise korkacak hiçbir şeyiniz olmasın. Din, dil, ırk kesinlikle sorun edilmiyor. Zaman zaman evinize sınır polisi gelecektir. Sizin haberiniz olmayacak ve komşularla sizin hakkınızda konuşacaklar. Evde değilseniz sorun etmenize gerek yok. Komşulardan da orada yaşayıp yaşamadığınıza dair bilgi alacaklar.

Bir veya gerekirse birden çok kez gelebilirler. Bu formaliteden yapılan bir işlem, polisi görünce şaşırmayın ya da bir şeylerin ters gittiğini düşünmeyin. Oturum izni verildikten sonra da evliliğin gerçek olup olmadığını kontrol amaçlı çat kapı gelebilirler ama kesinlikle rahatsız edici değiller.

Tekrar daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Polonyalı bir avukattan bilgi alabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarım 2015 yılında yaşanmıştır zamanla yasalar değişebilir. Siz yine memurlardan bilgi almayı unutmayın…

Polonya’da evlilik için görüşme günü gelip çattığında, Lehçe tercüme edecek arkadaşla birlikte randevuya gideceksiniz. Eşler içeri ayrı ayrı alınacak ve sizinle görüşen müfettiş size bazı sorular yöneltecek. İstemediğiniz sorulara cevap verme zorunluluğunuz yoktur.

Polonya’da Evlilik için Sorulan Sorular

Bana ve eşime sorulan sorular aşağıdaki gibi;

 • Nerede nasıl tanıştınız?
 • Nasıl Polonya‘da yaşamaya karar verdiniz?
 • Neden Türkiye’yi değil de Polonya‘yı seçtiniz?
 • Evinizde başka kim yaşıyor?
 • Eviniz kaç oda kaç salon?
 • Evcil hayvanınız var mı?
 • Polonya‘ya ne zaman geldiniz?
 • Geldikten sonra hiç başka ülkeye gidip geldiniz mi?
 • Eşinizin ailesıyle görüşüyor musunuz?
 • Düğününüz nasıldı?
 • Düğüne kimler geldi?
 • Gittiğin kursta Lehçe öğrenebildin mi? Memnun kaldın mı?
 • Çalışıyor musun?
 • Eşinizin eğitim durumu nedir? Bitirdiği okullar..
 • Eşiniz ne iş yapıyor?
 • Nasıl geçiniyorsunuz?
 • Ülkende kredi kartı / vergi borcunuz var mı?
 • Herhangi bir sabıkan var mı?
 • Devam eden mahkeme var mı? Mahkemeye hiç gittiniz mi?
 • Sınır polisini rahatsız edici buldunuz mu?…

Polonya’da evlilik konusunda hakkınızda yapılan soruşturma eşiniz ile devam edecek ve benzer sorular da eşinize yöneltilecektir. Herkese aynı soruları sorduklarını sanmıyorum, kişiye ve durumunuza göre değişiklik olacaktır ya da müfettişin aklına takılan konular olursa başka sorular sorabilir. Yukarıdakiler sadece size bir örnek oluştursun aklınızda nasıl olduğuna dair bir fikir oluşsun diye yazılanlar.

Görüşmeden sonra artık yapacak bir şeyiniz kalmıyor. Eve gidip sonucu açıklayan mektupların gelmesini bekleyeceksiniz. Sonuç eğer olumlu ise 3 yıla kadar geçerliliği olan süreli oturum iznini alacaksınız. Ardından 50 zl oturum kartı için ödeme yapmanız lazım. Ödemeyi yaptıktan sonra ortlama 3 ay içinde kartınızı alabilirsiniz. Kart elinize geçene kadar pasaportunuzdaki damgayla Polonya‘da kalacaksınız. Evli olarak 3 yıl Polonya‘da yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Polonya’da Evlilik için Gereken Belgeler

Polonya’da evlilik yapabilmeniz için gereken belgeleri Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden veya Varşova Büyükelçiliği ile görüşerek de temin edebilirsiniz. Ayrıca eğer Polonyalı eşiniz Türkiye’de ise, Polonya’da evlilik için gerekli belgeleri almak için eşinizi de yanınızda götürmeniz gerekiyor. Not: Belgelerinizi Apostil ettirmeyi unutmayın…

 1. Evlendirme Ehliyet Belgesi (Bekar olduğunuzu kanıtlayan belge)
 2. Uluslararası Dogum Kagıt Örneği
 3. Nüfus Kağıt Örneği

Polonya’da evlenmek için AB vatandaşı olmayanların bir dizi yasal adım atması ve tüm belgelerin doğru bir şekilde hazırlanıp tercüme edilmesini sağlaması gerekmektedir. Herhangi bir gecikme veya ek gereksinimi karşılamak için bu sürece planlanan düğün tarihinden çok önce başlanması tavsiye edilir. Hukuk uzmanlarına veya nüfus müdürlüğüne danışmak, kişiselleştirilmiş rehberlik sağlayabilir ve süreci kolaylaştırmaya yardımcı olarak yabancılar için Polonya’da sorunsuz bir evlilik yolculuğu sağlayabilir.

Bir yastıkta kocamanız dileğiyle mutluluklar…

Yorumlar

Polonya Danışmanlık Hizmetleri

Sizler için hazırladığımız ücretli ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz...

Detaylı Bilgi Alın
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.