POLONYA’DA EHLİYET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA'DA EHLİYET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Polonya‘da araç kullanmak istiyorsanız eğer, Polonya’da ehliyet başvurusu’nda bulunmalı ve var olan ehliyetinizi Polonya ehliyeti ile değiştirmelisiniz. Polonya’da ehliyet başvurusu’nu nasıl yapacağınızı sizlere detaylıca açıklamak istiyorum. Bu arada en yakın zamanda  Polonya ehliyet sistemi  ve  Polonya’da ehliyet kursu  hakkında oldukça detaylı bir yazı sizleri bekliyor olacak.

Açıkçası bugüne kadar toplamda 3 defa polis çevirmesine rastladım. Tabi ki bütün çevirmeler gerçekleşirken de ehliyetimin yasal kullanım süresi olan 6 ay çoktan dolmuştu; ancak polislerin ihmalinden, yabancı olmamdan, çok da önemli görmediklerinden ya da belkide tamamen şansımdan dolayı hiçbir problem yaşamadım ve Türkiye’den aldığım ehliyetimi değiştirme ihtiyacı hissetmedim. Yaklaşık 2 senenin ardında ehliyetimi yenilemenin zamanı geldi diye düşünerek ve Polonya’da ehliyetini yenilemek isteyenlere yardımcı olabilmek için valiliğin yolunu tuttum.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Yeni ehliyetlerYENİ EHLİYETLER YURTDIŞINDA GEÇERLİ Mİ? | 2016 ÇİPLİ EHLİYETLER YASASI

Yeni ehliyetler yurtdışında geçerli mi? sorusu, son zamanlarda en çok merak edilen sorularından bir tanesi. Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2016 yeni ehliyet yasası ile; sürücü belgesi sınıfları, geçerlilik süreleri, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartları yeniden belirlendi ve eski yeni sürücü…

Yurtdışında Ehliyet

Türkiye Cumhuriyetine tarafından verilen ehliyetlerimiz ile yurt dışında 6 aya kadar yasal olarak araç kullanma hakkınız var; ancak 6 ay’dan sonra ehliyetlerinizi, bağlı bulunduğumuz valilik aracılığıyla yenilemeniz gerekiyor.

Daha önce sizlerle paylaşmış olduğum Oturum Kartı İçin Adres Beyanı Nasıl Yapılır? konusunda da paylaştığım gibi, Sürücü Belgesi Başvurusunu da Urząd Miejski‘ye giderek yapmalısınız.

oturum kartı için adres beyanıOTURUM KARTI İÇİN ADRES BEYANI NASIL YAPILIR?

Ve Oturum Kartı | Oturum İzni olayını kapatmanız için son olarak yapmanız gereken bir işlem daha var arkadaşlar. Oturum Kartı | Oturum İzni için olumlu yanıt aldınız ve size posta yoluyla “Decision” yani “Karar” belgenizi yolladılar. Bu belgenin anlamı; “Valiliğe gelip, Oturum Kartınızı almadan önce, son olarak Urjad…’a yani bizdeki nufüs müdürlüğüne… Polonya’da ehliyet başvurusu…

Polonya’da ehliyet başvurusu nasıl yapılır?

Polonya’da ehliyet başvurusu için gereken formu doldurmaya geçmeden önce gereken belgeleri bir daha hatırlayalım;

  • 2 adet fotoğraf
  • Oturum Kartı | Oturum İzni
  • 100 zloty civarında harç ücreti (Bu ücret bulunduğunuz eyalete göre değişmektedir)
  • Var olan ehliyetinizin fotokopisi
  • Var olan ehliyetinizin yeminli tercüman tarafından yapılmış Lehçe tercümesi
  • Belediye yetkilisi tarafından verilen belgenin doldurulması

oturum kartıPOLOYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM KARTI

Çok önemli; ancak maalesef detaylı bilgi bulunamayan bir diğer önemli konu olan  Oturum Kartı | Oturum İzni  meselesini bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum. Belirtmem gerekir ki Oturum Kartı | Oturum İzni için Türkiye’de herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, Polonya‘ya geldikten sonra bu işleme başlamanız gerekiyor. Polonya oturum izni… Polonya’da ehliyet başvurusu…

Son maddede belirttiğim “Belediye yetkilisi tarafından verilecek belge” ile kastım; toplamda 4 sayfalık, kişisel bilgilerinizi yazmanız gereken bir form esasında.

Belgelerinizi, aşağıda paylaştığım form örneğindeki gibi doldurursanız eğer, sorun yaşamadan başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Formları yetkiliye teslim etmeden önce kontrol ettirmenizde yarar var.

yurtdışında ehliyetYURTDIŞINDA EHLİYET GEÇERLİLİĞİ

Yurtdışında araç kullanırken Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetinizi 6 aylık süre içinde kullanabilirsiniz. 6 aylık sürenin sonunda ya Türkiye’ye giriş-çıkış yapmak zorundasınız ya da bulunduğunuz yabancı ülkede ehliyetinizi yenilemek durumundasınız… Yurtdışına turist olarak çıkmanız durumunda 6 aylık süreyi aşmayacağınız göz önünde bulundurulursa… Polonya’da ehliyet başvurusu…

 1.Sayfa 

Polonya'da ehliyet başvurusu 1
Polonya’da ehliyet başvurusu

 2.Sayfa 

Polonya'da ehliyet başvurusu 2
Polonya’da ehliyet başvurusu

 3.Sayfa 

Polonya'da ehliyet başvurusu 3
Polonya’da ehliyet başvurusu

 4.Sayfa 

Polonya'da ehliyet başvurusu 4
Polonya’da ehliyet başvurusu

Umarım POLONYA’DA EHLİYET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...