Polonya’da Eğitimde Lehçe mi, İngilizce mi?

Polonya'da eğitim almak isteyen öğrencilerin üniversite seçimlerini yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli konu, hangi dilde eğitim almak istediklerini iyi belirlemeleri gerektiğidir...
Polonya’da Eğitimde Lehçe mi, İngilizce mi?
Konu Başlıkları

Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin üniversite seçimlerini yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli konu, hangi dilde eğitim almak istediklerini iyi belirlemeleri gerektiğidir. Polonya, son yıllarda uluslararası öğrencilerin ilgisini çeken önemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir ve ülkenin sunduğu eğitim olanakları, yüksek kaliteli eğitim kurumları ve uluslararası standartlara uygun programları ile dikkat çekmektedir…

Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir ve tabi ki ülke genelinde resmi işlemler ve günlük iletişim Lehçe olarak yapılır. Bununla birlikte, özellikle büyük şehirlerde ve öğrenci yoğunluğunun olduğu bölgelerde, genç nüfusun İngilizce bilgisi oldukça yaygındır. Wroclaw, Krakow, Poznan, Varşova, Gdansk, Lodz gibi şehirlerde, İngilizce konuşanların sayısı oldukça fazladır ve bu da yabancı öğrenciler için iletişimde bir engel oluşturmaz. Ayrıca Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Eğitim için Lehçe mi İngilizce mi?

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için pek çok üniversite, lisans ve lisansüstü programlarını tamamen İngilizce olarak sunmaktadır. Ayrıca, İngilizce eğitim alarak uluslararası alanda kariyer yapma ve daha geniş bir kültürel çevre edinme fırsatları da artar.

Ancak, Lehçe bilmek de Polonya’da eğitim almak isteyenler için önemli bir avantaj olabilir. Lehçe bilmek, özellikle yerel iş imkanlarını değerlendirmek ve günlük yaşamda daha rahat iletişim kurmak açısından faydalı olacaktır. Ayrıca, Lehçe bilen öğrenciler ülkenin yerel kültürünü daha derinden deneyimleme ve yerel toplumla daha yakın ilişkiler kurma fırsatı bulabilirler.

Eminim biraz araştırma yaparsanız ufakta olsa Polonya’da eğitim için az çok hangi seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmanız gerektiğini ya da ne çeşit dil hazırlık kursları alabileceğinizi bulabilirsiniz. Bu noktada Polonya’da Dil Hazırlık Eğitimi başlıklı makalelerimizi de mutlaka incelemenizi öneririz.

Öncelikle tabi ki Polonya’da yaşayacaksınız ve üniversiteler Lehçe eğitim veriyor, ancak Lehçe eğitim almak istemeyen öğrenciler için hemen hemen her üniversitede İngilizce eğitim veren bölümler bulunmakta. Lehçe ya da İngilizce eğitim almak istiyorsunuz, ancak yabancı dil seviyeniz yeterli değil ise bu durumda üniversite eğitiminize başlamadan önce seviyenize göre İngilizce ya da Lehçe dili hazırlık kursu alma imkanınız var. Polonya’da Dil Hazırlık Eğitimi başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İngilizce ve Lehçe Seçim Kıyaslaması

Bu noktada bana göre önceliklerinizi iyi belirlemeniz çok önemli ve her iki dilin de kendine göre avantajları olduğu kadar, dezavantajları da vardır. Ne yapmak istediğinizi biliyorsanız eğer, seçiminizi de mantıklı verebileceğinize inanıyorum.

Lehçe dilinin oldukça zor bir dil olduğunu ve İngilizce kadar dünya genelinde konuşulmadığını göz önüne aldığınızda, danışmanlık verdiğimiz öğrencilere her zaman İngilizce dilinde eğitim almalarını önermekteyiz. Ayrıca Polonya Halkının İngilizce Bilme Oranı başlıkklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Kriterlerİngilizce EğitimLehçe Eğitim
İletişim KolaylığıPolonya gençlerinin büyük bir bölümünün İngilizce biliyor olması, Lehçe’yi akıcı bir şekilde konuşamasanız bile büyük bir avantaj. Özellikle Polonya’nınn büyük şehirlerinde sadece İngilizce bilerek hayatınıza devam edebilirsiniz.Polonya’nın resmi dili olan Lehçe’yi akıcı bir şekilde öğrenmeniz, Polonya’daki hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Her ne kadar büyük şehirlerde İngilizce bilme oranı oldukça yüksek olsa da, özellikle küçük şehirlerde ve resmi işlerde Lehçe bilgisinin gerektiğini belirtmemiz gerekir.
Zorluk Derecesiİngilizce için zor bir dildir diyemeyiz, ancak sağlam temellerle öğrenilmemiş bir İngilizce eğitim hayatınızda sizlere zorluk yaşatabilir. Özellikle hiç İngilizce bilmeden Polonya’ya dil hazırlık eğitimine geleen öğrencilerin, bir süre sonra eğitim alacak düzeyde İngilizce öğrenmelerinin ardından bu dilin olddukça kolay olduğunu da sıklıkla duymaktayız. Lehçe çok zor bir dildir ve hatta dünyanın en zor diilleri arasında ilk 3’e dahi ggirmektedir. Lehçe öğrenmek için ciddi çaba göstermeniz gerekir, ancak özellikle 1 sene Lehçe hazırlık eğitimi alan öğrencilerinde maalesef eğitim alacak düzeye glemediklerini gözlemliyoruz.
Kaynak Bulmaİngilizce kaynakları bulmak o kadar kolaydır ki, Polonya’da eğitiminizi İngilizce alırsanız Dünya’nın ortak dili olan İngilizce kaynakları gözünüz kapalı bulabilirsiniz. Özellikle Lehçe-Türkçe kaynakları bulmak oldukça zor olabilir, bu durumda ana dili Lehçe olan Polonyalı arkadaşlarınızla pratik yapmak kesinlikle gerekli olacaktır.
Öğrenme Zorluğuİngilizce öğrenmek oldukça kolaydır, özellikle düzenli olarak ders çalışan, pratik yapan, deres dışında da bireysel olarak İngilizce çalışan öğrencilerin zorlanmadan İngilizce öğrendiklerini görebiliyoruz. Maalesef Lehçe çok zor bir dil ve kelimelerin telaffuzları haricinde gramer yapısının da zorluğu nedeniyle öğrenmesi oldukça güç ve zaman almaktadır.
İş Bulma OlanaklarıPolonya’da ve diğer ülkelerde özellikle uluslararası firmalarda tamamen İngilizce dilinde birçok iş fırsatı bulunmaktadır. Şirkeet olarak Bilgisayar Mühendisliği, İşletme türü ve Lojistik türü alanlarda eğitim alan öğrencilerin İngilizce bilgisi ile oldukça yüksek maaşlarla iş bulduklarını görebilmekteyiz. Özellikle Bilgisayar Mühendisliği, İşletme türü ve Lojistik türü alanlarda Lehçe diline ihtiyaç duymadan uluslararası firmalarda çalışmanız oldukça ümkün diyebiliriz. Ancak Lehçe bilginiz olduğu sürece yapacağınız iş başvurularında kesinlikle diğer yabancı adaylara kıyasla öne çıkacağınızı da söyleyebiliriz.
Eğitim Ücretleriİngilizce eğitim almak, üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte yıllık 2.000 Euro ile 6.000 arasında değişebilmektedir (Tıp, diş hekimliği gibi alanlar için ortalama yıllık ücret 16.000 Euro civarındadır).Lehçe dil yeterliliği C1 düzeyinde olan ve bunu dil sınavı ile kanıtlamış olan öğrenciler birçok üniversitede tamamen ücretsiz okuyabilmektedir. Ücretsiz eğitim sunmayan okullarda ise, üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte yıllık 1.000 euro ile 2.000 Euro arasında eeğitim ücreti verebilmektedir.
ÖnerimizŞirket olarak önerimiz kesinlikle İngilizce eğitim alınması yönünde olacaktır. Polonya’da yaşarken yavaş yavaş da olsa Lehçe dilini öğreniyor olacaksınız. Lehçe çok zor bir dildir ve eğitim alacak düzeyde öğrenmediğiniz sürece verimli bir eğitim hayatı geçiremezsiniz. Lehçe eğitim ücretleri genel olarak İngilizce eğitim ücretlerine göre daha uygundur ve bu sebep de kararınızda etkili olabilir.

Gözünüzü korkutmak amacında değilim, ancak gerçekçi olmak gerekir diye düşünüyorum. Sadece Polonya’ya geldiğinizde bir süre zorluk çekeceğinizi bilmenizi isterim ve ben dahil binlerce öğrenci buralara kadar gelip tüm zorluklarla baş edebildiyse, emin olun siz de yapabilirsiniz.

Size tavsiyem, Lehçe dilinin zor bir dil olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerektiğidir. Özellikle de mühendislik, tıp gibi zor denilebilecek bölümlerde eğitim almayı düşünüyorsanız, Lehçe dilinin teknik gramer yapısına hakim olmanız gerekiyor. Polonya’nın en iyi üniversiteleri sıralaması başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak, Polonya’da eğitim alırken İngilizce ya da Lehçe dillerinden birini tercih etmek, öğrencinin kişisel hedeflerine ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Uluslararası alanda kariyer yapmak isteyenler için İngilizce eğitim avantajlı olabilirken, yerel kültürü daha derinden deneyimlemek ve yerel iş imkanlarından faydalanmak isteyenler için Lehçe öğrenmek önemli olacaktır. Her durumda Polonya’da eğitim almak, öğrencilere zengin bir deneyim ve uluslararası perspektif kazandıracaktır.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.