Polonya’da Eğitim için Referans Mektubu Hazırlama Rehberi

Referans mektubu nedir, referans mektubu nasıl yazılır, referans mektubu kimlerden istenir ve neleri içermelidir, lisans ve yüksek lisans başvurularında kullanabileceğiniz örnek referans mektubu ile birlikte tüm detaylar bu makalemizde yer alıyor...
Polonya’da Eğitim için Referans Mektubu Hazırlama Rehberi
Konu Başlıkları

Polonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve özellikle de başvurularını güçlendirmek isteyen öğrenciler için her zaman referans mektubu hazırlama konusunda önerilerde bulunmaktayız.

Polonya’da lisans ve yüksek lisans (master) düzeyinde üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin, özellikle dünya listesine girmiş üniversitelere yapacakları başvurularda referans mektubu yazmış olmaları oldukça önemli bir etkiye sahip diyebiliriz.

Referans mektubu nedir, referans mektubu nasıl yazılır, referans mektubu kimlerden istenir ve neleri içermelidir, lisans ve yüksek lisans başvurularında kullanabileceğiniz örnek referans mektubu ile birlikte tüm detaylar bu makalemizde yer alıyor…

Referans Mektubu Nedir?

Polonya’da üniversite eğitimi almak, özellikle de son yıllarda pek çok öğrenci için popüler bir tercih haline gelmiş durumda. Ancak, başvuru sürecinde Polonya üniversitelerine kayıt için gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde sunulması gerekiyor. Bu amaçla yıllardır kayıt ve kabul işlemlerini tamamen ücretsiz danışmanlık kapsamında sunduğumuzu da belirtmek isteriz.

İngilizcede letter of recommendation (ya da reference letter) olarak bilinen referans mektubu (ya da tavsiye mektubu), bir kişinin akademik veya profesyonel yeteneklerini, karakterini ve potansiyelini değerlendiren resmi bir belgedir. Üniversiteler ve işverenler, başvuru sahibini daha iyi tanımak ve değerlendirmek için çoğunlukla referans mektubu talep edebilmektedir ve genel olarak başvuru sahibinin akademik başarılarını, kişisel niteliklerini ve potansiyelini ortaya koyar.

Referans Mektubu Neden Yazılmalı?

Genel olarak Polonya’da özel üniversitelere başvuru yapacak öğrenilerden referans mektubu yazmaları pek istenmez, hatta bana göre gerekli de değildir. Ancak Polonya’daki devlet üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerde yazılmasını öneriyoruz, hatta bazı devlet üniversitelerine başvurularda zorunludur diyebiliriz.

Referans mektubu, başvuru sahibinin yeteneklerini ve potansiyelini doğrulamak için yazılır ve başvuru yapılacak üniversite yetkililerinin, başvuru sahibini daha iyi tanımasına ve değerlendirmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda referans mektubu, başvuru sahibinin akademik başarılarını, kişisel niteliklerini ve profesyonel yeteneklerini de vurgular ve bu da başvurunun kabul edilme olasılığını arttıran bir etkiye sahip olur. Genel olarak referans mektuplarının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Güvenilirlik: Başvuru sahibinin yeteneklerini ve başarılarını güvenilir bir kaynak tarafından doğrulanması sağlanır.
 • Değerlendirme: Başvuru sahibinin farklı alanlardaki başarılarını ve potansiyelini detaylı bir şekilde değerlendirme imkanı sunar.
 • Pozitif İzlenim: Referans mektubu alabilen bir öğrencinin, güçlü bağlantılara sahip olduğu ve üniversite başvurusunu önemsemesinden dolayı çaba sarf ettiği bir izlenim bırakmasını sağlar.

Referans Mektubu Nasıl Yazılmalı?

Referans mektubu yazarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

 • Başlık ve Giriş: Referans mektubunun üst kısmında, mektubu yazan kişi hakkında bilgi ve hitap kısmı yer almalıdır.
 • Tanıtım: Referans veren kişi, kendisini ve başvuru sahibiyle olan ilişkisini net bir şekilde tanımlamalıdır.
 • Değerlendirme: Başvuru sahibinin yeteneklerini, başarılarını ve kişisel özelliklerini (aşırı detaylı olmayacak şekilde) değerlendirmelidir.
 • Sonuç ve Kapanış: Referans mektubunu yazan kişi, başvuru sahibinin başvurduğu üniversiteye ve bölüme neden uygun olduğunu özetlemeli ve mektubu bu şekilde sonlandırmalıdır.
 • Dil: Referans mektubu, başvurulan programın dilinde yazılmalıdır. Genel olarak Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin İngilizce dilinde programlara başvurduklarını düşünürsek, referans mektubunun İngilizce olarak yazılması daha uygun olacaktır.
 • Uzunluk: Referans mektubu, 1-2 sayfa arasında, kısa ve öz olmalıdır (Önerimiz en fazla 1 sayfa).
 • Samimiyet: Referans mektubu samimi ve dürüst olmalıdır. Abartılı veya yanıltıcı bilgilerden kaçınılmalıdır.

Referans Mektubu Kimlerden İstenmeli?

Danışmanlık verdiğimiz öğrencilere her zaman söylediğimiz gibi, size referans mektubu hazırlayacak kişinin, sizi gerçekten tanıdığına ve sizin hakkınızda bilgi sahibi olduğuna emin olmalısınız. Yani, herhangi birinden referans mektubu almak yerine, üniversite başvurunuzda etkili olabilecek ve başvuru yaptığınız üniversite kurulunu etkileyebilecek bir kişiden referans mektubu almalısınız.

Referans mektubu yazabilecek kişiler genellikle şu gruplardan seçilebilir:

 • Akademisyenler/Öğretmenler: Henüz lise eğtiminizi yeni tamamlamış bir öğrenci iseniz, lise öğretmenleriniz size referans mektubu hazırlayabilir. Lisans eğitiminizi yeni tamamlamış bir öğrenci iseniz, üniversitenizde akademik performansınızı yakından takip eden öğretim üyeleri veya danışmanlar size referans mektubu hazırlayabilir.
 • İşverenler: Öğrencinin profesyonel yeteneklerini ve çalışma disiplinini gözlemleyen işverenler veya proje yöneticileri size referans mektubu hazırlayabilir. Özellikle yeni mezun olmuş ve kısa da olsa iş deneyimi olan öğrenciler için ideal diyebiliriz.
 • Diğer Yetkili Kişiler: Gönüllü çalışmalar, sertifika programları veya projelerde birlikte çalışılan yetkili kişilerden referans mektubu alabilirsiniz.

Referans Mektubu Nasıl Alınır?

Referans mektubu örneğine geçmeden önce, kısaca referans mektubu almak için hangi adımları izlemeniz gerektiğinden de bahsetmek isterim…

 • Erken İletişime Geçin: Üniversite kayıt dönemlerini kaçırmamak içine referans mektubu talebinizi mümkün olduğunca erken yapın.
 • Doğru Kişiyi Seçin: Sizi en iyi tanıyan ve yeteneklerinizi doğru değerlendirebilecek birini seçin.
 • Gerekli Bilgileri Sağlayın: Hangi üniversite ve bölüme başvuru yapmak istediğinizi, başvuru nedenlerinizi, size katacağı faydalarını mutlaka referans yazacak kişiye aktarın.
 • Teşekkür Edin: Referans mektubunu yazan kişiye teşekkür etmeyi ihmal etmeyin, ikili ilişkilerinizi her zaman sıkı tutmanız size fayda sağlayacaktır.

Referans Mektubu Neleri İçermelidir?

Aşağıda yer alan referans mektubu örneğini incelediğinizde görebileceğiniz gibi, bir referans mektubunda bulunması gereken bazı temel unsurlar vardır:

 • Başlık ve Tarih: Mektubun yazıldığı tarih ve yazanın adı, pozisyonu ve iletişim bilgileri.
 • Hitap Kısmı: “To Whom It May Concern” veya başvurulan kurumun yetkilisine hitap.
 • Tanıtım: Referans veren kişinin kendisini ve başvuru sahibiyle olan ilişkisini tanıttığı bölüm.
 • Değerlendirme: Başvuru sahibinin akademik başarıları, yetenekleri ve kişisel nitelikleri hakkında detaylı bilgi.
 • Öneri: Başvuru sahibinin başvurduğu programa neden uygun olduğunu belirten bölüm.
 • Sonuç ve Kapanış: Mektubu yazan kişinin başvuru sahibini neden önerdiğini özetlediği ve mektubu kapattığı bölüm.
 • İmza: Referans veren kişinin imzası ve gerektiğinde ek bilgilerin bulunabileceği iletişim bilgileri.

Referans Mektubu Örneği (Türkçe)

Referans Mektubu Örneği (İngilizce)

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç referans mektubu gerekli olur?

Polonya’da üniversite başvurusunda genel olarak en az 2 veya en fazla 3 referans mektubu yeterlidir.

Referans mektubunda ne kadar detay vermeliyim?

Referans mektubunun okunabilirliği için 1-2 sayfa yeterlidir. Detaylı ama öz olmalıdır.

Referans mektubu hangi dilde yazılmalıdır?

Başvurduğunuz üniversitenin eğitim dilinde, Polonya için genellikle İngilizce veya Lehçe yazılmalıdır.

Referans mektubu ne kadar erken talep edilmeli?

Başvuru yapılan üniversitenin son başvuru tarihinden en az 1-2 ay önce referans mektubu talep edilmelidir.

Referans mektubu kimlerden istenmelidir?

Akademik danışmanlar, işverenler veya gönüllü çalışmalarda birlikte çalışılan yetkili kişilerden istenmelidir.

Referans mektubu hangi bilgileri içermelidir?

Başvuru sahibinin akademik başarıları, yetenekleri, kişisel nitelikleri ve başvurulan programa uygunluğu hakkında detaylı bilgi içermelidir.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.