Polonya’da Dil Hazırlık Eğitimi | Polonya’da Dil Okulu İmkanları

Polonya'da eğitim almak isteyen, ancak dil yeterliliği uygun olmayan öğrencilerin büyük bir kısmının, üniversite eğitimlerinin öncesinde daha verimli bir eğitim alabilmeleri için Polonya'da dil hazırlık eğitimi almaları gereklidir...
Polonya’da Dil Hazırlık Eğitimi | Polonya’da Dil Okulu İmkanları
Konu Başlıkları

Polonya’da eğitim almak isteyen, ancak dil yeterliliği uygun olmayan öğrencilerin büyük bir kısmının, üniversite eğitimlerinin öncesinde daha verimli bir eğitim alabilmeleri için Polonya’da dil hazırlık eğitimi almaları gereklidir…

Polonya’da İngilizce dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin yoğunlukta olduğunu ve Lehçe dilinin zorluğundan ve yaygın kullanımı olmamasından dolayı Lehçe hazırlık eğitiminin çok daha az tercih edildiğini belirtmek gerekir. Ayrıca Polonya’da eğitimde Lehçe mi, İngilizce mi başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Doğru bir kıyaslama yapabilmeniz için Polonya’da dil okulu ücretleri, başvuru tarihleri, İngilizce ve Lehçe hazırlık kursları gibi çeşitli konularda sizlere bilgi vermeye çalışacağız…

Polonya’da Dil Hazırlık Eğitimi

Polonya’da üniversite başvuru şartları içerisinde yer alan başlıklardan en önemlisi, eğitim almak istediğiniz dil tercihine göre en az B2 düzeyinde İngilizce veya Lehçe dil yeterliliğinin sertifika ile kanıtlanmasıdır. Dolayısıyla Polonya’da üniversite okumak istiyorum diyen öğrencilerin, öncelikle dil seviyelerini yeterli düzeye getirmesi gerekiyor.

Polonya’da dil hazırlık eğitimi alındıktan sonra ise en az B2 düzeyinde dil yeterliliğe sahip öğrencilerin, IELTS, TOEFL, FCE, PTE, TELC, TOEIC gibi uluslararası geçerliliği olan ve üniversiteler tarafından kabul edilen bir sınava girerek sertifika sahibi olması gerekir.

Polonya’da bazı devlet üniversiteleri ve birçok özel üniversite, uluslararası dil sertifikası olmayan öğrencileri kendi bünyelerinde yaptıkları dil yeterlilik sınavına alabilmekteler ve bu sayede herhangi bir dil sertifikası olmadan da kayda devam edebilirler. Üniversiteden üniversiteye göre değişmekle birlikte, Polonya’da dil hazırlık eğitimi sonrasında sahip olacağınız “kurs bitirme sertifikası” da bazı üniversiteler tarafından kabul edilebiliyor.

Bu konuda net bilgi edinebilmek ve ücretsiz kayıt/kabul işlemlerinden yararlanmak için danışmanlık sayfamızı inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Neden Ücretsiz Danışmanlık Veriyoruz başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya Üniversiteleri arasında bazıları kendi bünyelerinde İngilizce ve Lehçe dil hazırlık eğitimi alabilmeniz için özel hazırlık sınıfları açmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden dil hazırlık eğitimi alma amacıyla Polonya’daki üniversitelere gelenler olsa da, özellikle İngilizce hazırlık eğitimi için Türk öğrencilerin yoğunlukta olduğunu bilmelisiniz. Almanya, Norveç, Hindistan, İngiltere, Amerika gibi çeşitli ülkelerden Polonya’da eğitim almak için gelen öğrencilerin dil yeterlilikleri çoğunlukla bulunmakta olduğu için direk Lisans, Yüksek Lisans, Doktora eğitimleri için bölüm başvurusu yapabilmektedirler.

Polonya’da üniversite bünyesinde dil hazırlık eğitimi alan öğrencilerin sahip oldukları önemli avantajlardan biri ise, üniversitelerin kendine ait öğrenci yurtlarında oldukça uygun fiyatlar ile konaklama imkanı elde etmesidir. Yakın zamanda sizlerle paylaşacağım Polonya’da Üniversite Yurtları başlıklı yazılarımda bu konunun detaylarını öğrenmeniz mümkün olacaktır…

Polonya dil hazırlık eğitimi almanın bir diğer önemli avantajı ise bazı üniversitelerin dil hazırlık eğitimlerine ek olarak; Lehçe, Matematik, Fizik, Polonya kültürü, Kimya, Biyoloji, sınava hazırlık dersleri, şehir gezileri, uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birine ücretsiz girme hakkı, bölüme kayıtta özel indirimler gibi çok çeşitli imkanlar tanımasıdır…

Özellikle son yıllarda Polonya’da dil hazırlık eğitimi alma amacıyla bizlere ulaşan, ücretli ya da ücretsiz danışmanlık hizmeti alan öğrenciler, oldukça yüksek kalitede İngilizce hazırlık eğitimi veren üniversitelerde dil hazırlık kurslarını başarıyla tamamlamış ve üniversite eğitimlerine başlamıştır…

Polonya’da Hangi Şehirde Dil Hazırlık Eğitimi Alınmalı?

Polonya’da dil okulu arayan öğrencilerden, Polonya’nın hangi şehrinde hazırlık eğitimi almalarının onlar için daha faydalı olacağına yönelik birçok soru alıyoruz.

Polonya’da dil hazırlık eğitimi alacağınız şehir, çoğu zaman üniversite seçiminden bile daha fazla önem kazanabiliyor. Polonya Danışmanlık Şirketleri Nasıl Seçilir başlıklı yazımda da detaylıca bahsettiğim gibi, maalesef birçok danışmanlık firması İngilizce öğrenmenize çok az katkısı olan ve İngilizce konuşma oranı oldukça düşük olan şehirlere yönlendirmeye çalışıyor.

Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir ve tabi ki ülke genelinde resmi işlemler ve günlük iletişim Lehçe olarak yapılır. Bununla birlikte, özellikle büyük şehirlerde ve öğrenci yoğunluğunun olduğu bölgelerde, genç nüfusun İngilizce bilgisi oldukça yaygındır. Wroclaw, Krakow, Poznan, Varşova, Gdansk, Lodz gibi şehirlerde, İngilizce konuşanların sayısı oldukça fazladır ve bizim de en çok önerdiğimiz şehirlerin başında glir diyebiliriz.

Tabi ki şehir seçimi öğrencinin talepleri ve beklentileri doğrultusunda yapılmalıdır ve ücretli ya da ücretsiz danışmanlık almak isteyen öğrencilerle yaptığımız telefon görüşmelerinde bu konuda daha iyi karar verebileceğinizi söyleyebiliriz.

Polonya’da İngilizce Hazırlık Eğitimi

Polonya’da İngilizce hazırlık kursu eğitimini üniversite bünyesinde almak isteyen öğrencilerin üniversite araştırması yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli konuların başında, üniversitelerin alım kriterelerini ne olduğunu biliyor olmaları geliyor diyebiliriz.

Polonya’da İngilizce dil hazırlık kursu kaydı konusunda bazı üniversitelerin hangi seviyede olduğunuz önemli olmaksızın her seviyeden kabul edebildiğini, bazı üniversitelerin ise öğrencinin en azından A2, B1 gibi belli bir seviyede olması şartıyla kabul edebildiğini belirtmemiz gerekir. Dolayısıyla İngilizce hazırlık eğitimi almak için yapacağınız üniversite seçiminde ortalama olarak hangi seviyede dil yeterliliğinizin olduğunu biliyor olmalısınız.

Polonya’da İngilizce dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin en büyük korkularından bir tanesi ise, üniversitede yetkili bir öğretmen tarafından yapılan online dil yeterlilik görüşmesidir. Bu görüşmenin esas amacı ise, sizlerin var olan İngilizce seviyenizi doğru belirlemek ve başvuru yaptığınız dil hazırlık sınıfı için yeterli olup olmadığınızı ölçmektir. Polonya’da İngilizce hazırlık kursu başvurusu esnasında yapılan ve genelde 5-10 dakika arasında süren bu online görüşmede genellikle aşağıdakilere benzer sorularla karşılaşırsınız diyebiliriz;

 • Genel olarak kendinizi tanıtır mısınız,
 • Polonya’ya neden gelmek istiyorsunuz,
 • Polonya hakkında ne tür bilgilere sahipsiniz,
 • Kendi ülkenizden bahseder misiniz,
 • Neler yapmaktan hoşlanırsınız,
 • Nasıl bir kariyer planınız var,
 • Hangi bölümde eğitim almak istiyorsunuz… gibi gündelik yaşama ilişkin sorular sorulur. Oldukça eğlenceli ve sohbet havasında geçen bu görüşmenin sizleri sık boğaz etmek için değil, sizleri daha yakından tanımak için yaptıklarını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Polonya’da İngilizce hazırlık kursu eğitimi öncesinde yapılan skype görüşmesinin içeriği, tabi ki her üniversite ve bölüm için geçerli değildir. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Örneğin Varşova Üniversitesi bünyesinde Psikoloji eğitimi öncesinde İngilizce dil hazırlık kursu almak isterseniz eğer, İngilizce seviyenizin öncelikle en azından B1 düzeyinde olduğunu uluslararası bir belge ile kanıtlamalı ve sizinle yapılacak olan 15-20 dakikalık online görüşme için hazırlıklı olmalısınız.
 • Bir diğer örnek ise, Wroclaw Lojistik Üniversitesi bünyesinde İngilizce hazırlık eğitimi her seviyeden öğrenciler için verilebilmektedir. Dolayısıyla sizinle ufak bir online görüşme yapılır, ancak bu görüşme sizi elemek için değil, sadece seviyenizi görmek amacıyla yapılır, ani hiç İngilizce konuşamasanız dahi kabul alabilirsiniz.

Polonya’da 1 dönem, 2 dönem, yaz hazırlık kursu şeklinde çeşitli sürelerde İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız Üniversite arama motoru sayesinde sunulan hazırlık eğitimlerini bulabilir ve üniversiteler hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Genel olarak İngilizce seviyeniz ortalama A2-B1 civarında ise 1 akademik dönemlik (ortalama 5 ay) bir İngilizce hazırlık eğitimi almanız yeterli diyebiliriz. Ancak seviyeniz A1-A2 gibi başlangıç düzeyinde is mutlaka 2 akademik dönemlik (ortalama 10 ay) İngilizce hazırlık almanız daha doğru olacaktır. İngilizce sviysi B2 gibi yüksek ve yeterli düzeyde olan, ancak kısa süreli bir hazırlık kursu ile daha da geliştirmk isteyen öğrenciler, özellikle üniversite bünyesinde yaz aylarında açılan yaz hazırlık kurslarını (ortalama 2 ay) düşünebilirler.

Polonya’da İngilizce Öğrenilir mi?

Polonya’da dil hazırlık eğitimi konusunda sizlerden “Polonya’da İngilizce konuşulur mu?”, “Polonya’da İngilizce öğrenilir mi?” şeklinde birçok soru almaktayız. Özellikle Polonya’da Üniversite eğitimi öncesinde dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin, yeterli çaba göstermeleri halinde, Polonya’da alacakları dil hazırlık eğitimleri sonrasında gayet iyi bir seviyede dil yeterliliği elde edeceklerine emin olabilirsiniz.

Dolayısıyla doğru şehir tercihi yaptığınız sürece, Polonya’da dil hazırlık eğitimi alma ve hazırlık eğitimi sonrasında dili öğrenme konusunda ikileme düşmenize gerek olmadığına emin olabilirsiniz. Ayrıca Polonya Halkının İngilizce Bilme Oranı başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Polonya’da Lehçe Hazırlık Eğitimi

Polonya’da dil hazırlık kursu almak isteyen öğrencilerin yaşadığı en büyük ikilemlerden bir tanesi de, Lehçe eğitim alıp almama konusundadır. Lehçe Nasıl Bir Dil ve Nasıl Öğrenilir başlıklı yazımda da belirttiğim gibi Lehçe, öğrenmesi ve eğitim alması oldukça zor olan bir dildir.

Oldukça uygun üniversite ücretlerine sahip olması nedeniyle Polonya’da Lehçe hazırlık eğitiminin tercih edildiğini biliyoruz. Ancak Lehçe dilinde eğitim almanın zorluklarını göz önünde bulundurmadan bu tercihi yapanların büyük bir kısmının hazırlık eğitimlerini dahi bitiremeden ülkelerine döndüğünü veya İngilizce hazırlık kurslarına kayıt olduklarını bilmeniz gerekir. Dolayısıyla Polonya’da Eğitimde Lehçe mi, İngilizce mi başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Genel olarak Polonya’da Lehçe hazırlık eğitimleri 2 akademik dönem (ortalama 10 ay) şeklinde verilmektedir ve kısıtlı sayıda üniversitede bulunmaktadır.

Polonya’da Dil Hazırlık Kursu Başvuru Tarihleri

Polonya’da dil hazırlık kursu almak isteyen öğrencilerin; 1 dönem, 2 dönem ve yaz kursu olmak üzere 3 ayrı zamanda verilen üniversite dil hazırlık kurslarına başvurma şansları vardır. Ayrıca danışmanlık sayfamızda da paylaştığım gibi, Polonya üniversitelerinde dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin kayıtlarını, destek olmak amacıyla ÜCRETSİZ bir şekilde yapmaktayız…

Polonya’da 1 Dönem Dil Hazırlık Kursu

Yaklaşık 5 ay süren ve 1 akademik dönemden oluşan dil hazırlık kursları, genellikle halihazırda en azından orta düzeyde İngilizce veya Lehçe dil yeterliliği olan ve Polonya’da dil hazırlık eğitimi alarak dil yeterlilik seviyelerini B2 ve daha üstü bir seviyeye çıkarmak isteyen öğrencilere yöneliktir…

Genellikle hem Ekim, hem de Mart ayında başlayan 1 dönem dil hazırlık kursları için son başvuru tarihleri ise, Kasım – Aralık veya Temmuz – Ağustos aylarıdır. Dolayısıyla belli bir seviyede dil yeterliliğim var ve yaklaşık 5 aylık dil kursu bana yeterli olacaktır diyorsanız eğer, Polonya’da 1 dönemlik dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Polonya’da 2 Dönem Dil Hazırlık Kursu

Yaklaşık 10 ay süren ve 2 akademik dönemden oluşan dil hazırlık kursları ise, hiç İngilizce veya Lehçe dil yeterliliği olmayan ve Polonya’da dil hazırlık eğitimi alarak dil yeterlilik seviyelerini B2 ve daha üstü bir seviyeye çıkarmak isteyen öğrencilere yöneliktir…

Genellikle hem Ekim, hem de Mart ayında başlayan 2 dönem dil hazırlık kursları için son başvuru tarihleri ise, Kasım – Aralık veya Temmuz – Ağustos aylarıdır. Dolayısıyla hiç dil bilgim yok ve yaklaşık 10 aylık dil kursu ihtiyacım var diyorsanız eğer, Polonya’da 2 dönemlik dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Polonya’da Yaz Hazırlık Kursu

Yaklaşık 2 ay süren ve yaz tatili boyunca devam eden hızlandırılmış dil hazırlık kursları ise, halihazırda en azından orta düzeyde İngilizce veya Lehçe dil yeterliliği olan ve Polonya’da dil hazırlık eğitimi alarak dil yeterlilik seviyelerini B2 ve daha üstü bir seviyeye çıkarmak isteyen öğrencilere yöneliktir…

Genellikle Temmuz ayında başlayan ve Ağustos ayında sona eren 2 aylık dil hazırlık kursu için son başvuru tarihleri ise, Mayıs veya Haziran aylarıdır. Dolayısıyla belli bir seviyede dil yeterliliğim var ve yaklaşık 2 aylık dil kursu bana yeterli olacaktır diyorsanız eğer, Polonya’da hızlandırılmış dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

Polonya’da Dil Hazırlık Kursu Fiyatları

Polonya’da dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrenci ve velilerinin en çok merak ettiği konu ise ücretlerdir. Polonya’da dil hazırlık kursu ücretlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun olduğunu ve son yıllarda Polonya dil hazırlık kurslarına gelmek isteyen uluslararası öğrenci sayılarında ciddi artış gerçekleştiğini söylemeliyim. Polonya’da İngilizce dil okulu ve Lehçe dil okulu fiyatları, başvuru yaptığınız üniversiteye göre değişkenlik gösterebiliyor.

Polonya’da Devlet Üniversitelerin Dil Hazırlık Fiyatları

Polonya devlet üniversiteleri bünyesinde açılan yabancı dil hazırlık sınıflarının ücretleri, seçmek istediğiniz dile göre de değişkenlik gösteriyor. Sizlerle paylaştığım fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu ve üniversiteden üniversiteye göre değişkenlik gösterebileceğini dikkate almalısınız.

 • İngilizce Dil Kursu Fiyatları: Polonya’da İngilizce dil hazırlık eğitimi fiyatlarının neredeyse bütün devlet üniversitelerinde aynı olduğunu ve 2 akademik dönem (ortalama 10 ay) İngilizce dil kursu fiyatının 3.000 Euro ile 3.700 Euro arasında değiştiğini söyleyebilirim. 1 akademik dönem (ortalama 5 ay) süreli İngilizce dil hazırlık kursu fiyatlarını ise bu ücretin yarısı şeklinde düşünebilirsiniz.
 • Lehçe Dil Kursu Fiyatları: Yine Polonya’da Lehçe dil hazırlık eğitimi fiyatlarının neredeyse bütün devlet üniversitelerinde aynı olduğunu belirtmeliyim ve 2 akademik dönem (ortalama 10 ay) Lehçe dil kursu fiyatının 2.000 Euro ile 2.500 Euro arasında değiştiğini söyleyebilirim. 1 akademik dönem (ortalama 5 ay) Lehçe dil hazırlık kursu veren Polonya üniversiteleri çok sayıda değildir, ancak kısa süreli yaz kurslarından faydalanmanız da mümkün.

Polonya’da Özel Üniversitelerin Dil Hazırlık Fiyatları

Polonya özel üniversiteleri bünyesinde açılan dil hazırlık sınıflarının ücretlerinin, devlet üniversitelerindeki ücretlerden esasında farkı yoktur. Yine seçmek istediğiniz dile göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor ve sizlerle paylaştığım fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu, üniversiteden üniversiteye göre değişkenlik gösterebileceğini dikkate almalısınız.

 • İngilizce Dil Kursu Fiyatları: Neredeyse bütün özel Polonya üniversitelerinde aynı olan 2 akademik dönem (ortalama 10 ay) İngilizce dil kursu fiyatının 2.200 Euro ile 3.700 Euro arasında değiştiğini söyleyebilirim. 1 akademik dönem (ortalama 5 ay) İngilizce dil hazırlık kursu fiyatlarını ise bu ücretin yarısı şeklinde düşünebilirsiniz.
 • Lehçe Dil Kursu Fiyatları: Polonya üniversitelerinde Lehçe dil hazırlık eğitimi fiyatlarının neredeyse bütün özel üniversitelerinde aynı olduğunu ve 2 akademik dönem (ortalama 10 ay) Lehçe dil kursu fiyatının 1.500 Euro ile 2.500 Euro arasında değiştiğini söyleyebilirim. 1 akademik dönem (ortalama 5 ay) Lehçe dil hazırlık kursu fiyatlarını ise bu ücretin yarısı şeklinde düşünebilirsiniz.

Polonya’da dil hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin hangi üniversitede eğitim aldıkları farketmeksizin, mutlaka ama mutlaka biresel olarak da çaba göstermesi gerektiğini belirtmek isterim. Sadece derslere gitmek yetmez, sosyal olmanız, dil pratiği yapmaya çalışmanız, ders dışı bireysel olarak da ders çalışmanız kesinlikle gerekecektir.

Yorumlar

Polonya Danışmanlık Hizmetleri

Sizler için hazırladığımız ücretli ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz...

Detaylı Bilgi Alın
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.