Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Polonya, Orta Avrupa'da yer alan bir ülke olarak, gelişmekte olan ekonomisi ve dinamik iş piyasasıyla son yıllarda oldukça fazla dikkat çekmekte. Her ülkede olduğu gibi, Polonya'da asgari ücret belirlemeleri her yıl hükümet, sendikalar, işverenler ve diğer ilgili taraflar arasında gerçekleşen müzakereler sonucunda belirlenebilmektedir.
Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Konu Başlıkları

Polonya, Orta Avrupa’da yer alan bir ülke olarak, gelişmekte olan ekonomisi ve dinamik iş piyasasıyla son yıllarda oldukça fazla dikkat çekmekte. Her ülkede olduğu gibi, Polonya’da asgari ücret belirlemeleri her yıl hükümet, sendikalar, işverenler ve diğer ilgili taraflar arasında gerçekleşen müzakereler sonucunda belirlenebilmektedir.

Gelin beraber Türkiye’yi de göz önünde bulundurarak Polonya’da asgari ücret miktarlarının detaylarına bakalım. Ayrıca Polonya’da Maaşlar Ne Kadar başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yaklaşık 38 Milyon nüfusa sahip Polonya’da toplam 1,5 milyon işçi asgari ücret almakta olduğunu söyleyebiliriz. 1 Ocak 2024 itibariyle Polonya’da aylık asgari ücret brüt olarak 4.242 Zloty (pln) olarak belirlenmiş durumda ve bu miktar 1 Temmuz 2024 itibariyle brüt olarak 4.300 Zloty (pln) olacaktır. Ayrıca Polonya Para Birimi başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da asgari ücret miktarına saatlik olarak bakacak olursak, 1 Ocak 2024 itibariyle Polonya’da saatlik asgari ücret brüt olarak 27,70 Zloty (pln) olarak belirlenmiş durumda ve bu miktar 1 Temmuz 2024 itibariyle brüt olarak 28,10 Zloty (pln) olacaktır. Ayrıca Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının (ÇSGB) internet sitesinden yapılan duyuruya göre aylık asgari ücret brüt 20,002.50 Tl olarak belirlenmiş durumda.

Aşağıdaki grafikte de 2017-2024 yılları arasında Polonya’da saatlik asgari ücret miktarlarındaki değişimi görebilirsiniz.

Statistic: Minimum gross hourly wages and salaries in Poland from 2017 to 2024 (in zloty) | Statista

Dünya genelindeki ve Polonya’daki asgari ücret miktarlarını aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz.

Polonya’da asgari ücret, ekonomik ve sosyal bir dengenin sağlanması adına önemli bir unsurdur. Polonya’nın gelecekteki ekonomik büyümesi ve iş gücü dinamiklerini anlamak için asgari ücretin rolü, ülkenin genel kalkınma stratejilerini anlamamıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.