POLONYA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA'DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) 2015 asgari ücret rakamlarını yayımladı! OECD rakamlarına göre  Polonya’da asgari ücret ne kadar? merak ediyor musunuz?

Ülke ekonomilerinin gelişmişlik seviyesini belirlemede oldukça etkili olan asgari ücretler sıralaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da OECD tarafından yayımlandı. Normalde OECD üyesi 34 ülke verileri dikkate alınarak hazırlanması gereken rapor, toplamda 27 ülke dikkate alınarak hazırlanmış.

Bunun nedeni ise Finlandiya, İsveç, İsviçre gibi 8 gelişmiş ülkede, asgari ücretlerle ilgili kuralları işçi-emekçi sendikalarının belirliyor oluşudur. Dolayısıyla bu ülkelerde asgari ücretlerle ilgili anayasal bir düzenleme bulunmuyor. Gelin beraber Türkiye ve Polonya’da asgari ücret miktarlarının detaylarına bakalım…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya'da maaşlarPOLONYA’DA MAAŞLAR NE KADAR?

Özellikle Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi de  Polonya’da maaşlar ne kadar?  şeklinde. Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız eğer, Polonya maaşları konusundaki detaylı yazımı okumak isteyebilirsiniz… İngilizce ve Lehçe dillerinde hizmet veren ve Polonya’da iş bulma konusunda sizlere yardımcı olan CPL Jobs, Polonya’nın..

 Polonya’da asgari ücret ne kadar? 

Asgari ücretlerin ülkeden ülkeye ne kadar çok değişkenlik gösterdiğini aşağıdaki grafikten de görebilirsiniz. Sadece 1 bireyin günde 6 saat çalıştığı ve 2 çocuğu için de devlet desteği aldığı Avustralyalı bir ailenin, saatlik 9.54 Dolar asgari ücret ile yoksulluk sınırının üzerinde yaşam sürebildiğini görebiliyoruz. Bu arada Amerika’da yoksulluk sınırını geçebilmek için ise haftada en az 50 saat çalışmak yeterli.

Ancak listenin devamında Polonya ve Türkiye’nin de bulunduğu son sıralarda, aile içerisinde asgari ücret alan 2 kişinin tam zamanlı çalışması dahi, yoksulluk sınırını geçmekte yeterli olamaya biliyor. Polonya’da asgari ücret ile çalışan bir birey, saatlik 3.59 Dolar kazanırken; Türkiye’deki birey saatlik 3.49 Dolar kazanabiliyor…

polonyada işPOLONYA’DA İŞ BULMANIN ZORLUKLARI!

Uzun zamandır aklımın bir köşesinde duran ve hakkında kesin bir şeyler karalamam gerekiyor dediğim  Polonya’da İş Bulmanın Zorlukları  konusunda sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Gözlemlerime göre özellikle de yabancıların Polonya’da iş bulabilmesi oldukça sıkıntılı bir durum. Polonya‘nın hayat şartlarının uygun olması bizler için avantaj olsa da, konu iş bulma…

2015 OECD asgari ücret sıralamasına göre, 1. sırada yer alan Avustralyayı, aylık 9.24 Dolar ile Lüksemburg; aylık 8.57 Dolar ile ise Belçika takip ediyor. Almanya ise aylık 7.19 Dolar ile OECD asgari ücret ortalamasını tutturmuş bulunuyor. Dünya genelindeki ve Polonya’daki asgari ücret miktarlarının detaylarını aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz.

Polonya'da asgari ücret
OECD asgari ücret raporu – Polonya’da asgari ücret

Türkiye ve Polonya’da asgari ücret verilerinin yıllara göre nasıl değişkenlik gösterdiğini ise aşağıdaki canlı grafikten izleyebilirsiniz… Polonya’da neler oluyor -3 haftalık özetinde de belirttiğim gibi Polonya hükümeti, ülkede azalmakta olan genç nüfusu arttırmayı teşvik etmek amacıyla başlattığı çocuk parası uygulamasını başlatıyor. Bunun yanında, önümüzdeki günlerde asgari ücretler konusunda da yeni düzenlemeler yapılacağı yönünde söylentilerin olduğunu belirtmekte yarar var.

polonya'da evlilikPOLONYA’DA EVLİLİK | MİSAFİR YAZAR

Bilgi paylaştıkça çoğalır dedik  ve Polonya hakkında benim de bir çift lafım var diyenlere Misafir Yazarlık sayfası hazırladık. Polonya hakkında olumlu-olumsuz aklınıza gelebilecek her türlü konuda bir şeyler karalamak isteyen herkese kapımız açık. Misafir yazarımızın sizlerle paylaşmak istediği konu ise  Polonya’da evlilik … Polonyadayiz.com takipçilerinden…


Umarım POLONYA’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...