Polonya’da Adres Beyanı Yapma ve Pesel Alma

Pesel numarası nedir, Pesel ne işe yarar, Polonya’da Pesel numarası nasıl alınır, Pesel numarası başvurusu için gereken evraklar nelerdir, Kimler pesel numarası alabilir, Polonya’da Pesel numarası almak için yapılması gerekenler…
Polonya’da Adres Beyanı Yapma ve Pesel Alma
Konu Başlıkları

Polonya’da adres beyanı işlemi eskisi kadar zor bir işlem değildir ve adres beyanınızı yaptığnız anda hızlıca PESEL numarası da alabilmenizi sağlamaktadır. Polonya’ya yeni gelen öğrenciler veya çalışanlar için gelir gelmez yapmalarını önerdiğimiz bir işlemdir.

Polonya’da Adres Beyanı Yapma

oturum izni için adres beyanı

Polonya’ya geldikten sonra en geç vizenizin bitmesine 1 ay kalaya kadar adres beyanı yaptırabilirsiniz (Bu süre eyalete göre değişebilir, dolayısıyla adres beyanı işleminizi vize sürenizin bitimine son günler kala yapmayınız). Eğer vizeniz adres beyanınızı yaptırmadan önce bitmiş ise ve oturum kartı sürecinde iseniz, oturum kartı başvurunuzdan damga aldıktan sonra adres beyanı ve PESEL alım işleminizi yapmanız mümkün olur.

Adres beyanı ve PESEL almak için bağlı bulunduğunuz “Urzad Miejski” isimli belediye binasına gitmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaptırabilmek için ev veya yurt kontratınız MUTLAKA ıslak imzalı ve Lehçe olmalıdır!

Polonya Devlet dairesinde adres beyanı yapmanız Türkiye’de olan ikametinizde herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır. Türkiye’deki adresinizi de değiştirmek isterseniz Varşova Büyükelçiliği’nden randevu veya posta yolu ile değişiklik yapabilirsiniz. 

Yapacağınız işlem sonrasında size verilecek olan ve bir daha değişmeyecek olan PESEL numaranızı, Türkiye’deki TC. Kimlik Numarası gibi düşünebilirsiniz. Bu numara ömür boyu kullanacağınız bir numaradır, kaybetmemelisiniz. Eğer bu evrakı kaybederseniz ve tekrardan almak isterseniz, aynı evrakları tekrardan toplayıp 17 Zloty karşılığında alabilirsiniz.

Polonya’da adres beyanı için gerekli belgeler:

 • Pasaport,
 • Vize, oturum kartı, oturuma başvuru yapıldığına dair pasaporta damga veya oturum karar mektubu evraklarından herhangi biri,
 • Ev ya da yurt sözleşmesi (lehçe/orijinal hali),
 • Belediyede doldurulan ufak başvuru formu.

Yukarıda yer alan evraklarla beraber belediye binasından adres beyanı yapmanız ve aynı anda PESEL numarası almanız mümkündür. Polonya’da kimlerin pesel numarası sahibi olabileceğine ve bu numaraya sahip olmanın ne gibi avantajları olduğuna yazımın devamında detaylı bir şekilde değineceğim…

Pesel Numarası Nedir?

Lehçe ismi “Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności” olan ve Türkçeye “Evrensel Elektronik Nüfus Kayıt Sistemi” olarak tercüme edebileceğimiz PESEL numarası, 1979 yılından beri Polonya vatandaşlarının sahip olması gereken bir kimlik numarasıdır ve Türkiye’de sahip olduğumuz T.C. Kimlik numaraları gibi yeni doğan çocuklara doğar doğmaz verilmektedir.

Her bireyin pesel numarası farklıdır ve kişisel bilgilerinize ek olarak aile bilgileri, doğum bilgileri, cinsiyet, vatandaşlık, evlilik durumu gibi sadece size ait olan bilgilerin de kaydının tutulabilmesi için gerekli bir prosedürdür.

pesel numarası
PESEL Numarası Nedir?

Pesel numaranız var ise, ilk 6 hanesi doğum tarihinize ait olan toplamda 11 haneli rakamları net bir şekilde görebilirsiniz. Örneğin 30 Mayıs 1983 doğumlu bir kişiye ait pesel numarası 830530xxxxx şeklinde olacaktır. Son 5 hane ise cinsiyetinizi de gösteren rastgele verilmiş rakamlardan oluşur.

Pesel Numarası Ne İşe Yarar?

Bir yabancı olarak Polonya’da pesel numarası sahibi olmak şart değildir ve bu numara olmadan da yaşamanız mümkün, ancak en az bir Polonya vatandaşı gibi rahat bir şekilde yaşamak istiyorsanız ve çeşitli hizmetlerden daha kolay faydalanmak istiyorsanız eğer, aşağıda sıraladığım avantajları da göz önüne alarak pesel sahibi olmayı tekrar düşünmelisiniz:

 • Polonya ulusal sağlık sigortası olan NFZ başvurusu için,
 • Polonya’da şirket kurmak için,
 • Polonya’da banka hesabı açmak için,
 • Polonya’da iş bulabilmek için,
 • Polonya’da telefon operatörlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için,
 • Banka kredisi alabilmek için,
 • Taksitli alışveriş yapabilmek için,
 • Resmi kurumlarda işlemlerinizi hızlı ve kolay tamamlayabilmeniz için,
 • Araç satın alma işlemlerini yapabilmek için,
 • Ehliyet kursuna kayıt olabilmek ya da ehliyetinizi değiştirmek için,
 • Polonya’da evlilik yapabilmek için…

Yani kısacası Polonya’da rahat hareket edebilmeniz için pesel sahibi olmanın birçok avantajı vardır. Tekrar belirtmemde yarar var, pesel numarası olmadan da hayatınızı sürdürmeniz ve yukarıda bahsettiğim işlemleri yapabilmeniz mümkündür. Ancak pesel sahibi olduğunuzda hayatınızın daha da kolaylaşacağına emin olabilirsiniz…

Kimler Pesel Numarası Alabilir?

Makalenin başında belirttiğimiz gibi, Polonya’da adres beyanı yapmış herkese pesel numarası verilebilmektedir.

Polonya’da adres beyanı yapmak ve Pesel numarası almak esasında o kadar da zor bir işlem değildir. Sizlere iyi bir yol haritası olması için detaylı bir şekilde hazırladığım bu yazı umarım faydalı olacaktır.

Yorumlar

Polonya Danışmanlık Hizmetleri

Sizler için hazırladığımız ücretli ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz...

Detaylı Bilgi Alın
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.