Polonya Yolsuzluk ve Rüşvet Dosyası

Polonya Yolsuzluk ve Rüşvet Dosyası
Konu Başlıkları

Her yıl Dünya çapında bütün ülkeler için yolsuzluk raporları hazırlayan bağımsız organizasyon Transparency International, Polonya için de oldukça ilginç bir dosya hazırladı ve rapora göre Polonya, yolsuzluk konusunda hiç de iç açıcı verilere sahip değil. Polonya halkının %67’sinin, Polonya‘da yolsuzluğun yaygın olduğunu düşündüğünü biliyor muydunuz?

Polonya’da Yolsuzluk ve Rüşvet

2015 yılında Polonya’da yapılan araştırmaya göre, Polonya halkının %23’ünün Polonya’da yolsuzluğun çok yaygın olduğunu, %44’ünün oldukça yaygın olduğunu ve %22’sinin ise nadiren olduğunu düşünüyorken; %83’lük bir oranda ise kişisel olarak son yıllarda aile içinde veya arkadaş çevresinde yolsuzluğa denk gelmediğini belirtiyor. Toplamda Polonya halkının %67’si, Polonya yolsuzluk konusunda daha çok yol kat etmeli diye düşünüyor.

Ayrıca araştırma, Polonya‘da yolsuzluğun olduğunu düşünen kişi oranlarında son 5 yıl içinde düşüş yaşandığını da kaydediyor. Araştırmanın devamı ise ilginç; Polonya halkının neredeyse yarısı, rüşvet ile iş bulma ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyor.

  • %49’luk bir kesim, rüşvetin resmi makamlarda daha olumlu yanıt almayı kolaylaştırdığını,
  • %36’lık bir kesim, rüşvetin mahkemenin kararını değiştirebildiğini ve
  • %30’luk bir kesim ise rüşvetin, kilisenin verdiği evlilik kararını fes edebileceğini düşünüyor.

Polonya yolsuzluk raporuna göre, en çok rüşvet alan meslek gruplarında ise futbol hakemleri, polisler ve milletvekilleri başı çekiyor…

Bağımsız organizasyon Transparency International‘ın hazırladığı 2022 yılı Polonya yolsuzluk raporuna göre ise Polonya, yolsuzluk sıralamasında 180 ülke arasında 45. sırada yer alıyor. Türkiye ise 101. sırada yer alıyor.

Çeşitli kriterleri göz önüne alarak yapılan ve Dünya çapında da kabul gören Transparency International’ın yolsuzluk sıralaması ise şu şekilde; (Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz)

Kaynak: Transparency International

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.