Polonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları

Polonya yaşam giderleri, Polonya yaşam masrafları, Polonya yaşam maliyetleri, Polonya'da fiyatlar, Polonya'da konaklama masrafları, Polonya'da ev fiyatları, Polonya'da ev kiralama, Polonya market fiyatları, Polonya'da yiyecek masrafları, Polonya'da ulaşım maliyetleri, Polonya'da gece hayatı masrafları, Polonya'da eğitim maliyetleri, Polonya para birimi

Ana SayfaPolonya'da YaşamPolonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları

Polonya yaşam giderleri konusunda Avrupa’nın en uygun ülkesi dersem itiraz eden olmaz sanırım. Her ne kadar son yıllarda Türk Lirasının Polonya Para Birimi karşısında değer kaybetmesinden dolayı yaşam maliyetleri artmış olsa da, Polonya hala oldukça ekonomik bir ülke.

Polonya yaşam masrafları, çok çeşitli başlıklar altında detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir konu. Dolayısıyla bu yazımdan sonra Polonya’da yaşam pahalı mı, yoksa Polonya tahmin ettiğinizden çok daha uygun yaşam standartlarına mı sahip siz karar verebilirsiniz…

Polonya Yaşam Giderleri

Polonya yaşam giderleri
Polonya yaşam giderleri | Polonya yaşam masrafları

Polonya, Avrupanın en uygun ülkelerinin başında geliyor ve özellikle son yıllarda Polonya’ya eğitim amacıyla gelen öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerin başında diyebilirim. Tabi ki, yine son yıllarda ailece Polonya’ya yerleşmek amacıyla bize ulaşanların sayısı da oldukça artmış durumda…

Polonya yaşam masrafları hakkında tam anlamıyla sizlere bilgi verebilmek için esasında Polonya Şehirleri hakkında bilgi sahibi olmanız da gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Polonya’nın en pahalı şehrinin Varşova olduğunu, hangi sektörlere göre şehir seçimi yapmanız gerektiğini, hangi şehirlerde ırkçılıkla karşılaşmayacağınız gibi kriterleri bilmeden sadece maliyetleri düşünmek bana göre yanlış olacaktır.

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde Polonya Şehirleri konusunda sizlerle detaylı bir makale paylaşacağım. Ancak, isterseniz konaklama, market, ulaşım, sosyal aktiviteler gibi çeşitli masraf kalemlerini de göz önüne alarak Polonya yaşam giderleri konusuna başlayalım…

Unutmadan: Polonya’da 1 yılda ne kadar harcayabileceğinizi daha net görebilmeniz için, Polonya Maliyet Hesaplama Aracı size net bir fikir verecektir, kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu makale içerisinde verilen rakamlar Zloty cinsindendir ve Polonya Para Birimi başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Konaklama Masrafları

Polonya’da danışmanlık hizmetleri de verdiğimiz için uzun yıllardır edindiğim tecrübeye göre en büyük masraf kalemlerinin başında konaklama geliyor diyebilirim. Polonya’da ev kiralama fiyatları seçeceğiniz şehire, lokasyona ve büyüklüğüne göre oldukça farklılık gösterebiliyor…

Polonya’da Ev Kiralama | Polonya Ev Kiraları

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük…

Küçük bir örnek vermek gerekirse, Varşova‘nın merkezinde yer alan ve orta ölçekli olan bir dairenin aylık ortalama kirası 2.800 Zloty iken; benzer bir dairenin Wroclaw şehrinde aylık ortalalama 2.260 Zloty; Gdansk şehrinde ise aylık ortalama 1.995 Zloty olduğunu görüyoruz.

Polonya’nın büyük şehirleri arasında en ucuz kiralara sahip olan şehrin ise Bydgoszcz olduğunu söyleyebilirim. Yine benzer şekilde Bydgoszcz şehrinin merkezinde yer alan ve orta ölçekli bir dairenin aylık ortalama kirası 1.267 Zloty. Polonya’da konaklama giderlerini daha net kıyaslayabilmek için aşağıdaki tablolara göz atabilirsiniz…

Polonya’da Ev Kiraları (aylık)

Polonya’ya eğitim amaçlı gelen öğrencilerin gelir gelmez ev kiralamalarını tavsiye etmiyorum. Ancak özellikle Polonya’ya çalışma amaçlı gelenlerin yurtta kalma imkanı olamadığı için aşağıdaki fiyatları dikkate almaları gerekiyor.

ŞEHİR0-38 m²38-60 m²60-90 m²
Wroclaw ev kiraları1477 PLN2260 PLN2921 PLN
Varşova ev kiraları1984 PLN2799 PLN4015 PLN
Krakow ev kiraları1445 PLN1877 PLN2585 PLN
Lodz ev kiraları1203 PLN1645 PLN2581 PLN
Poznan ev kiraları1159 PLN1636 PLN2201 PLN
Szczecin ev kiraları1186 PLN1552 PLN2014 PLN
Lublin ev kiraları1306 PLN1688 PLN2205 PLN
Katowice ev kiraları1279 PLN1769 PLN2399 PLN
Gdansk ev kiraları1353 PLN1995 PLN2590 PLN
Bydgoszcz ev kiraları996 PLN1267 PLN1713 PLN

Polonya yaşam giderleri arasında önemli bir harcama kalemi olan ev kiraları maalesef sadece bundan ibaret de değil. Aynı zamanda aylık kiralara aşağıda belirttiğim gibi elektrik, su, ısıtma, çöp gibi harcamaları da eklemek zorundasınız. Tabi ki bu rakam tüm daire için geçerli ve genellikle aynı daire içinde yaşayan kişiler arasında paylaştırılıyor. İnternet ise bir diğer masrafınız olacaktır ve aylık ortalama 45 Zloty civarındadır. Polonya’da ev kiraları üzerine bu bahsettiğimiz ek giderleri de eklemeyi ihmal etmeyin.

 • 620 PLN: Ortalama 85 m² daire için Elektrik, Su, Isıtma ve Çöp harcamaları
 • 45 PLN: Ortalama 10 Mbps, Modem dahil, limitsiz İnternet harcaması

Polonya’da Öğrenci Yurdu Kiraları (aylık)

Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ise ilk tercihi ve bizim de önerimiz öğrenci yurtlarıdır. Özellikle Polonya yaşam giderleri konusunda hem tasarruf etmeniz, hem de yeni geldiğiniz bir ülkede kolay bir şekilde arkadaş çevresi edinebilmeniz için yurtta kalmak çok avantajlıdır. Eğitim alacağınız şehre göre değişmekle birlikte Polonya’da öğrenci yurtu kiraları ise genel olarak aşağıdaki gibidir diyebililirim:

Öğrenci Yurdu Oda TipiFiyat
1 Kişilik Oda700 - 900 PLN
2 Kişilik Oda500 - 600 PLN
3 Kişilik Oda400 - 500 PLN

Polonya’da Öğrenci Yurtları hakkında çok detaylı bir yazıyı yakında sizlerle paylaşacağım, ancak kısaca bahsetmek gerekirse Polonya Üniversiteleri, kendi öğrencilerine yurtta kalma imkanları sunuyor ve yurt odaları çoğunlukla 2 ya da 3 kişilik olacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer şanslıysanız tek kişilik odaları olan yurtlarda da kalabilirsiniz.

Polonya’da Studio Daire Kiraları (aylık)

Polonya’da tamamen kendinize ait olacak şekilde tuvalet, banyo, mutfak bir arada olan studio daire kiralamanız da mümkün. Özellikle Polonya’da öğrencilerin yoğun bir şekilde yaşadığı Wroclaw, Krakow, Varşova, Poznan gibi şehirlerde oldukça fazla sayıda özel yurtlar ve bu yurtların içersinde de studio daireler bulunmakta.

Ortalama 10 m² ile 25 m² arasında değişen büyüklüklere sahip bu studio daireler, tamamen size ait olmasından dolayı tabi ki bir öğrenci yurduna göre çok daha fazla konfora sahip, ancak fiyatları yüksektir. Yine seçeceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aylık kiraları ortalama 1500 PLN ile 2500 PLN arasında değişiyor diyebiliriz.

Polonya’da Oda Kiraları (aylık)

Özellikle bir süre öğrenci yurdunda kaldıktan ve yeterince arkadaş çevresi edindikten sonra öğrencilerin ilk seçeneği oda kiralamaktır…

Örneğin 4 odası olan 60 m² büyüklüğünde bir daire sahibi, tüm daireyi kiraya vermektense farklı farklı kişilere tek oda şeklinde kiralayabiliyor. Dolayısıyla bir daireyi 4 kişi ile paylaşıyorsunuz, ancak size ait tek kalabileceğiniz bir odanız olmuş oluyor. Yine seçeceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aylık oda kiraları ortalama 900 PLN ile 1300 PLN arasında değişiyor diyebiliriz.

Polonya’da Market Fiyatları

Polonya yaşam giderleri arasında bir diğer en önemli harcama kalemi ise, yiyecek ve içecek harcamalarıdır. Polonya, yiyecek içecek fiyatları konusunda gerçekten de ucuz bir ülke diyebiliriz. Özellikle de yapılan bir araştırmaya göre Polonya yiyecek masrafları, İngiltere ya da Fransa gibi ülkelerden %50 oranında daha ucuz.

Polonya yaşam masrafları konusunda sizler için hazırladığım maliyet hesaplama aracı içerisinde de görebileceğiniz gibi, yaşam standardınıza ve markette neler aldığınıza göre aylık ortalama maliyet değişebiliyor, ancak yazımın devamında sizlerle en çok tüketilen gıda ürünlerini paylaşacağım.

Polonya’da market alış verişi yapabileceğiniz Biedronka, Lidl, Tesco, Carefour, Auchan gibi birçok yer bulunuyor ve özellikle de neredeyse her hafta sundukları promosyonlarla oldukça uygun fiyatlara ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Örneğin Polonya’da peynir fiyatları size pahalı gelecektir, ancak et fiyatları konusunda ise Avrupa’nın en ucuz fiyatlarına sahip olduğunu da tanık olacaksınız. 

Listede yer alan ürünleri yine Polonya’nın Para Birimi olan Zloty cinsinden yazdım. Bu yüzden Zloty ile Türk Lirasını doğru kıyaslayabilmek için, öncelikle bu yazımı okuyabilirsiniz.

ÜRÜNOrtalama Fiyat
Süt (1 litre)2.45 PLN
Ekmek (Beyaz somun) (500g)2.64 PLN
Pirinç (beyaz) (1kg)3.33 PLN
Yumurta (12'li)6.28 PLN
Peynir (Yerel ürün) (1kg)21.47 PLN
Tavuk göğsü (Kemiksiz ve derisiz) (1kg)15.55 PLN
Biftek (1kg) (Kırmızı et)31.34 PLN
Elma(1kg)2.72 PLN
Muz (1kg)4.34 PLN
Portakal (1kg)4.46 PLN
Domates (1kg)4.78 PLN
Patates (1kg)1.66 PLN
Soğan (1kg)1.96 PLN
Marul (1 bağ)2.64 PLN
Su (1.5 litre şişe)1.86 PLN
Şarap (Orta kalite)20 PLN
Yerel Bira (0.5 litre şişe)2.92 PLN
Yabancı Bira (0.33 litre şişe)4.15 PLN

Polonya’da Ulaşım Maliyetleri

Polonya yaşam giderler içerisinde belki de en az harcama yapacağınız kalem ise ulaşımdır. Özellikle 26 yaş altı öğrenciler için Otobüs, Tren, Tramvay bilet fiyatları %50 indirimli olduğu için oldukça avantaj sahibiler denilebilir ?

Aynı zamanda Polonya, ulaşım konusunda gerçekten de başarılı ve yakın zamanda sizlerler Polonya Ulaşım Sistemi hakkında işinize yarayabileceğine inandığım çeşitli bilgileri de paylaşacağım. Polonya ulaşım maliyetleri genel olarak aşağıdaki gibidir diyebiliriz:

Ulaşım TürüOrtalama Fiyat
Tek yön bilet (Şehir içi otobüs veya tramvay)3.40 PLN (Öğrenciler içinfiyat yarıya düşüyor)
Aylık Bilet (Sınırsız kullanma)100 PLN
Taksi başlangıç ücreti (Normal tarife)6.50 PLN
Taxi 1km (Normal Tarife)2.20 PLN
Yakıt (1 litre)4.56 PLN

Polonya’da Gece Hayatı Masrafları

Polonya yaşam masrafları arasında orta derecede harcama yapabileceğiniz bir diğer konu ise gece hayatıdır. Polonya’da büyük ya da küçük fark etmez, neredeyse her şehrinde gece hayatı ve sosyal yaşam çok renkli geçer. Tabi ki eğlenmeyi seviyorsanız bunun da bir bedeli olmalı. Polonya’da gece kulüpleri genellikle 5 PLN ile 15 PLN arasında giriş ücreti alırken, birçoğuna ücretsiz de giriş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca Polonya’da bir gece klübündeki alkollü içecek ücretleri de, Türkiye’ye kıyasla gerçekten uygundur. Polonya Gece Hayatı konusundaki detaylı yazım da ilerleyen günlerde sizlerle olacaktır, ancak aşağıda göreceğiniz fiyatlardan çok daha uygun yerleri keşfetmeniz de mümkün. Özellikle öğrenci iseniz, en ucuz ve en kaliteli mekanı bulmak çok da zor değil.

Yeme - İçmeOrtalama Fiyat
Ucuz restoranda yemek (2 kişilik) (3 çeşit yemek)20 PLN
Orta ölçekli restoranda yemek (2 kişilik) (3 çeşit yemek)100 PLN
Bureger King ve McDonalds (Full menü)17 PLN
Kahve5.40 PLN
Yerli Bira (0.5 litre) (Pub ortamında)7 PLN
Cola / Pepsi3.56 PLN
Su (0.33 litre)2.68 PLN

Polonya’da Eğitim Giderleri

Polonya Eğitim Masrafları konusunun oldukça fazla detayı var ve bu konuyu diğer makalem içerisinde detaylı bir şekilde inceleyerek sizlerle paylaşmıştım…

Polonya Üniversiteleri, tercih ettiğiniz okula ve eğitim programına göre farklılık gösteren fiyatlara sahip. Örneğin Polonya’da 1 yıllık İngilizce hazırlık ücretleri 2.200 Euro ile 3.500 Euro arasında değişirken, 1 yıllık Lehçe hazırlık ücretleri 2.000 Euro’ya kadar düşebiliyor.

Polonya Eğitim Ücretleri | Polonya Eğitim Giderleri

Polonya eğitim ücretleri ve Polonya üniversite fiyatları konusunda neredeyse her gün onlarca soru alıyorum ve özellikle Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrencilerin karar vermelerinde en önemli etkenin fiyatlar olduğunu söyleyebilirim…

Polonya’da Mühendislik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda Lisans eğitimleri ise 2.500 Euro ile 3.000 Euro arasında değişirken; Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerin ücretleri genellikle 8.000 Euro ile 15.000 Euro arasında değişebiliyor.

Dolayısıyla sizler için hazırladığımız Polonya Üniversiteleri Arama Motoru sayesinde bölüm, dil, alan, şehir gibi çeşitli kriterleri seçerek aradığınız üniversiteyi kolayca bulabilirsiniz. Daha sonrasında ise seçtiğiniz üniversite hakkında yazdığımız detaylı makalelerimizi okuyabilir, üniversite ücretlerinden son başvuru tarihlerine kadar tüm bilgileri ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz.

Sonuç olarak Polonya yaşam giderleri konusunda oldukça ekonomik bir ülkedir diyebilirim. Aylık ortalama 350 – 450 Euro harcama ile gayet rahat bir şekilde yaşam sürdürebilirsiniz. Ayrıca Polonya yaşam masrafları konusunda sizler için hazırladığım maliyet hesaplama aracı içerisinde kendinize göre bir hesaplama yaparak 1 yılda Polonya’da ne kadar harcama yapabileceğinizi de görebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

2 YORUM

 1. Merhaba Arif, öncelikle Ukrayna ile Polonya’yı,maliyetler açısından kıyaslamak gerekirse,sanırım şöyle bir tablo yapmak yanlış olmaz;

  *Aylık yurt ücreti; 70-100 Euro (Polonya için)
  *Aylık yurt ücreti; 50-80 Euro (Ukrayna için)

  *Aylık beslenme,ulaşım,telefon kredisi…vs masraflar; 250-280 Euro (Polonya için)
  *Aylık beslenme,ulaşım,telefon kredisi…vs masraflar; 250-270 Euro (Ukrayna için)

  Ukrayna’da eğitim almış tanıdıklarımın da yardımıyla yazdığım bu kaba hesaba göre,maliyet açısından Ukrayna avantajlı görünüyor; ancak bana sorarsan, Ukraynayı tercih etmeden önce iyi düşünmende fayda var. Polonya’ya her sene yüzlerce Ukraynalı genç eğitim almak amacıyla geliyor. Gelmelerinin başlıca sebebi de ülkelerinin eğitim sisteminden ve yönetiminden memnun olmamaları…

  Maliyetler önemli; ancak eğitim, yaşam kalitesi gibi bir diğer önemli konuşarı da düşünmek gerek.

  Umarım açıklayıcı bir yanıt olmuştur,başka sorun varsa lütfen çekinme 🙂

 2. İyi günler ben arif lise son sınıf öğrencisiyim. yurtdısında üniversite düşünüyorum aklımda hep viyana üniverstesi vardı fakat olmadı
  şimdi ukrayna ve polonya üniversitelerini araştırıyorum ekonomik olarak ukrayna daha yakın bana ama gönlüm polonyadan yana
  maliyetlerle ilgili daha detaylı bilgi alabilirmiyim inşaat mühendisliği yada uluslararası ilişki düşünüyorum teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...