POLONYA VİZE RANDEVUSU ALMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA VİZE RANDEVUSU ALMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Polonya’da üniversite eğitimi almak amacı ile, Erasmus değişim programı ile ya da çalışmak için gelin hiç fark etmez, her koşulda vize almak durumundasınız. Eğer Polonya vizesi için gerekli hazırlıklarınızı tamamladıysanız, şimdi tek yapmanız gereken  Polonya vize randevusu alma işlemleri  için hazırlıklara başlamanızdır.

Daha önce sizlerle Polonya vize işlemleri konusunda birçok makale paylaşmıştım. Gelin beraber Polonya vize randevusu alma konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini adım adım detaylı bir şekilde inceleyelim…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonya vize işlemleriPOLONYA VİZE İŞLEMLERİ

Polonya’ya seyahat etme kararı almış siz ziyaretçilerimiz için belkide en önemli konulardan bir tanesi, Polonya vize işlemleri hakkında bilgi toplamaktır. SizlerinPolonya vize işlemleri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için Polonya vizesi hakkında birçok önemli bilgiyi sizlere sunuyoruz. Polonya vize işlemlerinizi,Polonya konsoloslukları ile ve Polonya konsoloslukları…

Polonya vize randevusu alma işlemleri

  Polonya vize randevusu alma işlemleri nerelerde yapılabilir?

 1-   Ankara ve İstanbulda bulunan Polonya konsolosluklarına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. İstanbul Polonya Konsolosluğu sadece Çarşamba günü vize başvurusu kabul ederken; Ankara Polonya Konsolosluğu sadece Salı günü vize başvurusu kabul ediyor.  DİKKAT! Haftada sadece 1 defa vize randevusu vermeleri nedeniyle, birazdan açıklamasını yapacak olduğum VFS GLOBAL isimli aracı firmayı kullanmadan başvurunuzu yapmanız işinizin oldukça fazla uzamasına neden olacaktır!

 2-   VFS GLOBAL isimli aracı firma ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Kısa sürede randevunuzu alabilmeniz ve bir aksilik yaşanması durumda sizlere yardımcı olmaları sebebiyle, vize başvurunuzu VFS GLOBAL aracılığı ile yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu yüzden yazının devamında vereceğim bilgiler VFS GLOBAL aracılığı ile başvuru yapanlara yönelik olacaktır.

d tipi ulusal vizePOLONYA D TİPİ ULUSAL VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA HER ŞEY!

Polonya’da eğitim alma, gezi yapma ya da çalışma kararı aldıysanız eğer, mutlaka vize alma süreci hakkında araştırma da yapmak durumundasınız. Polonya’ya geliş amacınıza göre de seçmeniz gereken vize türü hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var diye düşünüyorum… Bu amaçla da sizler için Polonya D TİPİ ULUSAL VİZE işlemleri hakkında elimden geldiğince…

 +  VFS Global ile Polonya vize randevusu alma işlemleri

Polonya vize randevusu alma işlemleri
VFS GLOBAL Yetki Bölgeleri

Öncelikle Polonya vize randevusu alma işlemleri için VFS GLOBAL resmi web sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Vize hakkında oldukça detaylı bilgiler bulabilirsiniz.  DİKKAT! Polonya vize randevusu alma işlemleri için İkamet adresinizin hangi şehirde olduğu önemli! İstanbul ve Ankara konsolosluklarının ayrı ayrı yetki alanları var ve sizin ikamet adresinize göre, hangi konsolosluğa başvurunuzu yapmanız gerektiğine dikkat etmeniz gerekiyor.

  •  1-  VFS GLOBAL‘in web sitesinde yer alan  RANDEVU ALMA  bölümüne tıklıyoruz.
  •  2-  Karşınıza gelen ekrandan  Randevu Al  bölümüne tıklıyoruz.
  •  3-  Yine karşımıza  VAC SEÇİNİZ  ekranı gelecektir. Yukarıda bahsettiğim gibi, ikamet adresiniz eğer Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, İzmit (Kocaeli), Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova (Haritada kırmızı renkte gösterilen iller) illerinden birinde bulunuyor ise;  VAC  olarak  İstanbul  seçmeniz gerekiyor. Eğer ikamet adresiniz bu iller dışında bir ilde bulunuyor ise (Haritada beyaz renkli iller)  VAC  olarak  Ankara  seçmeniz gerekiyor.
  •  4-  İkamet adresinize göre  VAC  olarak  İstanbul  ya da  Ankara  seçtikten sonra  İLET  diyoruz ve karşımıza  Vize Kategorisi Seçin  ekranı gelecektir.  SCHENGEN VİZESİ ve ya  ULUSAL VİZE  tiplerinden hangisini seçmeniz gerektiğini bilmeniz çok önemli. Özellikle de Erasmus öğrencilerinin yaptığı en büyük hatalardan birisi de  ULUSAL VİZE TİPİNİ SEÇMELERİ GEREKİRKEN SCHENGEN VİZE TİPİNİ SEÇMELERİDİR! Daha önce VİZE TİPLERİ hakkında sizlere daha detaylı bilgiler vermiş olsam da, kısaca bu konudan bahsetmek gerekirse;  SCHENGEN VİZE TİPİ (C): İş, turizm veya kişisel amaçlarla Polonya’yı ziyaret etmek isteyenlere verilen 3 aylık vizedir.  ULUSAL VİZE TİPİ (D): Polonya Cumhuriyetinde 3 ay’dan uzun süreli konaklama izni veren vizedir ve Erasmus, Lisans, Yüksek Lisans gibi eğitim almak isteyenler ve Polonya’da çalışmak isteyenlerin tercih etmesi gereken vizedir.
  •  5-   VİZE KATEGORİSİ SEÇİN  bölümünden vize tipini doğru seçip  İLET  diyoruz ve karşımıza bir  KAYIT EKRANI  geliyor. Daha önce kayıt olmadıysanız üzülmeyin; çünkü bu bölümde hem  yeni kayıt  oluşturabilirsiniz, hem de eğer daha önceden üye iseniz  üye girişi  yapabilirsiniz. Kayıt olurken e-mail ve şifre yazdıktan sonra  İLET  diyoruz. (Şifrenizi unutmayacağınıza emin olmanızı tavsiye ederim. İlerde randevu tarihinizi değiştirmek ve ya iptal etmek durumunda kalırsanız eğer, şifreniz size lazım olacaktır!)
  •  6-  Yavaş yavaş Polonya vize randevusu alma işlemimizin sonuna yaklaşıyoruz. Karşımıza gelecek olan ekranda doldurmanız gereken bazı bölümler var.  “PASAPORT NO” – “PASAPORT SON GEÇERLİLİK TARİHİ” – “ÜNVANI” – “ADI” – “SOYADI” – DOĞUM TARİHİ” – “DÖNÜŞ TARİHİ” – “TELEFON NO” – “UYRUK” Bütün bu bölümleri dikkatli bir şekilde, Türkçe karakter kullanmadan ve tamamen büyük harflerle doldurmanız gerekiyor.
  •  7-  Bütün bu bilgileri eksiksiz doldurduktan ve  İLET  butonuna tıkladıktan sonra ise son olarak karşımıza  RANDEVU SEÇME  ekranı geliyor. Tarih seçme bölümünde  YEŞİL renkte gösterilen tarihler, randevu almaya uygun tarihlerdir ve bu tarihlerden size uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. Tarih belirledikten sonra ise yine size uygun randevu saatini de seçiyoruz ve randevu alma işlemimizi başarılı bir şekilde sonlandırıyoruz. Polonya vize randevusu alma işleminiz bu aşamayla beraber sona eriyor.

 +  Diğer Polonya vize işlemleri

Polonya vize randevusu alma işlemleri’nin yanında, Polonya vize işlemleri konusunda sizlerle detaylı bir şekilde paylaştığım diğer yazılarımı da okumak isteyebilirsiniz…

polonya vizesiPOLONYA VİZESİ

Polonya vizesi, prosedür olarak diğer ülkelere nazaran daha kolay alınabilir birvizedir diyebilirim. Polonya vizesi başvurunuzda, evraklarınızın eksiksiz doldurulduğundan ve gerekli tüm evrakların eksiksiz hazırlandığından emin olmalısınız. Aksi halde “ret” cevabı alma olasılığınız yüksek olacaktır. Polonya vizesi, Polonya konsolosluklarından ve Polonya konsoloslukları tarafından..

schengen vize işlemleriPOLONYA C TİPİ SCHENGEN VİZE İŞLEMLERİ HAKKINDA HER ŞEY!

Polonya’da Eğitim alma, gezi yapma ya da çalışma kararı aldıysanız eğer, mutlaka Polonya için vize alma süreci hakkında araştırma da yapmak durumundasınız. Polonya vize işlemleri ile ilgili işinize yarayacak bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyorum ve sıra geldi  Polonya C tipi Schengen vize işlemleri  hakkında bilmeniz gerekenlere…

polonya vizesi hakkındaPOLONYA VİZESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

 Polonya vizesi hakkında  hazırladığım bilgilendirme yazılarının sonuncusunu Polonya Vizesi hakkında sıkça sorulan sorulara ayırmak istiyorum. Bu yazı VFS Global‘in resmi web sitesinden alınmıştır! Daha önce Polonya Schengen vizesi, Polonya D tipi ulusal vize ve Polonya vize randevusu alma işlemler hakkında yazdığım yazıları, bu yazının devamında bulabilirsiniz….

Polonya vize randevusu alma işlemleri hakkında bilmeniz gereken konuları detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştığım bu yazı umarım faydalı olacaktır. Bu süreçle ilgili aklınıza takılabilecek her konuda bizlere danışmaktan çekinmeyin. Polonya vize randevusu alma işlemleri konusunda aklınıza takılabilecek her türlü soruyu  SORU – CEVAP sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.


Umarım POLONYA VİZE RANDEVUSU ALMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...