POLONYA ÜNİVERSİTELERİNE YATAY GEÇİŞ

0
1919

Sanırım Polonya’da Üniversite eğitimi almanın avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde okumak, Dünya’nın neredeyse her köşesinden gelen arkadaşlar edinmek, ana dilinizin dışında başka ikinci/üçüncü yabancı bir dil öğrenmek, Avrupa Birliği onaylı ve YÖK tarafından da kabul edilen uluslararası bir diplomaya sahip olmak… gibi onlarca sebep, Polonya’da Üniversite eğitimi almayı istemek için yeterli sanırım. Peki  Polonya üniversitelerine yatay geçiş  yapmak mümkün mü?

Polonya, eğitim konusunda olduğu gibi yaşam maliyetleri açısından da diğer ülkelere kıyasla oldukça ekonomik bir ülkedir. Hali hazırda almakta olduğunuz üniversite eğitiminize, Polonya‘nın istediğiniz herhangi bir şehrinde, istediğiniz üniversite üniversitesinde devam etme şansınız vardır ve her yıl yüzlerce öğrenci bu olanaklardan yararlanmaktadır.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonya yaşam maliyetleriPOLONYA YAŞAM MALİYETLERİ

Sanırım Polonya’da Eğitim denildiğinde ilk aklımıza gelen konuların başında  Polonya yaşam maliyetleri  geliyor. İnternet ortamında küçük bir araştırma yaparsanız eğer, Polonya’nın, üniversite okumak için çok uygun bir ülke olduğu sonucuna varırsınız. Gerçekten de Polonya yaşam maliyetleri, diğer ülkelere kıyaslandığında, bütçe dostu olması nedeniyle…

Polonya üniversitelerine yatay geçiş

Yatay geçiş yapabilmek için; genellikle hazırlık sınıfı, 1. ve ya 2. sınıf öğrencisi olma şartı aranmaktadır. Bazı istisnai durumlarla 3. sınıf öğrenciler de kabul edilebilmektedir.

Polonya’daki üniversitelerin kabul koşulları genellikle birbirine çok benzemekle beraber; Polonya’da gitmek istediğiniz üniversiteye kaydınızı gerçekleştirdikten sonra, yetkili kuruma transkriptinizi sunmanız gerekmektedir ve bu incelemenin ardından muaf olduğunuz dersler belirlenmektedir. Polonya üniversitelerine yatay geçiş sırasında bazı kredilerinizin, denklik sorunları nedeniyle sayılamaması gibi durumlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın! Ancak gördüğüm kadarıyla %70 oranında muafiyet elde edebiliyorsunuz.

Yatay geçiş başvuruları ne zaman?

Polonya’daki Üniversiteler genellikle Eylül/Ekim aylarında başlamaktadır ve kayıtları ise genellikle Mayıs-Haziran aylarında başlamaktadır; ancak kayıt aşamasında yetkili kurumlarla iletişimi koparmamanız halinde sizleri Temmuz ayına kadar bekleyeceklerdir. Bazı yüksek lisans bölümleri ise Şubat ayında başlamaktadır ve bu bölümler için kayıtlarınızı Ekim/Kasım aylarına kadar yapma şansınız vardır. Polonya üniversitelerine yatay geçiş için bu tarihleri kullanabilirsiniz.

Umarım POLONYA ÜNİVERSİTELERİNE YATAY GEÇİŞ başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.