Polonya Üniversite Bursları Hakkında Her Şey

Polonya üniversite bursları, Polonya devlet bursları, Polonya'da burslu okumak mümkün mü, Polonya'da burslu üniversite eğitimi, Polonya eğitim bursu, Polonya bursları, Polonya'da burs imkanları...
Polonya Üniversite Bursları Hakkında Her Şey
Konu Başlıkları

Polonya’da üniversite okumak istiyorum diyen öğrencilerin büyük bir bölümünden Polonya üniversite bursları hakkında çok çeşitli sorular alıyorum. Özellikle Avrupa’nın en hızlı gelişen ve dünya sıralamalarında onlarca üniversitesi bulunan Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenci sayısında her geçen yıl artış gerçekleştiğini söylemem gerekir…

Eğitim ücretlerinin ve yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla oldukça düşük olması ve yüksek kalitede üniversite eğitimi sunmasından dolayı, eğitim söktörünün Polonya ekonomisine büyük bir katkı sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’de de olduğu gibi Polonya’da özel sektör ve vakıfların yanı sıra, birçok üniversite kendi bünyesinde eğitim almak isteyen başarılı ve maddi durumu düşük öğrencilere ciddi burslar sunabiliyor…

Polonya Üniversite Bursları

Yurtdışı Eğitim Bursu Bulmak İçin 12 Basit Adım başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Polonya üniversite bursu başvurusu yapmadan önce, geçmiş eğitim hayatınızda başarılı olup olmadığınıza, ne gibi akademik projelerde yer aldığınıza, eğitim almak istediğiniz alan konusunda ilgili olup olmadığınıza üniversiteler tarafından çok fazla dikkat edildiğini unutmamalısınız.

Bunu söylememin esas nedeni ise, araştırma yapma alışkanlığı olmayan ve maalesef kendi yeteneklerini ve ilgi alanlarını bilmeyen, akademik anlamda eğitim hayatları boyunca başarı gösteremeyen, ders çalışma alışkanlığı olmayan, zor da olsa lise veya lisans eğitimlerini tamamlayabilmiş öğrencilerin yurtdışı eğitim bursu arayışına girmesini gereksiz görmemdir.

Polonya Devlet Bursları | Polonya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Polonya hükümet bursu olarak da bilinen Polonya devlet bursları, az sayıda öğrenci kabul etmeleri, ekonomik durumu düşük olan bazı ülke vatandaşlarına öncelik verilmesi ve gerçekten akademik başarı…

Dolayısıyla Polonya’da üniversite bursu imkanlarından yerli ya da yabancı öğrenci ayrımı olmadan herkesin faydalanabileceğini, ancak öncelikle akademik başarı şartı arandığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Ayrıca Polonya üniversite bursları konusunda detay vermeden önce Polonya Devlet Bursları başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, Polonya vatandaşları veya Avrupa Birliği vatandaşları, Polonya’da ücretsiz üniversite eğitimi alabilmektedirler.

Polonya’da Burslu Üniversite Nasıl Okunur?

Polonya üniversite bursları başvurduğunuz sene içerisindeki yoğunluğa, öğrenci profillerine, üniversitenin açtığı burs programlarına göre çeşitli türlerde verilebiliyor. Yani Polonya’da burslu bir şekilde eğitim almaya hak kazanmış bir öğrenci, üniversite ücretinden tamamen muaf olabilir, üniversite ücretinde belirli oranlarda indirim kazanabilir, üniversite ücretini ödemesi şartıyla aylık belirli miktarlarda cep harçlığı alabilir, sadece üniversite yurtlarında konaklamasına destek olacak şekilde konaklama bursu alabiir…

Dolayısıyla Polonya üniversite bursları çok çeşitlidir ve burs alma imkanı elde edebilmek için esasında 3 yolunuz var diyebilirim ve yazıma her iki yolu mümkün olduğunca fazla açıklayarak devam etmek istiyorum…

 1.  Üniversiteye burslu başlayabilirsiniz…

Polonya’da üniversite kaydınızı yaparken, yani daha en başından burslu kayıt olmanız mümkün olabilir. Ancak bunun için 4 üzerinden en az 3.5 diploma notuna sahip olma, IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan dil puanı alma, kendi alanınızda yaptığınız ya da katıldığınız uluslararası yarışmalardan başarı elde etmiş olma, mümkünse eğer üniversite sınavlarında Türkiye’de derece yapma gibi çeşitli başarılar elde etmiş olmanız gerekir.

Tabi ki bu şartların hepsini yerine getirmiyor olsanız da, Polonya’da Üniversite Başvurusu yaparken burs imkanlarından yararlanmak istediğinizi söylemenizde hiçbir engel yoktur. Ancak dediğim gibi mümkün olduğunca akademik anlamda başarılı öğrencilerin seçildiğini unutmamalısınız…

Bunun yanı sıra, her sene bazı Polonya üniversiteleri burs programları açıklamakta ve bu programları gerçekten yakından takip etmeniz durumunda haberdar olmanız mümkün olabiliyor. Bu konuda tavsiyelerimi Yurtdışı Eğitim Bursu Bulmak İçin 12 Basit Adım başlıklı yazımda da okuyabilirsiniz.

Örneğin 2018-2019 eğitim öğretim yılında Polonya Eğitim Danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanan tam 8 öğrencimizi tamamen ücretsiz Lisans programlarına ve tam 13 tane öğrencimizi de yine tamamen ücretsiz Yüksek Lisans programlarına kaydettik. Normalde senelik ücretleri 3.000 euro olan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimiz, üniversiteler ile kurduğumuz sıkı bağlantılar sayesinde tamamen ücretsiz okuma imkanları elde ettiler. Sadece bu da değil, aynı zamanda bazı öğrencilerimizin tüm konaklama masrafları, üniversite bursu kapsamında tamamen üniversite tarafından karşılanıyor.

Yine başka bir örnek vermek gerekirse Wroclaw Uluslararası Lojistik ve Transport Üniversitesi bünyesinde bizzat benim talebimle açılan İngilizce Hazırlık Programına kayıt olan öğrenciler yine aynı üniversite bünyesinde eğitimlerine devam ederlerse eğer, eğitimlerinin ilk 2 senesinde her akademik dönem için 250’şer Euro indirim alabiliyorlar. Buna ek olarak, Polonyadayiz.Com olarak her yıl öğrencilerimize burs verdiğimizi ve 2019 senesi itibariyle toplam 6 öğrencimize burs vereceğimizi gururla duyurmak isterim. Detaylı bilgi için Polonyadayiz.Com Burs Veriyor başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Wroclaw Uluslararası Lojistik ve Transport Üniversitesi

cc

Kısacası Polonya üniversite bursları imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin gerçekten araştırma yapması, üniversiteler ve işini doğru yapan danışmanlar ile görüşmesi bana göre en önemli noktadır. Polonya’da üniversite kaydı esnasında burs alma şansınız yok diye düşünmeyin, yazımın devamında üniversiteye başladıktan sonra da Polonya üniversite bursları konusunda sahip olabileceğiniz bursları inceleyebilirsiniz…

 2.  Üniversiteye başladıktan sonra burs alabilirsiniz…

İlk maddede bahsettiğim şekilde, geçmiş eğitim hayatınızda ciddi başarılar elde edemediyseniz ya da başvuru yapmak istediğiniz üniversite herhangi bir burs programı açmadıysa eğer, Polonya’da üniversite eğitiminize başladıktan sonra en az 1 dönem bitirmeniz ve kendi fakültenizde ilk %10’luk başarılı öğrenci dilimine girmeniz durumunda üniversiteniz size burs bağlayabilir.

Polonya’da üniversiteye başladıktan sonra burs almanız için başarılı bir öğrenci olmanız en önemli noktadır diyebilirim. Bahsettiğim gibi eğitiminize başladıktan en azından 1 dönem sonra başarılı olduğunuza eminseniz eğer, fakültenizin bağlı bulunduğu dekanlığa hitaben detaylı bir dilekçe yazarak burs talebinizi iletebilirsiniz. Çoğu zaman üniversiteniz tarafından da her dönem sonunda tüm öğrencilere eğitim bursu başvurularının açıldığına ilişkin mailler de gönderilebiliyor.

Son yıllarda Polonya üniversite bursları konusunda gerçekten güzel haberler alıyorum diyebilirim. Kısaca bir örnek vermem gerekirse, Polonyadayiz.Com olarak Polonya genelindeki tüm üniversiteler ile partnerliklerimiz devam ederken, aynı zamanda üniversiteler tarafından da eğitim ve kültür platformu olmamızdan dolayı oldukça fazla destek aldığımızı söyleyebilirim. Bu nedenle üniversitelerden, yani konunun direkt muhattabından her sene düzenli olarak bölümler, giriş şartları, burslar, staj imkanları gibi çeşitli konularda en güncel ve doğru bilgilendirmeleri alıyoruz, hemen ardından da bir karşılık beklemeden sizlerle paylaşıyoruz. Dolayısıyla aklınıza takılan her konuda bizlerle çekinmeden iletişim kurabilirsiniz…

 3.  Sporcu burslarından faydalanabilirsiniz…

Polonya üniversite bursları konusunda son olarak değinmek istediğim imkan ise sporcu burslarıdır. Polonya’ya bir şekilde yolu düşenler bilirler ki, Polonya halkı gerçekten spor yapmayı sever ve spora oldukça fazla destek verir. Tabi ki spor seven bir milletin öğrencilere sporcu bursu vermemesi garip olurdu.

Polonya’da özellikle köklü üniversitelerden birisinde eğitim alıyorsanız eğer, çok çeşitli spor dallarında klüplere katılabilir, eğer başarılı iseniz üniversitenin lisanslı sporcularından birisi bile olabilirsiniz. Halihazırda zaten lisanslı bir sporcu iseniz, Polonya’daki üniversitenizde kendi branşınızda yer alan spor klübüne girme şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Tabi ki başarılı bir sporcu olmanız direkt olarak burs alabileceğiniz anlamına da gelmiyor maalesef. Öncelikle burs onayı alabilmek için ders notlarınızın yüksek olması, daha önce lisanslı bir sporcu olduğunuzu kanıtlamanız, uluslararası arenada gösterdiğiniz sportif başarılar, kendi antrenörünüzün görüşleri ve tavsiyesi Polonya’da sporcu bursu alarak okumanız için anahtar noktalar diyebilirim. Bu güne kadar Polonya’da sporcu lisansı alabilecek kapasitede olan sadece 1 öğrencim olabildi ve üniversite ile burs görüşmelerimizin gerçekten zahmetli geçtiğini söyleyebilirim.

Polonya’da Burs İmkanları

Yurtdışı burslu lisans veya yurtdışı burslu yüksek lisans imkanları konusunda bilgi amaçlı hazırladığım bu yazı umarım faydalı olacaktır. Aynı zamanda sizler için hazırladığım Polonya’da Burs İmkanları başlıklı sayfayı da incelemenizi tavsiye ederim.

Polonya’da Burs İmkanları

Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrenciler ile yaptığımız görüşmelerde bizlere yöneltilen ilk sorunun “Polonya’da burs imlanları var mı?” olduğunu söylememiz gerekiyor. Polonya, Avrupa’da eğitim almak için…

Yurtdışı eğitim bursları konusunda aklınıza takılan konu varsa ya da Polonya’da Eğitim konusunda sormak istedikleriniz varsa bizlere iletişim bölümünden çekinmeden ulaşabilirsiniz.


Umarım Polonya Üniversite Bursları Hakkında Her Şey başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Polonya’da sınavsız üniversite eğitimi almak ister misiniz? İletişim formunu doldurun, 30 dakikalık ücretsiz telefon görüşmesiyle size 10 yıllık tecrübemizi ücretsiz aktaralım ve tüm sorularınızı cevaplayalım.
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir
Student Contact Form

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.