Polonya Tatil Günleri ve Polonya Bayramları

Polonya tatil günleri, Polonya dini bayramları, Polonya'nın resmi tatil günleri, Polonya özel günleri, Polonya paskalya bayramı, Polonya azizler günü, Polonya'da christmas, Polonya epifani bayramı, Polonya işçi bayramı, Polonya bayrak günü, Polonya cadılar bayramı...
Polonya Tatil Günleri ve Polonya Bayramları
Konu Başlıkları

Polonya tatil günleri, Polonya halkının dört gözle beklediği, oldukça fazla önem verdiği günlerdir. Özellikle Polonya dini bayramları büyük bir coşkuyla kutlanır ve bu bayramları kendi kültürlerine ait gelenekleri ayakta turma ve aile bireyleriyle bir araya gelmek için vesile olarak görürler…

Sizler için hazırladığım Polonya tatil günleri listesini inceleyebilir ve imkanınız var ise Polonya halkı ile beraber kutlamaya çalışabilirsiniz. Polonya Kültürü hakkında bilgi edinebilmenin en iyi yolu, bayramlarını beraber kutlamak ve birebir yaşamakla olur diye düşünüyorum. Polonya tatil günleri boyunca resmi daireler, birçok alışveriş merkezi ve market gibi işletmeler kapalıdır. Dolayısıyla Polonya tatil günleri tarihlerine dikkat etmenizi ve tatil başlangıcı öncesinde yiyecek-içecek gibi zaruri ihtiyaçlarınızı karşılamanızı tavsiye ederim. Polonya tatil günleri boyunca ihtiyacınız olan bazı ürünlerini 24 saat açık olan petrol istasyonlarından da karşılayabilirsiniz.

Polonya Tatil Günleri ve Polonya Bayramları

Aşağıdaki tablo, tüm 2024 yılı Polonya resmi tatil günlerini içermektedir. Resmi değişiklikler duyuruldukça bu tarihler değiştirilebilir, bu nedenle lütfen güncellemeler için düzenli olarak tekrar kontrol edin.

GünTatil Türü
1 OcakYılbaşı
6 OcakEpifani
31 MartPaskalya
1 NisanPaskalya
1 Mayısİşçi Bayramı
3 MayısAnayasa Günü
19 MayısHamsin Yortusu
30 MayısKatolik Yortusu
15 AğustosSilahlı Kuvvetler Günü
1 KasımAzizler Günü
11 KasımBağımsızlık Günü
25 AralıkNoel 1. Gün
26 AralıkNoel 2. Gün
Polonya tatil günleri 2024

Polonya tatil günleri için hazırladığım tabloya ek olarak, yazımın devamında Polonya tatil günleri’nin tek tek ne anlama geldiğine ilişkin bilgileri de görebilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda sizlerle paylaşacağım Polonya Dini İnancı başlıklı yazımda, Polonya halkının dini yapısını da inceleyebilirsiniz…

Polonya tatil günleri konusunda daha net bilgi edinebilmeniz için, her tatil ve önemli günle ilgili detaylı makaleler yazıyorum. Yukarıda gördüğünüz tabloda yer alan Polonya tatil günleri hakkındaki detaylı makaleleri incelemek isteyebilirsiniz…

Polonya’da Yılbaşı

Her milletin kutladığı gibi, Polonya halkı da yılbaşını büyük bir coşku ile kutluyor ve Polonya tatil günleri arasında 1 Ocak’ta resmi tatil olarak kabul ediliyor. Polonya gelenekleri ve göreneklerine göre yılbaşında noel şarkıları söyleyen kişilerin, yılbaşını kutlayan ev sahiplerine iyi dilekler dilediği ve bu günün tüm güzellikleri evlerine getireceği şeklinde bir inanış var diyebilirim. Polonya’da Yılbaşı Kutlamaları başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Epifani Bayramı – 6 Ocak Yortusu

Epifani bayramı, doğudan gelen Caspars, Melchiors and Balthazar isimli 3 müneccimin İsa bebeği ziyaretini ifade eden Katolik geleneklerden birisidir. “On ikinci gün bayramı” (Swiete Wieczory) olarak da anılan ve Polonya tatil günleri arasında 6 Ocak’ta resmi tatil olarak kabul ediliyor. Polonya Epifani Bayramı – 6 Ocak Yortusu başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Paskalya Bayramı Gelenekleri

Türkçe’ye Rumca “Pashalia” sözcüğünden gelen Paskalya, Hıristiyanlık tarihinin en eski geleneklerinden biri ve İsa’nın çarmıha gerilişinin ardından, dirilişi’nin 3. gününü temsil ediyor. Polonya’da paskalya bayramı (Wielkanoc), Doğu ve Batı Hristiyan toplumlarında farklılık gösterir ve Polonya tatil günleri arasında her yıl 21 Mart – 25 Nisan ayları arasında bir pazar günü kutlanır. Polonya’da Paskalya Bayramı Gelenekleri başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da İşçi Bayramı

Dünya’nın birçok yerinde olduğu gibi Polonya halkı da işçi bayramını büyük bir coşku ile kutluyor ve Polonya tatil günleri arasında 1 Mayıs’ta resmi tatil olarak kabul ediliyor. Polonya halkı bu günü genellikle aileleriyle zaman geçirerek değerlendirmeyi tercih eder. Polonya’da İşçi Bayramı başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

Polonya Bayrak Günü

Polonya halkı birçok savaş görmüş bir halktır. Geçmişlerine ve kırmızı-beyaz renklere sahip bayraklarına olan saygılarını göstermek için bu günü Polonya tatil günleri arasında 2 Mayıs’ta resmi tatil olarak kabul ediyorlar. Bu günde bütün balkonları Polonya bayrağıyla donatılmış şekilde görebilirsiniz. Polonya Bayrak Günü başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

Polonya Anayasa Günü

Polonya-Litvanya birliği anayasasının kabul edildiği gündür ve Polonya tatil günleri arasında 3 Mayıs’ta resmi tatil olarak kabul edilir. Bu anayasa modern Avrupanın ilk, Amerikadan sonra ise Dünya’nın ikinci yazılı anayasası olarak kabul ediliyor. Polonya Anayasa Günü başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

İsa Bedeni Yortusu

Katolik Hristiyanların kutladığı İsa bedeni yortusu, Paskalya bayramı‘ndan 60 gün sonraki Perşembe günü kutlanır ve bu yüzden Polonya tatil günleri arasında 21 Mayıs ile 21 Haziran tarihleri arasına düşer. Katolikler için bir nevi “oruç” ayı diyebiliriz. Polonya’da İsa Bedeni Yortusu Kutlamaları başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

Polonya Silahlı Kuvvetler Günü

Polonya tatil günleri arasında 15 Ağustos’ta resmi tatil olarak kabul edilir ve 1920 Varşova savaşını anma günü olarak kutlanır. Polonya Silahlı Kuvvetler Günü başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

Meryem Ana’nın Göğe Yükseliş Günü

Polonya tatil günleri arasında 15 Ağustos’ta resmi tatil olarak kabul edilen bu özel gün, Polonya halkının kiliseye giderek Meryem ananın ruhuna tahıl, sebze ve çiçekten oluşan sepet bırakması ve dualar etmesi şeklinde kutlanıyor. Polonya’da Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Günü başlıklı makalemizi de yakın zamanda inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Azizler Günü | Wszystkich Swietych

Hristiyanlıkta bilinen ve bilinmeyen tüm azizlerin anıldığı kutsal gün olan Azizler Günü, Polonya tatil günleri arasında 1 Kasım’da resmi tatil olarak kabul ediliyor. Polonya’da Azizler Günü başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya Bağımsızlık Günü

Polonya tatil günleri arasında bir zamanlar coşkuyla kutlanan; ancak son zamanlarda sağcı gruplar tarafından sabote edilen özel bir gündür. Polonya tatil günleri arasında 11 Kasım’da resmi tatil olarak kabul edilen bu özel gün; Polonya’nın Rusya, Prusya ve Avusturya egemenliğinden 123 yıl sonra kurtuluşunu ve yeniden bağımsızlığını kazanmasını ifade eder. Polonya Bağımsızlık Günü başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Noel

Tüm Hristiyan aleminin olduğu gibi, Polonya’nın da büyük bir coşkuyla kutladığı dini bayramlardan birisi olan Noel, Polonya tatil günleri arasında 24-25-26 Aralık tarihlerinde resmi tatil olarak kabul edilir. Polonya’da Noel Nasıl Kutlanır başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya’da Yılbaşı Arefesi

Polonya resmi tatilleri arasında son olarak Yılbaşı Arefesi yer alıyor. Yılbaşından 1 gün önce başlayan ve Polonyalıların genellikle konserlerde kutlamayı seçtiği bu gün,  Polonya tatil günleri arasında 31 Aralık’ta resmi tatil olarak kabul edilir…

Polonya tatil günleri arasında sayılmasa da, Polonya gelenekleri arasında önemli bir yere sahip olan bazı kutlamalardan da kısaca bahsetmek istiyorum. Yakın zamanda sizlerle paylaşacağım Polonya Gelenekleri ve Görenekleri başlıklı yazımda, Polonya’nın ne kadar ilginç geleneklere sahip olduğunu detaylı bir şekide görebilirsiniz.

Polonya’da Cadılar Bayramı

Her sene Polonya dini bayramlarından birisi olan Azizler Günü öncesinde, yani 31 Ekim tarihinde kutlanan Halloween, “All Hallow’s Eve” yani “Cadılar Bayramı Arefesi” sözcüğünden kısaltılmıştır. Tabi ki aralarında Polonya’nın da bulunduğu bazı Hristiyan ülkelerde resmi olarak Cadılar Bayramı kutlamaları yapılmadığını belirtmem gerek. Cadılar Bayramı’nın Polonya gelenekleri ile bir bağı olmadığı düşünüldüğü için kutlaması da yapılmıyor. Polonya’da Cadılar Bayramı – Polonya’da Halloween başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Polonya Yağlı Perşembe Geleneği

Polonya’da uzun yıllardır kutlanan Yağlı Perşembe’nin kökeni Romalılara dayanıyor. Roma halkının bu günü kutlama şekillerine göre Yağlı Perşembe denilen gün; insanlar çok yağlı etler yer, çok şarap içer ve karnavalın bitiş günü, bütün bu aşırı yeme-içmeden sonra da son olarak Pączki ve Faworki isimli iki keki yerler. Yağlı Perşembe’nin Polonya’da resmi tatil olarak kabul edilmediğini belirtmem gerekli. Yağlı Perşembe | Tłusty Czwartek başlıklı makalemizi de incelemenizi öneririz.

Yorumlar

Polonya Danışmanlık Hizmetleri

Sizler için hazırladığımız ücretli ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz...

Detaylı Bilgi Alın
Polonya Eğitim Bursu

Eğitime katkı sunmayı amaç edinmiş bir platformuz ve üniversite başvurularınızı tamamen ücretsiz yaparken, aynı zamanda eğitim bursu imkanı da. sunuyoruz...

Burs Başvurusu Yapın
Polonya Üniversiteleri Listesi

13,000'den fazla hazırlık, lisans, yüksek lisans, doktora programını bir arada görebilirsiniz...

Üniversite Arayın

En Son Makaleler

İlginizi Çekebilir

Websitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için “çerezler (cookies)” kullanılmaktadır.