POLONYA SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYA SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

 Polonya Suriyeli mülteciler  konusunda hiçte iç açıcı görüşlere sahip değil maalesef. Daha önce sizlerle Facebook ve Twitter hesaplarımızda da paylaştığımız gibi, Polonya hükümeti sadece  150 Suriyeli Hristiyan mülteci  kabul etme kararı almıştı. Ancak Dünya genelinde yükselen tepkiler ve Suriyeli mültecilerin kaçak yollarla Avrupa’ya adeta akın etmesi sonucu, mecburen daha fazla Suriyeli göçmen almak zorunda kaldılar.

Polonya Başbakanı Ewa Kopacz, Suriye’deki savaş nedeniyle can güvenlikleri tehlikede olan Suriyeli mültecilere kucak açacaklarını; ancak Suriye’deki karışıklıklar sona erdiğinde evlerine geri dönmelerinin gerektiğini söyledi. Başka bir deyişle Polonya, Suriyeli mültecileri bir süreliğine misafir etmekten bahsediyor.

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

polonya mültecileriPOLONYA MÜLTECİLERİ NEDEN İSTEMİYOR?

Polonya‘nın Suriyeli mülteciler konusunda nasıl bir tavır sergilediğini daha önce sizlerle paylaşmıştım. Ancak  Polonya mültecileri neden istemiyor? sorusuna yeterince açıklık getirebilmek için, bu konuyu biraz daha derinlemesine araştırdım ve elde ettiğim bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Polonya suriyeli mülteciler i kabul edip-etmeme konusunda hep ayak direten tutumuyla…

polonya suriyeli mülteciler -3Avrupa Birliği ise Polonya‘dan, 12 Bin Suriyeliyi kabul etmesini beklerken, Polonya hükumeti 2 Bin Suriyeli göçmen ağırlayabileceğini belirtti. Bir zamanlar Polonya halkının da zor günler geçirdiğini belirten Ewa Kopacz, Suriyeli mültecilerin durumu için  “Gücümüzün yettiği kadar sığınmacı alacağız, ne bir eksik ne bir fazla”  diye ekledi ve Polonyalıların da bir zamanlar mülteci olduğunu hatırlattı…

 Avrupa Birliği , yaşanılan göçmen krizini aşmak için ardı ardına toplantılar düzenlerken, diğer yandan Avrupa Birliği ülkelerinden göçmenlerin ilerleyişini durduracak yeni sınırlamaların haberleri geliyor.  Avusturya , sınırlarına asker göndermeye başladı  Slovakya  ve  Macaristan  sınırlarında önlemleri arttırdı;  Sırbistan  kendi sınırlarındaki geçişleri önlemek için ise dikenli tellerden oluşan bariyer inşa etmeye devam ediyor…

Avrupa Birliği ülkeleri teker teker sınır güvenlikleri konusunda önlemler alırken, Polonya da kendi güvenlik önlemlerini için sınırlarında kontrol noktaları oluşturmaya başladı.

Başbakan Ewa Kopacz; “Bakanlar ve daire başkanlıkları ile yaptığım görüşmeler sonucunda, bir  tehdit  haberi aldığım için, ülke sınırlarının kontrol altına alınmasına karar verdim” dedi…

Bu arada Polonya, Avrupa Birliği Komisyonunun önümüzdeki iki yıl içinde 160 bin göçmenin Avrupa’ya yerleştirilmesi çağrısına karşı çıkan ülkelerdendi…

Polonya Suriyeli Mülteciler i İstemiyor Mu?

Avrupa genelinde zaten var olan  İslam karşıtı düşünce, sanırım hiç bu kadar sesli bir şekilde söylenmemişti. İslam’ın Avrupa’da hızla yayıldığını ve  Hristiyan  ülkelerde bu durumun acilen engellenmesi gerektiğini düşünen sesler git gide daha fazla dillendirilmeye başlandı. Bu seslerin en fazla  Futbol Tribünlerinden çıkması da ayrı bir tartışma konusu. Özellikle Avrupa’nın bazı bölgelerinde faaliyet gösteren  Neonazi  örgütleri tarafından öncülük edildiği bilinen bu düşüncenin yanında neyse ki karşıt düşünceye sahip insanlar da yok değil.

Geçtiğimiz haftalarda Polonya‘nın  Varşova  şehrinde gerçekleşen  İslam karşıtı  yürüyüş de bu duruma bir örnek. Lech Poznan  futbol takımının taraftarları, UEFA’nın Avrupa Kupası için hazırlanan her maç biletinden 1 Euro’yu mülteciler için ayırmasını protesto etti. Ardından  Lechia Gdansk  futbol takımının taraftarları sokağa indi ve  İslamlaşma Polonya  sloganlarıyla mültecileri hedef göstererek protesto etti… Özellikle bazı futbol taraftarlarına bakacak olursak, çok rahat bir şekilde Polonya Suriyeli mülteciler konusunda iyi şeyler düşünmüyor diyebiliriz…

Ancak Polonya‘da yapılan en büyük İslam karşıtı gösteri ise geçtiğimiz günlerde Varşova’da gerçekleşti. Varşova’da toplanan yaklaşık  5 Bin  kişi, mülteciler ve Müslümanlar aleyhinde gösteri düzenledi. Açılan pankartlarda yazılanlar ise büyük çoğunlukla  İslam’a Hayır  şeklinde. Neyse ki bir başka karşıt görüşlü yaklaşık  Bin  kişilik grup aynı anda mülteciler lehine gösteriye karşılık verdi…

Buna karşın Avrupa’nın birçok tribünün’ünde ise mültecilere  Hoş geldin  mesajları içeren sıcak görüntülere de rastlamak mümkün. Birçok ünlü isim yine mülteciler yararına organizasyonlar düzenliyor.

polonya suriyeli mülteciler -2 Katolik  aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı  Papa Franciscus , tüm Hristiyan alemine, Avrupa’ya sığınmaya çalışan Suriyelilere  kapılarını açma  çağrısında bulundu. Buna karşın Polonyalı Katolik siyasetçi Jaroslaw Gowin ise tepki gösterdi.  Hiçbir durumda Müslüman sığınmacıları kabul etmemeliyiz  diyen Gowin, Avrupa’nın en “dindar” ülkesi olarak bilinen Polonya‘ya, sadece ülkede yaşama kurallarını kabul etmeye hazır olanların alınması gerektiğini söyledi. Ayrıca Gowin, Avrupa’daki güvenliği ve ekonomiyi tehdit edeceğini de savunuyor.

Polonya, her ne kadar demokratik bir ülke olsa da, sonuçta Hristiyan geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir ülke. Bana göre özellikle aşırı sağcı siyasi partilerin önemli ölçüde söz sahibi olduğu bir ülkede, İslam karşıtı düşüncenin de olması gayet normal bir durum. Evlerini terk etmek zorunda kalan insanlara yardım etmeyi, siyasetin önüne koymaları gereklidir diye düşünüyorum. Polonya halkının büyük çoğunluğunun ise açık görüşlü olduğunu düşündüğümü belirtmem gerekir.

Son olarak sizlerle Suriyeli mültecileri kabul eden ülkelerin, kabul etme oranlarını paylaşmak istiyorum. Türkiye, Avrupa ülkelerinden gelenler haricindekileri Mülteci statüsünde kabul etmediği için listede yok ve şu anda Türkiye’deki tüm Suriyeliler  misafir  kabul ediliyor. Yani uluslararası statüleri yok.

polonya suriyeli mülteciler
Polonya Suriyeli mülteciler konusunda ne düşünüyor?

Umarım POLONYA SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

3 YORUM

 1. Kusura bakmayın, mesajınız spam’a düşmüş o yüzden dikkat etmemişim ama şimdi yayımlayabildim.

  Verilen ekmeğin yere fırlatıldığı, tren rayına bebeği atıp polis dövüyormuş gibi gösterildiği… gibi örnekleri hangi kaynağa dayanarak veriyorsunuz anlayamadım. Yapılan bu yardımları suistimal eden insanlar tabi ki olacaktır; ama kalkıp sanki bütün mülteciler bu davranışı yapıyor gibi genelleme yapma taraftarıysanız bir şey diyemem 🙂 Mültecilerin Polonya üzerinden Almanya’ya geçtikleri herkes tarafından biliniyor, ancak bunun tek sebebi Almanya’da maaş verilmesi değil. Polonya, mültecileri kalıcı olarak kabul etmiyor. Dolayısıyla mülteciler de kendilerine kalıcı bir yer arıyorlar doğal olarak. Tam da savaştan kaçan birinin yapabileceği şekilde bir davranış bana göre.

  Dediğim gibi, mültecilerin arasında mutlaka yapılan yardımları suistimal edecek kişiler olacaktır bu gayet normal. Ancak tüm mültecileri genelleyerek yargılamak yanlış diye düşünüyorum. Bir de Facebook, Twitter gibi Sosyal Medya üzerinden yayın yapan ve “şakşakçı” diye tabir edilen haberlere çok kulak asmamanızı tavsiye ederim. Çoğu asılsız haberleri sanki gerçekmiş gibi sunan bu tip yayınlar nedeniyle çok yanlış izlenimlere kapılabiliyor insan.

 2. Simdi avrupadan multeciler gelse Turkiye de camiden ezandan rahatsiz oluyorum deseler…Sizce ne olur? 🙂 O yuzden insanlarin ulkelerinde yasam standartlarini korumaya calismalari gayet normal.

  • Verdiğiniz örneği konuyla çok alakalı bulamadım 🙂 Suriyeli mültecilerin, iltica ettikleri ülkelerde bir şeyleri değiştirmeye çalıştığını nereden çıkarttınız?

   İnsanların ülkelerindeki yaşam standartlarını korumaları gerektiğine hiç şüphe yok; ancak her gün onlarca insanın yaşamını yitirdiği, kendi aile fertlerini kaybetmiş, evleri yakılıp yıkılmış, her gün ölümle burun buruna yaşayan insanları, “Yaşam standartlarımıza uymuyor” diyerek reddetmek bana hiç de insancıl gelmiyor.

   Özellikle yüzlerce savaş görmüş ve hatta kimi zaman ülkeleri haritadan silinmiş olan Polonya için konuşmam gerekirse, Suriyeli mültecileri en iyi anlayan ve ilk yardım eden millet olmasını beklerdim…

   Ben kendi adıma herhangi bir savaşa tanık olmadım. Ancak insanlara ne kadar acı verebileceğini görebiliyorum ve hayal edebiliyorum. O yüzden bence herkes yaşam standartlarından biraz da olsa feragat edebilirse, daha iyi bir insanlık yaratabiliriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...