POLONYADA HANGİ POSTA SERVİSİNİ KULLANMALI?

Ana SayfaPolonya'da YaşamPOLONYADA HANGİ POSTA SERVİSİNİ KULLANMALI?

Yurt dışında yaşayanların belkide en çok ihtiyacı olan hizmetlerden bir tanesi de Posta Servisleridir. Özellikle de işinizle ilgili bir durum yada bir döküman ya da evrak ihtiyacınız olduğunda kullanmak zorunda olduğumuz ve çoğu zaman da yüksek ücretler ödediğimiz Polonya posta servisleri ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler paylaşmak istiyorum.

Özellikle de Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ya da bazı Türk ürünlerine özlem çekenlerin kullanmak isteyeceğine emin olduğum Polonya posta servisleri’ne gelin beraber bakalım…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya Posta Servisleri

Polonya posta servisleri konusunda söze, Polonya kökenli danışmanlık ve araştırma şirketi olan Gemius tarafından yapılan bir araştırma ile başlayalım. Gemius, lojistik hizmet sunan poczta-polska.pl, Siodemka.com, Dpd.com.plUps.com, Gls-group.eu, Dhl.com.pl, K-ex.pl, Inpost.pl, Pocztex.plFedex.com ve Tnt.com şirketlerinin Kasım 2013 ile Aralık 2014 yılları arası verilerini analiz etmiş ve ortaya şöyle bir tablo çıkartmış;polonya posta servisleri

Çizelgede de görüldüğü gibi, Polonya halkının büyük bir çoğunluğu, Polonya posta servisleri arasından, Polonya’nın Ulusal posta hizmeti Poczta-Polska‘yı tercih ediyor.

Açıkçası şubelerine kolay erişim, fiyatlarının uygunluğu, hizmet kalitesi … gibi sebeplerden dolayı benim de uzun zamandır kullandığım tek posta servisinin Poczta-Polska olduğunu söyleyebilirim.

Yukarıdaki Polonya posta servisleri ‘nin hepsi ile Türkiye dahil Dünya’nın her yerine gönderim yapabilirsiniz. Ayrıca gönderim yapacağınız adresin posta kodu’nu kesinlikle yazmanız gerekecektir.

Yukarıdaki tabloda yer alan lojistik şirketlerinin ücret politikalarına, şirketlerin web sitelerinden ulaşmanız mümkün ve hatta Polonya’nın en çok kullanılan posta servisi olan Poczta-Polska’nın ücretlerini sizlerle paylaşmak isterdim; ancak onlarca farklı posta tipi için bir o kadar farklı fiyat listesini paylaşmaya sayfalar yetmeyecektir. Ayrıca ücretler zamanla değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden fiyat listesini BURADAN detaylı bir şekilde öğrenebilir ya da direk Poczta-Polska’nın ofislerinden herhangi birine giderek bire-bir sorabilirsiniz.

Maalesef Poczta Polska’nın web sitesi sadece Lehçe dilinde hizmet veriyor. Bu yüzden yanınıza Lehçe bilen bir arkadaşınızı alarak siteyi inceleyebilirsiniz.

Polonya posta servislerinin fiyatlarının, Türkiye’den daha uygun olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım… 10 kg’lık bir koli ile örnek vermek gerekirse, ödeyeceğiniz miktar (normal kargo tipinde) yaklaşık 100-140 zloty arasında değişecektir. Örnekleri çoğaltmak mümkün; ancak özellikle Polonya içinde posta gönderimi yaparsanız çok daha az ödeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Poczta-Polska, Türkiye’deki posta servislerinden farklı çalışmıyor. Postanızın tipine göre gram hesabı yapılır ve ücreti de buna göre ödersiniz. Eğer göndereceğiniz ürünü koli’ye koymak durumundaysanız, Poczta-Polska ofislerinde 1-15 zloty arası satılan farklı ebatlarda kolileri satın alabilirsiniz.

Polonya posta servisleri ve Polonya hakkında aklınıza takılan herhangi bir konuda bize ulaşmaktan çekinmeyin.


Umarım POLONYADA HANGİ POSTA SERVİSİNİ KULLANMALI? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

3 YORUM

  1. Merhabalar,

    Eğer Polonya’nın Ulusal posta servisi olan poczta-polska kullandıysanız, postanız Türkiye’de PTT ile adresinize teslim edilir. Eğer başka özel bir şirket kullandıysanız, postanız yine PTT ile ya da Türkiye’deki şubeleri ile adresinize getirilebilir.

    Takip numarasından yaptığınız kontrolde 3 gün gösteriyorsa eğer, postanız gösterilen tarihte yerine ulaşacaktır. Sanırım siz hızlı gönderi yaptınız. Eğer öyleyse, tarihte sapma olacağını sanmıyorum 🙂 Yavaş gönderilerde genellikle 14 gün içerisinde posta Türkiye’ye ulaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...