POLONYADA HANGİ POSTA SERVİSİNİ KULLANMALI?

3
2170

Yurt dışında yaşayanların belkide en çok ihtiyacı olan hizmetlerden bir tanesi de Posta Servisleridir. Özellikle de işinizle ilgili bir durum yada bir döküman ya da evrak ihtiyacınız olduğunda kullanmak zorunda olduğumuz ve çoğu zaman da yüksek ücretler ödediğimiz Polonya posta servisleri ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler paylaşmak istiyorum.

Özellikle de Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ya da bazı Türk ürünlerine özlem çekenlerin kullanmak isteyeceğine emin olduğum Polonya posta servisleri’ne gelin beraber bakalım…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya Posta Servisleri

Polonya posta servisleri konusunda söze, Polonya kökenli danışmanlık ve araştırma şirketi olan Gemius tarafından yapılan bir araştırma ile başlayalım. Gemius, lojistik hizmet sunan poczta-polska.pl, Siodemka.com, Dpd.com.plUps.com, Gls-group.eu, Dhl.com.pl, K-ex.pl, Inpost.pl, Pocztex.plFedex.com ve Tnt.com şirketlerinin Kasım 2013 ile Aralık 2014 yılları arası verilerini analiz etmiş ve ortaya şöyle bir tablo çıkartmış;polonya posta servisleri

Çizelgede de görüldüğü gibi, Polonya halkının büyük bir çoğunluğu, Polonya posta servisleri arasından, Polonya’nın Ulusal posta hizmeti Poczta-Polska‘yı tercih ediyor.

Açıkçası şubelerine kolay erişim, fiyatlarının uygunluğu, hizmet kalitesi … gibi sebeplerden dolayı benim de uzun zamandır kullandığım tek posta servisinin Poczta-Polska olduğunu söyleyebilirim.

Yukarıdaki Polonya posta servisleri ‘nin hepsi ile Türkiye dahil Dünya’nın her yerine gönderim yapabilirsiniz. Ayrıca gönderim yapacağınız adresin posta kodu’nu kesinlikle yazmanız gerekecektir.

Yukarıdaki tabloda yer alan lojistik şirketlerinin ücret politikalarına, şirketlerin web sitelerinden ulaşmanız mümkün ve hatta Polonya’nın en çok kullanılan posta servisi olan Poczta-Polska’nın ücretlerini sizlerle paylaşmak isterdim; ancak onlarca farklı posta tipi için bir o kadar farklı fiyat listesini paylaşmaya sayfalar yetmeyecektir. Ayrıca ücretler zamanla değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden fiyat listesini BURADAN detaylı bir şekilde öğrenebilir ya da direk Poczta-Polska’nın ofislerinden herhangi birine giderek bire-bir sorabilirsiniz.

Maalesef Poczta Polska’nın web sitesi sadece Lehçe dilinde hizmet veriyor. Bu yüzden yanınıza Lehçe bilen bir arkadaşınızı alarak siteyi inceleyebilirsiniz.

Polonya posta servislerinin fiyatlarının, Türkiye’den daha uygun olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım… 10 kg’lık bir koli ile örnek vermek gerekirse, ödeyeceğiniz miktar (normal kargo tipinde) yaklaşık 100-140 zloty arasında değişecektir. Örnekleri çoğaltmak mümkün; ancak özellikle Polonya içinde posta gönderimi yaparsanız çok daha az ödeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Poczta-Polska, Türkiye’deki posta servislerinden farklı çalışmıyor. Postanızın tipine göre gram hesabı yapılır ve ücreti de buna göre ödersiniz. Eğer göndereceğiniz ürünü koli’ye koymak durumundaysanız, Poczta-Polska ofislerinde 1-15 zloty arası satılan farklı ebatlarda kolileri satın alabilirsiniz.

Polonya posta servisleri ve Polonya hakkında aklınıza takılan herhangi bir konuda bize ulaşmaktan çekinmeyin.


Umarım POLONYADA HANGİ POSTA SERVİSİNİ KULLANMALI? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, bu yazıyı aşağıdaki sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak edebilirsiniz.