POLONYA PARA BİRİMİ

Polonya para birimi Zloty (PLN)’dir. 1 Zloty, 100 Groszy’ye bölünür. Metal olarak 1 Grosz’tan 5 Zloty’ye kadar bulunan madeni paralara ek olarak kağıt para olarak basılmış 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloty bulunmaktadır. Ayrıca 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grosz bulunmaktadır. Elinizde eğer Euro ya da Dolar var ise, Polonya’da hemen hemen her Döviz Bürosu ya da Banka’da bu dövizleri bozdurabilirsiniz. Hatta bazı Döviz Büroları ve Bankalar’da elinizde bulunan Türk Lirasını da bozdurma imkanınız var. Ayrıca Polonya para birimi olan Zloty, Lehçe’de kelime anlamı olarak Altın anlamına geliyor.

Yurtdışı para gönderimiYURTDIŞI PARA GÖNDERİMİ | POLONYA’DA EN UCUZ PARA TRANSFERİ

Yurtdışı para gönderimi, Türkiye’den uzakta yaşayanlar için belkide en masraflı ve bazen de en sorunlu işlemlerden bir tanesidir. İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber, Uluslararası para transferi konusunda işimizi kolaylaştıran servisler de çoğalmaya başladı. Ancak konu Yurtdışı para transferi olunca, mümkün olan servisler içerisinde de en ucuz yolu bulma arayışı…

Polonya Para Birimi

polonya para birimi
Polonya paraları – Polonya para birimi

Uzun yıllardır Polonya‘nın Euro’ya geçip-geçmemesi konusunda ciddi tartışmalar yapılıyor; ancak son hükümetin yaptığı açıklamaya göre; Polonya önümüzdeki 5 yıl boyunca Zloty’den vazgeçip Euro’ya geçmeyecek. En azından Polonya ekonomisi‘nin daha stabil bir noktaya varması bekleniyor. Esasında bu durum biz yabancıların yararına olan bir durum. Euro bölgesindeki kararsız kur hareketlerinden büyük ölçüde etkilenmeyen Zloty, aynı zamanda bir yandan da değer kazanıyor. Polonya‘da yapılan ekonomik reformlar da bu konuda oldukça etkili diye biliriz.

Özellikle son 2 yıllık verilere baktığımızda Türk Lirası’nın, Polonya para birimi olan Zloty karşısında ciddi ölçüde değer kaybettiğini görüyoruz. Polonya‘da birkaç yıldır yaşayan kişilerin şikayet ettikleri en önemli konulardan bir tanesi de budur. Aşağıdaki grafikte de durumu açıkça görebildiğiniz gibi Türk Lirası’nın Polonya para birimi Zloty karşısındaki değeri 2 yıl önce  1 TL = 2 PLN  iken, şu anda (2015 yılı)  1TL = 1,23 PLN . Açıkçası ekonomik verileri analiz eden araştırma şirketlerine göre Türk Lirası, Polonya para birimi Zloty karşısında değer kaybetmeye devam edecek. Türk Lirası’nın Zloty karşısındaki durumunu devamlı takip ediyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Polonya para birimi bilgisini ve güncel kur değerlerini en doğru şekilde OANDA isimli web sitesinden edinebilirsiniz.

polonya para birimi
Son 2 Yılın TL / PLN Değişimi – Polonya para birimi

Umarım POLONYA PARA BİRİMİ başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Bu yazıdan arkadaşlarınızı da haberdar etmek için aşağıdaki sosyal paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Polonya hakkında yayımlanan içeriklerden öncelikli olarak haberdar olmak için ABONE OL bölümüne e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

9,015BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
786TakipçilerTakip Et
534AboneAbone Ol

En Popüler Yazılar

Yazıları Beğendiyseniz
Abone Olmak İster Misiniz?

Böldüğüm için özür dilerim. Polonya hakkında özenle hazırladığım yazıları beğeniyorsanız eğer, 8000+ abone arasına katılabilir ve yeni yazılardan öncelikli olarak haberdar olabilirsiniz!