Polonya Para Birimi Hakkında Her Şey

Polonya para birimi, Polonya para birimi nedir, Polonya para birimi tl çevirme, polonya zlotisi, 1 polonya zlotisi

Ana Sayfa Polonya'da Yaşam Polonya Para Birimi Hakkında Her Şey

Polonya para birimi Zloty (PLN)’dir. 1 Zloty, 100 Groszy’ye bölünür. Metal olarak 1 Grosz’tan 5 Zloty’ye kadar bulunan madeni paralara ek olarak kağıt para olarak basılmış 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloty bulunmaktadır. Ayrıca 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grosz bulunmaktadır.

Elinizde eğer Euro ya da Dolar var ise, Polonya’da hemen hemen her Döviz Bürosu ya da Banka’da bu dövizleri bozdurabilirsiniz. Hatta bazı Döviz Büroları ve Bankalar’da elinizde bulunan Türk Lirasını da bozdurma imkanınız var. Ayrıca Polonya para birimi olan Zloty, Lehçe’de kelime anlamı olarak Altın anlamına geliyor.

Yurtdışı Para Gönderimi | Polonya’da En Ucuz Para Transferi

Yurtdışı para gönderimi, Türkiye’den uzakta yaşayanlar için belkide en masraflı ve bazen de en sorunlu işlemlerden bir tanesidir. İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber, Uluslararası para transferi…

Polonya Para Birimi

polonya para birimi
Polonya paraları – Polonya para birimi

Uzun yıllardır Polonya‘nın Euro’ya geçip-geçmemesi konusunda ciddi tartışmalar yapılıyor; ancak son hükümetin yaptığı açıklamaya göre; Polonya önümüzdeki 5 yıl boyunca Zloty’den vazgeçip Euro’ya geçmeyecek. En azından Polonya ekonomisi‘nin daha stabil bir noktaya varması bekleniyor. Esasında bu durum biz yabancıların yararına olan bir durum. Euro bölgesindeki kararsız kur hareketlerinden büyük ölçüde etkilenmeyen Zloty, aynı zamanda bir yandan da değer kazanıyor. Polonya‘da yapılan ekonomik reformlar da bu konuda oldukça etkili diye biliriz.

Özellikle son 2 yıllık verilere baktığımızda Türk Lirası’nın, Polonya para birimi olan Zloty karşısında ciddi ölçüde değer kaybettiğini görüyoruz. Polonya‘da birkaç yıldır yaşayan kişilerin şikayet ettikleri en önemli konulardan bir tanesi de budur. Aşağıdaki grafikte de durumu açıkça görebildiğiniz gibi Türk Lirası’nın Polonya para birimi Zloty karşısındaki değeri 2 yıl önce  1 TL = 2 PLN  iken, şu anda (2015 yılı)  1TL = 1,23 PLN . Açıkçası ekonomik verileri analiz eden araştırma şirketlerine göre Türk Lirası, Polonya para birimi Zloty karşısında değer kaybetmeye devam edecek. Türk Lirası’nın Zlotykarşısındaki durumunu devamlı takip ediyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Polonya para birimi bilgisini ve güncel kur değerlerini en doğru şekilde OANDA isimli web sitesinden edinebilirsiniz.

polonya para birimi
Son 2 Yılın TL / PLN Değişimi – Polonya para birimi
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm 🙂 Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

öğrenci pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

132
Öğrenci pasaportu nedir, Öğrenci pasaportu nasıl alınır, Harçsız öğrenci pasaportu için gereken belgeler nelerdir, Harçsız pasaport kimlere verilir, Öğrenci pasaport ücreti ne kadar, Öğrenciye...

Yazıları Beğendiyseniz
Abone Olmak İster Misiniz?

Böldüğüm için özür dilerim. Polonya hakkında özenle hazırladığım yazıları beğeniyorsanız eğer, 8000+ abone arasına katılabilir ve yeni yazılardan öncelikli olarak haberdar olabilirsiniz!

Get more stuff

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.