Polonya Para Birimi Hakkında Her Şey

Polonya para birimi, Polonya para birimi nedir, Polonya para birimi tl çevirme, polonya zlotisi, 1 polonya zlotisi

Ana SayfaPolonya'da YaşamPolonya Para Birimi Hakkında Her Şey

Polonya zlotisi, Polonya’nın resmi para birimidir ve Polonya para birimi kodu PLN olup simgesi zł şeklindedir.

1 Zloty, 100 Groszy’ye bölünür. Metal olarak 1 Grosz’tan 5 Zloty’ye kadar bulunan madeni paralara ek olarak kağıt para olarak basılmış 10, 20, 50, 100 ve 200 Zloty bulunmaktadır. Ayrıca 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 Grosz bulunmaktadır.

Elinizde eğer Euro ya da Dolar var ise, Polonya’da hemen hemen her Döviz Bürosu ya da Banka’da bu dövizleri bozdurabilirsiniz. Hatta bazı Döviz Büroları ve Bankalar’da elinizde bulunan Türk Lirasını da bozdurma imkanınız var. Ayrıca Polonya para birimi olan Zloty, Lehçe’de kelime anlamı olarak Altın anlamına geliyor.

Yurtdışı Para Gönderimi | Polonya’da En Ucuz Para Transferi

Yurtdışı para gönderimi, Türkiye’den uzakta yaşayanlar için belkide en masraflı ve bazen de en sorunlu işlemlerden bir tanesidir. İnternet kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber, Uluslararası para transferi…

Polonya Para Birimi

Uzun yıllardır Polonya‘nın Euro’ya geçip-geçmemesi konusunda ciddi tartışmalar yapılıyor; ancak son hükümetin yaptığı açıklamaya göre; Polonya önümüzdeki 5 yıl boyunca Zloty’den vazgeçip Euro’ya geçmeyecek. En azından Polonya ekonomisi‘nin daha stabil bir noktaya varması bekleniyor.

Esasında bu durum biz yabancıların yararına olan bir durum. Euro bölgesindeki kararsız kur hareketlerinden büyük ölçüde etkilenmeyen Zloty, aynı zamanda bir yandan da değer kazanıyor. Polonya‘da yapılan ekonomik reformlar da bu konuda oldukça etkili diye biliriz.

Özellikle son 2 yıllık verilere baktığımızda Türk Lirası’nın, Polonya para birimi olan Zloty karşısında ciddi ölçüde değer kaybettiğini görüyoruz. Polonya‘da birkaç yıldır yaşayan kişilerin şikayet ettikleri en önemli konulardan bir tanesi de budur.

Aşağıdaki grafikte de durumu açıkça görebildiğiniz gibi Türk Lirası’nın Polonya para birimi Zloty karşısındaki değeri 10 yıl önce  1 TL = 2 PLN  iken, şu anda (2020 yılı)  1TL = 0,60 PLN. Açıkçası ekonomik verileri analiz eden araştırma şirketlerine göre Türk Lirası, Polonya para birimi Zloty karşısında değer kaybetmeye devam edecek. Türk Lirası’nın Zloty karşısındaki durumunu devamlı takip ediyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Polonya para birimi bilgisini ve güncel kur değerlerini en doğru şekilde OANDA isimli web sitesinden edinebilirsiniz.

Ender Taş
Ender Taşhttps://www.polonyadayiz.com/
Polonya hakkında merak ettiği konularda yeterli bilgilere ulaşamayınca kendi sitesini açmaya karar veren ve elde ettiği bilgileri karşılık beklemeden insanlarla paylaşmayı amaç edinen bir gönüllüyüm :) Polonya’da Yaşam, Eğitim, Gezi, Lehçe ve İngilizce gibi konularda merak ettiğiniz tüm konuları benimle paylaşabilirsiniz. Sizler de kendi bilgi ve tecrübelerinizi de yazıya dökerek bu gönüllülük hareketine katkıda bulunalirsiniz. Ayrıca Polonya genelinde her türlü konuda danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Ender Taş - Mechanical Engineer & Production Manager (Master Degree)

4 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.

Danışmanlık Hizmetleri

Ücretli ve Ücretsiz Danışmanlık

Burs Veriyoruz!

2.000 Euro Polonya Eğitim Bursu Veriyoruz!

Üniversite Arama Motoru

Polonya Üniversiteleri Bir Arada...

En Çok Okunanlar

harcsiz-ogrenci-pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Her Şey!

137
10 Şubat 2016 tarihli yeni pasaport harçları yasasına ile birlikte, artık hayatımıza öğrenci pasaportu diye bir terim de girmiş oldu... Bildiğiniz gibi 2016 yılında önce ehliyetlerde, daha...